Utichl nezaměnitelný hlas české populární hudby, zemřela Hana Zagorová

Ve věku 75 let zemřela zpěvačka Hana Zagorová. Desítky let patřila k »rodinnému stříbru« české popmusic, byla interpretkou ceněných šansonů i jednoduchých diskotékových popěvků. Uplatnila se nejen svým charakteristickým hlasem, ale také jako textařka, herečka a moderátorka.

Zpěvačku dlouhodobě provázely zdravotní problémy. Její stav se začal zhoršovat poté, co v září 2020 dostala koronavirus s velmi těžkým průběhem. Kvůli únavě a oslabení organismu od srpna minulého roku zrušila své pracovní závazky.

Za svoji kariéru nazpívala téměř 900 písní, působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor. Pak pro ni Karel Vágner sestavil na přelomu let 1972/1973 doprovodný orchestr. Vystupovala s Michalem Prokopem, Petrem Rezkem, Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem. V roce 2014 převzala diamantovou desku Supraphonu za deset milionů prodaných zvukových nosičů. O rok později byla akademiky uvedena do Síně slávy při hudebních cenách Anděl.

Proslavily ji hity jako Bludička Julie, Studánko stříbrná, Mimořádná linka, Biograf láska, Nešlap nelámej, Rybičko zlatá, přeju si nebo Je naprosto nezbytné. Zpěvačka s nezaměnitelným projevem, která zemřela necelé dva týdny před šestasedmdesátými narozeninami, měla za sebou bezmála 60 let dlouhou kariéru na scéně.

Devět slavíků

Devítinásobná Zlatá slavice vydala poslední, třiadvacáté studiové album s názvem Já nemám strach, v roce 2018. Ke spolupráci na něm přizvala mladé autory, text titulní písně napsal Marek Ztracený, slova další písničkář Xindl X. Členka Síně slávy cen Anděl měla na kontě 19 platinových a zlatých desek, prodala bezmála 11 milionů nosičů.

Do vypuknutí pandemie koronaviru Zagorová pravidelně koncertovala, na její vystoupení přitom rozhodně nechodili jen pamětníci její nejslavnější éry ze sedmé a osmé dekády minulého století. »Hrozně moc mě těší, když vidím mladé lidi, kteří umějí texty mých písniček a zpívají si se mnou i ty, které jsem natočila třeba někdy v 80. nebo 70. letech. To je opravdu hrozně krásný pocit a moc si toho vážím,« uvedla v rozhovoru před čtyřmi roky.

Po prodělání covidu a následném úrazu se ale potýkala se zdravotními problémy, kvůli kterým například letos na jaře zrušila naplánované koncerty. Ani přes potíže ale nepřestala pracovat. »Abych vám i sobě udělala alespoň trošičku radost, začali jsme vybírat písničky na novou desku, kterou uděláme letos. A od dubna zase začneme s mými streamy na instagramu,« napsala začátkem března Zagorová, která už loni v prosinci představila duet Vánoce jako dřív s Markem Ztraceným.

Hlasové šálení

Zagorová působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor, než pro ni Karel Vágner sestavil na přelomu let 1972 a 1973 doprovodný orchestr. Zpěvačka vystupovala s Petrem Rezkem (duety Asi, asi nebo Duhová víla), ale třeba i s Italem Drupim. »Hlasové šálení« Zagorové v semaforské Kytici obdivoval už v roce 1973 kritik Jiří Černý, a současně se podivoval nad tím, jak může nazpívat »diskotékovky, pro něž není potřeba nic než kus hlasu a rytmu«.

Na vrcholu slávy se ocitla v první polovině 80. let, spolu se Stanislavem Hložkem a Petrem Kotvaldem koncertovala téměř každý den. Známé jsou jejich písně Diskohrátky, Jinak to nejde, Spěchám nebo Můj čas. Zagorová v té době (1977 až 1985) devětkrát za sebou vyhrála Zlatého slavíka a plnila haly jako současné megastar. Koncertovala ve východním bloku i západní Evropě. V roce 1983 obdržela titul zasloužilá umělkyně, o němž řekla, že si ho »zasloužila poctivou prací a nebere jej jako dar strany a vlády«.

Zpěvačka, narozená 6. září 1946, odmala věřila, že bude dělat »něco múzického«. Hrála na klavír, psala básničky a v 17 letech poprvé zpívala s orchestrem Gustava Broma v soutěži Hledáme nové talenty. Vystudovala herectví na brněnské Janáčkově akademii, kam ji přijali i přes problémy se sykavkami. Zpěvu se herečka s komediálním talentem definitivně upsala v roce 1969. Zpočátku se našla ve stylu, pro nějž jeden z jejích objevitelů František Trnka zavedl termín »beatový šanson«.

Texty písní i sbírka básní

Zagorová napsala i přes 80 textů, které si do svého repertoáru vybrali Karel Gott, Eva Pilarová či Helena Vondráčková: »Začalo to vlastně tak, že někdo mi nedodal text, který jsem měla zpívat už příští den ve studiu. Tak jsem sedla a ten text si napsala. V podstatě to přišlo tak nějak samo sebou,« prozradila jednou. Také moderovala a autorsky připravovala úspěšné cykly televizních pořadů Písničky pro Hanku (70. léta), Dluhy Hany Zagorové (80. léta), Když nemůžu spát (90. léta) a Hogo Fogo (společně s manželem Štefanem Margitou). Úspěch zaznamenala i v televizním muzikálu Josefína a v hudební komedii Trhák, vystupovala také v muzikálech Jack Rozparovač a Mona Lisa.

Milovnice kvalitního čaje a šampaňského vydala sbírku básní s názvem Milostně – Duše v negližé. Ohlas u čtenářů měla autobiografická kniha Než to zapomenu, kterou Zagorová napsala s Miluší Zindelovou. Společně s novinářkou Scarlett Wilkovou pak zpěvačka sepsala knihu Legenda Hana Zagorová s podtitulem Málokdo ví, v níž mimo jiné hovoří o nemoci, která ovlivnila její život, když kvůli problémům s krvinkami musela desítky let jezdit na transfuze.

Hvězda festivalů i rockových akcí

Populární zpěvačka se neztratila ani na rockových akcích. Například v roce 2019 vystoupila navzdory nepřízni počasí na festivalu Votvírák na letišti Boží Dar v Milovicích na Nymbursku. Na akci zaměřené převážně na rock, pop a hip hop v provedení českých a slovenských interpretů za doprovodu Boom Bandu Jiřího Dvořáka zpěvačka promoklým, ale nadšeným posluchačům nabídla své hity jako Proč ti na tom tak záleží, Spěchám, Málokdo ví, Je naprosto nezbytné i směs zkrácených písní, mezi nimiž nechyběly skladby Bludička Julie a To by nebylo fér.

Velký úspěch zaznamenala Zagorová i tři roky předtím na spíše rockově laděném hudebním festivalu Benátská! Její známé popové hity vyvolaly velké nadšení davu shromážděného pod hlavním pódiem. »Při vší úctě ke všem hvězdám byla Zagorová jedna z největších dam, které se naší akce zúčastnily,« sdělil spolumajitel festivalu Benátská! Petr Pečený. »Odvedla fantastický koncert a bylo pro mě úžasné, že když jsem ji po vystoupení vedl na skleničku do V.I.P. a procházeli jsme davem lidí přes hlediště, všichni ji projevovali obrovskou úctu,« vzpomínal.

Na legendu popu vzpomínají i politici

Odešla zpěvačka, která přinášela lidem obrovskou radost a byla hvězdou svého žánru. Na Twitteru to uvedl k úmrtí zpěvačky Hany Zagorové ministr kultury Martin Baxa. »Zpráva o úmrtí Hany Zagorové mne rozesmutnila. Odešla zpěvačka, která přinášela lidem obrovskou radost a byla hvězdou svého žánru. Hned jsem si vzpomněl na dvě písničky z mého dětství. Na Duhovou vílu a písničku k seriálu Sanitka. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým,« uvedl.

»Jsou zprávy, které člověk nechce dostávat. A ta o úmrtí Hany Zagorové patří mezi ně. Vůbec se mi tomu nechce věřit. Její hudba mě provázela celý život a zbožňovala jsem ji. Děkuji jí za vše a věnujme jí prosím vzpomínku,« napsala bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Podle předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše odešla další legenda české populární hudby. »Přiznám se, že jsem měl písničky Hanky Zagorové hrozně rád, zpíval si je, znám jich spoustu. Je mi to strašně líto,« uvedl.

Upřímnou soustrast vyjádřila také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). »Byla to vynikající zpěvačka a nesmírně sympatická žena. Zaslouží si, aby jí nebe bylo blankytné,« napsala s odkazem na text jedné ze Zagorových písní.

Zpráva zasáhla i odborového předáka Josefa Středulu. »Její písničky mě provázely od mládí a zůstanou mému srdci blízké navždy. Upřímnou soustrast rodině. Ať je Vám země lehká, paní Hanko,« sdělil.

O úmrtí devítinásobné držitelky ocenění Zlatý slavík informovala televize CNN Prima News. Informaci o jejím úmrtí televizi sdělil zpěvaččin manažer Luboš Kříž. Serveru Extra.cz úmrtí potvrdil její manžel Štefan Margita.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy