Home Zahraničí Útok žraloka u Hurgady má dvě oběti, část pobřeží je uzavřena

Útok žraloka u Hurgady má dvě oběti, část pobřeží je uzavřena

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku, místní úřady zavřely část pobřeží Rudého moře. Egyptské úřady v neděli zároveň oznámily, že při útoku žraloka v Hurgadě zemřela ještě další žena. Později upřesnily, že se jedná o turistku z Rumunska.

Podle úřadu guvernéra provincie Rudé moře byla oblast uzavřena v sobotu, tedy den po útoku. Guvernér zakázal všechny aktivity u moře, včetně potápění, šnorchlování, windsurfingu a kitesurfingu. Do vod u Hurgady nesmějí vplouvat ani rybářské lodě.

Žralok měl podle místních médií zhruba dva metry, ženě ukousl ruku a nohu v zátoce jižně od Hurgady. Podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung žena plavala v době napadení v oblasti vyhrazené pro plavce a ohraničené bójemi, na nohou měla plavecké ploutve. Zemřela krátce po převozu do nemocnice.

Egyptské ministerstvo životního prostředí dnes oznámilo, že při útoku žraloka v Hurgadě zemřela ještě jedna žena. Tuto informaci potvrdilo rakouské ministerstvo zahraničí, podle kterého ale nejde o Rakušanku. Národnost druhé oběti zatím není známa.

Podrobnosti o druhém smrtelném útoku egyptské úřady nezveřejnily. Není ani jasné, zda šlo o stejného žraloka. Obě ženy ale predátor napadl v pátek, přibližně 500 metrů od sebe, uvedl rakouský zpravodajský portál Oe24.

V Hurgadě jsou na dovolené stovky Čechů

»Pokud se bude týkat zákaz pouze Hurgady anebo její části, tak se to bude dotýkat několika set Čechů,« uvedl v ČT místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Panika mezi turisty podle něj v letovisku není. V celém Egyptě je nyní až 10 000 turistů z Česka, dodal.

Egyptská letoviska u Rudého moře, včetně Hurgady a Šarm aš-Šajchu, patří k hlavním plážovým destinacím v zemi. Oblíbili si je především evropští turisté včetně českých. Potápěče lákají strmé srázy korálových útesů přímo u pobřeží, které ukazují bohatý a pestrý podmořský život.

Počty zaznamenaných útoků žraloka na lidi se každoročně pohybují kolem stovky, počty obětí pak v nižších desítkách. Za loňský rok například mezinárodní archiv žraločích útoků ISAF na Floridské univerzitě zaznamenal 73 nevyprovokovaných napadení člověka, což bylo o 21 případů více než v roce předchozím. V roce 2019 bylo útoků 64. Loni predátoři usmrtili devět lidí, o jednoho méně než předloni, v roce 2019 byly podle ISAF oběti žraločích útoků dvě.

Před dvěma nynějšími smrtícími útoky v Egyptě letos žralok zabil člověka v polovině února v australském Sydney. Podle místních médií to byl první smrtící útok žraloka v Sydney od roku 1963.

Výběr případů smrtelných útoků žraloka na turisty v Egyptě za posledních 20 let:

14. února 2004 – Nedaleko letoviska Šarm aš-Šajch na břehu Rudého moře napadl žralok Egypťana, který šnorchloval podél pobřeží. Muž na následky zranění zemřel v nemocnici.

2. června 2009 – Francouzskou turistku, která se potápěla v Rudém moři jižně od města Marsá Alam, napadl žralok a smrtelně ji zranil.

1. a 5. prosince 2010 – Při sérii útoků žraloka na koupající se turisty u letoviska Šarm aš-Šajch byli 1. prosince vážně pokousáni tři plavci z Ruska a jeden z Ukrajiny. Všichni ale útok přežili. Další útok žraloka nastal 5. prosince asi 20 metrů od břehu před hotelem v Šarm aš-Šajchu, zahynula při něm sedmdesátiletá německá turistka.

21. března 2015 – Německý turista přišel o život nedaleko letoviska Kusír u Rudého moře, když ho napadl žralok. Třiapadesátiletému muži ukousl nohu, zraněný zemřel ještě před převozem do nemocnice.

3. srpna 2018 – V letovisku Marsá Alam zemřel český turista na zranění, která mu způsobil žralok. Okolnosti neštěstí vyšetřuje egyptská policie. Obětí byl 41letý muž, který byl v Egyptě na dovolené s manželkou a dětmi.

1. července 2022 – Při dvou útocích žraloka v Hurgadě zemřely dvě ženy.

(jb, čtk)

Předchozí článekProtesty v Uzbekistánu si vyžádaly několik obětí a tisíce hospitalizovaných
Další článekVelká cena Británie F1 přerušena, poté premiérová výhra Sainze

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here