Home Domácí Utrpení, ponižování a drancování z východu? Nejsme systémovou opozicí, brání se Rajchl

Utrpení, ponižování a drancování z východu? Nejsme systémovou opozicí, brání se Rajchl

REPRO FOTO - youtube.com/Paralelně

Z východu k nám přišlo vždy jen utrpení, drancování, bída a ponižování. Výrok místopředsedy strany PRO Petra Vacka na středeční tiskové konferenci, týkající se svolání nové celonárodní demonstrace, v posledních dvou dnech rezonuje protivládní scénou. »Je PRO vlasteneckou stranou, nebo jen ‚systémovou‘ opozicí?« nazval svůj příspěvek v pořadu Paralelně publicista Jiří Havel. Šéf PRO Jindřich Rajchl označil daný výrok za nešťastný, nicméně s ohledem na obsah tiskové konference nedůležitý, a sám Vacek v dnešním telefonickém hovoru s iportaL24.cz potvrdil, že si za svými slovy stojí.

»Když jsem ve středu 9. srpna sledoval tiskovou konferenci politické strany PRO, nestačil jsem se divit. Na jedné straně dělá Jindřich Rajchl rozhovor se Scottem Ritterem, americkým vojenským analytikem, který mluví o tom, že kolektivní západ ovládaný Američany nás kdykoliv obětuje ve prospěch svých zájmů a na druhé straně jeho kolega Petr Vacek řekl na tiskové konferenci pořádané k zářijové demonstraci, že jsou stranou ‚západních demokratických hodnot‘. Jaké západní demokratické hodnoty, jejichž je zastáncem myslí Petr Vacek? Green Deal? Gender? Woke culture? Multikulturalismus a další? Vždyť se proti nim vzápětí vymezuje,« uvedl v pořadu Paralelně Havel.

Právě Havel spolu s druhým občanským aktivistou Ladislavem Vrábelem organizoval demonstrace na Václavském náměstí v září a říjnu minulého roku. Jedním z řečníků a neoficiálních spolupořadatelů byl právě šéf PRO Rajchl. Havel s Vrábelem se nakonec rozkmotřili a jejich demonstrace, pořádané jednotlivě už bez Rajchla, postupně ztratily glanc a masovou účast.

Havel nicméně aktivně pracuje v tzv. vlastenecké scéně a jeho pořad Paralelně například po březnové demonstraci strany PRO odhalil, jak to ve skutečnosti bylo s brutálním policejním zásahem při incidentu u Národního muzea či jakou roli hrál děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík.

Nyní se však Havel ve své čtvrteční reportáži vůči Rajchlovi a straně PRO vymezil. Hlavně proti Vackovu výroku, že z východu k nám přišlo vždy jen utrpení, drancování, bída a ponižování. »Kdyby nás v roce 1945 neosvobodila rudá armáda, kdy při osvobozování Československa přišlo o život přes 140 tisíc Rusů, tak tady dnes nejspíš Petr Vacek nestál, protože by nacistický teror možná nepřežili ani jeho rodiče. To, že se realizace komunistických ideálů moc nepovedla, to víme, ale přesto byla naše republika za komunismu naprosto soběstačná, patřily nám výrobní podniky, byli jsme schopni vyrobit i jaderné elektrárny, turbíny, stavěly se přehrady a infrastruktura, vyváželi jsme naše výrobky a potraviny. Postavily se byty pro občany a v zásadě jsme neměli dluhy. Jak jsme na tom dnes? Dnes si koupíte polské křehčené kuře v německém supermarketu a zapijete ho francouzskou vodou z kohoutku. Vše je rozprodáno, vše je v cizích rukou a my se neustále hlouběji zadlužujeme právě ve jménu ‚západních‘ hodnot,« uvedl Havel v pořadu Paralelně.

Vacek: Nic z Ruska nám nepomůže!

Webový deník iportaL24.cz dnes kontaktoval přímo místopředsedu PRO Vacka, zda nechce svůj výrok z tiskové konference korigovat. »Ne, já si za ním stojím,« řekl Vacek. »Kdyby nás neosvobodila Rudá armáda, tak by to dokázali Britové a Američané a zcela jistě bychom od roku 1946, kdy se konaly první poválečné volby, nespadli mezi polorozvojové země a neztratili několik generací. Přitom v době první republiky jsme byli jednou z nejvyspělejších zemí,« řekl Vacek.

Cyrilsko-metodějskou tradici prý do škály řadit nechtěl. »Měl jsem na mysli novodobou historii, i když ani tam to nebylo jednoznačné, protože první křest našich místních velmožů probíhal v Regensburgu 50 nebo 100 let před příchodem Cyrila a Metoděje, takže křesťanství tak úplně s nimi nedorazilo,« řekl Vacek. »Ani jsem nemyslel východem třeba Japonsko, kde jsem pracoval, což je neskutečně rozvinutá země,« připojil místopředseda PRO, který už v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz například ocenil čínské mírové snahy ohledně konfliktu na Ukrajině a uvedl, že Čína může hrát v tomto směru roli naprosto zásadní.

»Já jsem tím východem měl na mysli území bývalého Sovětského svazu, a to, že nejsme obdivovateli výhodní politiky či ideologie bývalého sovětského impéria, protože odtud skutečně přišla bída, utrpení a drancování. A jestli se tzv. vlastenecká scéna potřebuje idenfitikovat s proruským živlem a východními konotacemi, já za sebe říkám, že tohle nemůžu vzít a můj názor takový není. Proč musí souznít s určitými momenty přicházejícími z východu? Nic z Ruska nám nikdy nepomůže, je to cesta do záhuby. Mnozí naši předkové si to pomýleně také mysleli a pak skončili v lágrech na Sibiři. My bychom naopak měli být pevnou součástí střední Evropy a hlásit se k hodnotám západní civilizace. Pokud jsem vlastenec, měl bych se proti ústupu od tradičních hodnot tvrdě a vůči komukoli vymezit, ne hledat spásu někde, odkud nemůže přijít,« dodal pro iportaL24.cz Vacek.

O nutnosti změn v rámci naší republiky koneckonců již před »vlasteneckou kauzou« psal předseda Rajchl na svém Facebooku. Tam uvedl doslovně následující: »Jak dlouho tady chceme ještě hrát náš typicky český ‚východo-západní ping pong‘, než nám dojde, že nás z ani jedné strany nic dobrého nečeká a že pro obě strany budeme vždy jen objektem sloužícím k prosazení jejich vlastních zájmů? Když nás obsadil Hitler, tak jsme si naivně mysleli, že nás zachrání Stalin. Výsledkem bylo 40 let nesvobody, politické procesy a politické vraždy. Jen jak jsme se z tohoto područí vymanili, tak jsme viděli jako jedinou spásu Západ a vstup do EU, protože tam to přece s námi myslí dobře a chtějí, abychom měli do 10 let platy jako oni, že? Výsledkem je stav, kdy jsme faktickou ekonomickou kolonií, která dodává svou levnou energii a pracovní sílu a ‚za odměnu‘ musí na slovo poslouchat každý rozkaz, který z Bruselu přijde. A tak už začíná sílit vlna ‚jediný, kdo nám pomůže, je Putin‘. Kolikrát se ještě musíme spálit, abychom konečně pochopili, že jedni i druzí prosazují vždy a pouze své vlastní cíle a že nás budou vždy a pouze zneužívat k tomu, aby jich dosáhli?«

Rajchl za osvobození poděkoval

Předseda PRO Rajchl po odvysílání aktuálního Paralelně reagoval mimořádným vysíláním na svém Facebooku, které nazval »Vyjádření ke včerejší tiskové konferenci a k útokům na stranu PRO«. »To, co se děje na té naší, vlastenecké scéně, která nemá z vlastenectvím nemá nic společného, protože drtivá většina lidí je skupina egoistů, kterým jde jen o vlastní zájmy, je za hranou úplně všeho,« uvedl na videu Rajchl.

Podle něj mají útoky za cíl poškodit akci plánovanou na 16. září. »Jirka Havel mě zná hodně dlouho, moc dobře ví, jaké jsou moje pozice vůči EU, vůči NATO, a vůči Rusku, že jsem jednoznačně vždycky razil českou cestu a říkal, že se nemůžeme spoléhat ani na jednu stranu,« pokračoval Rajchl.

Havla zkritizoval, že »udělal kampaň« na jednu větu Petra Vacka, která prý není podstatná. »V tuhle chvíli se musíme bavit o tom, jak se zbavit vlády Petra Fialy, ne o tom, jestli nám Rusko historicky přineslo něco dobrého nebo ne. Je to akademická debata, kterou budu velmi rád vést, ale není to vůbec nic podstatného. A vyvozovat z toho, že PRO není systémová opozice? Jiří Havle, zkus si jeden týden v mé kůži, zkus si ty útoky, zkus si vyhrožování mé rodině, zkus si kárné žaloby od Advokátní komory, zkus si trestní oznámení, kterým musím čelit každý týden. To vypadá jako systémová opozice, jako někdo, komu se předává moc?« připojil šéf PRO.

K výroku místopředsedy Vacka se přece jen vrátil a řekl, že nebyl »šťastně formulovaný«. »Rusko nás osvobodilo a je potřeba mu být vděčný, to je jednoznačné,« řekl Rajchl s dodatkem, že na politických procesech 50. let a na roce 1968 už nic pozitivního nenachází. »Pokud se ten výrok někoho dotkl, omlouvám se za celou stranu, ale je to nejméně podstatné, co zaznělo. Důležité je, že Petr Fiala a pětidemoliční vláda ničí celou zem,« pokračoval Rajchl.

Podle něj by byla protivládní scéna o mnoho dále, kdyby se Havel a Vrábel nechovali od demonstrace 3. září minulého roku egoisticky. Oba prý dostali v podobě tehdejší statisícové účasti lidí dárek, protože to celé »odmakal« právě Rajchl s nynější senátorkou Janou Zwyrtek Hamplovou. »Oni to rozbili,« řekl směrem k oběma aktivistům Rajchl na videu. A dnes pro iportaL24.cz dodal: »To s tou systémovou opozicí a předáváním moci je účelové tvrzení, které nás má poškodit. Jasnou motivací je, aby zůstala u moci vláda Petra Fialy. My pro ni totiž představujeme skutečné nebezpečí, jediné reálné. Se všemi ostatními se oni dohodnou na té své politice, my jim ale na ruku nikdy nepůjdeme.«

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

3 KOMENTÁŘE

  1. Hele, ten Vacek to opravdu ale přehnal. Právě SSSR změnil charakter války. A 140 tisíc mrtvých se teď musí obracet v hrobě.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here