Uzurpátorství národní paměti? Vojenské spolky a vlastenecké organizace mají zákaz vstupu na tradiční pietní místo

Vlastenecké organizace nebudou vpuštěny do objektu Ruzyňských kasáren k tradičnímu pietnímu aktu v rámci oslav 17. listopadu. Redakci iportaL24.cz o tom informoval Ioannis Sideropulos z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS).

Pietní akt k uctění popravených představitelů studentských spolků po uzavření českých vysokých škol německou nacistickou okupační správou dne 17. listopadu 1939 již tradičně pořádají Vojenský spolek rehabilitovaných AČR, Československý svaz protifašistických bojovníků, Český svaz bojovníků za svobodu a další organizace.

Nyní se však vlastenecké organizace dva dny před konáním ohlášené a plánované akce dozvěděly, že do objektu nebudou vpuštěny. Podplukovník v. v. J. P. Mrázek, předseda rehabilitovaných vojáků AČR, se v dopise adresovaném přímo z ředitelství Agentury komunikačních a informačních systémů (AKIS) dozvěděl následující: »Dobrý večer, omlouvám se za komplikaci, ale pan ředitel Vašemu spolku vstup do areálu dne 17. listopadu nepovolil. Helena Drgoňová, ředitelství AKIS.«

AKIS je vojenská organizace, která zajišťuje provoz a rozvoj komunikačních a informačních systémů pro potřeby Armády ČR. Ředitelem AKIS je plukovník gšt. Jan Jelínek. »Jedná se o uzurpátorství národní paměti,« kritizují pořadatelé pietní akce. V místě ruzyňských kasáren nacisté popravili devět studentských vůdců, které gestapo zatklo při masových demonstracích během pohřbu Jana Opletala. Zdejší jízdárna byla jedním z hlavních nacistických popravišť v Praze a o život tu tehdy přišli i elitní armádní důstojníci či členové odbojové organizace Obrana národa.

Jeden z tradičních řečníků pietní akce, předseda SPD Tomio Okamura, okamžitě položil dotaz ministryni obrany Janě Černochové (ODS). Její odpověď z dnešního rána byla následující: »Vážený pane poslanče, dobré ráno přeji. Zjistila jsem následující: Organizace pietní akce k 17/11 v Ruzyňských kasárnách prý převzal Spolek pro zachování odkazu českého odboje, vedený paní Gabrielou Havlůjovou. Ministerstvo obrany poskytuje pro tuto akci pouze prostory, avšak vlastní organizace – seznamy a koordinace účastníků jsou plně v kompetenci uvedeného spolku. Proto je třeba spojit se přímo s nimi. Letošní pietní akt však dle informace od mých kolegů již prý proběhl v pátek 15/11? Více informací se nám o víkendu zjistit nepodařilo.«

K jejím slovům se vyjádřilo organizátoři následovně: »Z pozvánky jasně vyplývá, o které historické spolky jde a o jaký den se jedná. Pieta se provádí 17. 11. po celá desetiletí!!! Od osvobození ČSR. Ne však uvedeným spolkem a datem paní ministryní obrany uvedeným, podle velmi nepřesných informací, které dostala a v přímém rozporu se žádostí spolku Vojenský spolek rehabilitovaných AČR, který je uveden na pozvánce a panem pplk. J. P. Mrázkem jmenovitě.«

Vojenský spolek rehabilitovaných AČR, který podal žádost na pietní akci, nakonec odpoledne i po poradě s týmem kolem předsedy SPD rozhodl, že pieta se uskuteční tak, jak byla plánována. »Ať nás pustí k památníku umučených studentů, nebo ne… případně, uspořádáme pietní akci na chodníku, u Ruzyňských kasáren – s projevy,« stojí ve finálním stanovisku.

V Ruzyni se chystají na připomínku 17. listopadu 1989 kromě zástupců vojenských spolků a představitelů parlamentní SPD i další mimosněmovní opoziční síly, v čele s KSČM, Českou stranou národně sociální či ČSSD – Českou suverenitou sociální demokracií. »Je stále důležité si připomínat, že zde popravení studenti z roku 1939 napomohli svým osudem studentům z listopadu 1989 k vykročení za svobodou,« uvedl již včera předseda ČSSD Jiří Paroubek.

(pk)

FOTO – archiv

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. To je přece výročí nepovoleného shromáždění. Tak ať se taky nepovoleně shromáždí, co schválně budou „liberální demokrati“ dělat.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy