Home Zahraničí V Británii docházejí místa ve věznicích, chce si je pronajímat v zahraničí

V Británii docházejí místa ve věznicích, chce si je pronajímat v zahraničí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Britský ministr spravedlnosti Alex Chalk oznámil plány na pronájem vězeňských prostor ze zahraničí, aby se vyřešily rostoucí nároky na britský vězeňský systém. Oznámil, že vláda si hodlá vzít »norský příklad a prozkoumat možnost pronájmu zahraničních kapacit«, upozornil britský deník The Independent.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že i když je v programu výstavby věznic dosaženo pokroku, je třeba přijmout všechna nezbytná opatření, aby »nebezpeční zločinci i nadále viděli vnitřek vězeňské cely«.

Vládní plány na vytvoření dalších 20 000 míst ve věznicích do poloviny roku 2020 se údajně zpožďují kvůli neshodám v oblasti plánování.

Plány, podle nichž by se vězni umisťovali do zahraničních věznic, by byly realizovány prostřednictvím legislativy, která bude podle ministerstva předložena, jakmile to parlamentní čas dovolí.

Navrhovaný zákon by vládě umožnil spolupracovat s mezinárodními partnery na oboustranně výhodných dohodách o umístění vězňů v zahraničí, přičemž s možnými partnery v Evropě již proběhla nebo probíhají předběžná jednání.

Dohody by znamenaly, že vězni ve Spojeném království by mohli být přesunuti do vězeňského zařízení jiné země – za předpokladu, že zařízení, režim a rehabilitace odpovídají britským standardům.

»Tato vláda dělá pro rozšíření vězeňských kapacit více než kterákoli jiná od viktoriánské éry. Vedle našeho programu na zvýšení počtu míst ve věznicích o 20 000, rekonstrukce starých věznic a cel určených pro okamžité použití zajistí pronájem vězeňských míst v jiných zemích, že budeme mít vždy dostatek prostoru pro ochranu veřejnosti před nejnebezpečnějšími pachateli,« uvedl Chalk.

»Ochrana veřejnosti je naší nejvyšší prioritou, a proto správně zavíráme nejnebezpečnější pachatele na delší dobu. Abychom toho dosáhli, musíme i nadále zajišťovat dostatek míst ve věznicích,« uvedl ministr pro vězeňství Damian Hinds.

Počet vězňů ve Spojeném království od roku 2020 výrazně vzrostl a podle posledních údajů je nyní za mřížemi 87 793 vězňů. Ke dni 29. září činila kapacita celého vězeňského zařízení 88 561 osob.

»Není většího symbolu toho, jak konzervativci vedou náš systém trestního soudnictví do záhuby, než skutečnost, že ‚zkoumají‘ umisťování vězňů do zahraničních věznic, protože nejsou schopni vybudovat vězeňská místa, která tato země potřebuje k zajištění bezpečnosti našich lidí,« uvedla stínová ministryně spravedlnosti Shabana Mahmoodová.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here