V Británii se narodilo první dítě stvořené z DNA tří rodičů pomocí nové technologie

Ve Velké Británii se tento týden narodilo první dítě stvořené pomocí DNA tří lidí pomocí průlomového postupu umělého oplodnění, jehož cílem má být předcházet dědičnosti nevyléčitelných nemocí u dětí, informoval deník The Guardian.

Tato technika, známá jako mitochondriální dárcovství (MDT), využívá tkáň z vajíček zdravých dárkyň k vytvoření embryí pro umělé oplodnění, která neobsahují škodlivé mutace, jež jejich matky nesou a které by mohly předat svým dětem.

Protože embrya kombinují spermie a vajíčka biologických rodičů s malými strukturami podobnými bateriím, které se nazývají mitochondrie z vajíčka dárkyně, má výsledné dítě DNA matky a otce jako obvykle a navíc malé množství genetického materiálu – asi 37 genů – od dárkyně.

Tento proces vedl ke vzniku slovního spojení »dítě se třemi rodiči«, ačkoli více než 99,8 % DNA v dítěti pochází od matky a otce.

Výzkum MDT, která je také známá jako mitochondriální substituční terapie (MRT), byl ve Velké Británii zahájen lékaři v Newcastle Fertility Centre. Cílem práce bylo pomoci ženám se zmutovanými mitochondriemi mít děti bez rizika přenosu genetických poruch. Lidé dědí všechny své mitochondrie od matky, takže škodlivé mutace mohou ovlivnit všechny děti, které žena má.

Pro postižené ženy je přirozené početí často hazardem. Některé děti se mohou narodit zdravé, protože zdědí jen malou část mutovaných mitochondrií. Jiné však mohou zdědit mnohem více a mohou se u nich vyvinout závažná, progresivní a často smrtelná onemocnění. Mitochondriálními poruchami je postiženo přibližně jedno z 6000 dětí.

Většina z 20 000 lidských genů je zavinuta v jádře téměř každé buňky v těle. Kolem každého jádra jsou však rozesety tisíce mitochondrií s vlastními geny. Pokud mitochondrie fungují správně, dodávají životně důležitou energii buňkám, které tvoří naše orgány. Mutace, které poškozují mitochondrie, obvykle nejvíce postihují tkáně, které jsou náročné na energii: mozek, srdce, svaly a játra. Ty se mohou během růstu postiženého dítěte neúprosně zhoršovat.

Sarah Norcrossová, ředitelka charitativní organizace Pet, která zlepšuje možnosti volby pro lidi postižené neplodností a genetickými chorobami, uvedla, že je důležité, aby se tato technologie používala »uvážlivě a pečlivě regulovaným způsobem«, zatímco se bude vyhodnocovat. »Je také velmi důležité, abychom respektovali soukromí dětí s darovanými mitochondriemi a jejich rodičů, a to i proto, že tito rodiče pravděpodobně již dříve zažili ve své rodině nemoc a ztrátu,« dodala.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy