Home Domácí V Brně bylo zadrženo osm lidí v souvislosti s přidělováním městských bytů

V Brně bylo zadrženo osm lidí v souvislosti s přidělováním městských bytů

ILUSTRAČNÍ FOTO - iportaL24

AKTUALIZUJEME

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Na základě soudních příkazů aktuálně provádějí domovní prohlídky, uvedlo dnes ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková řekla, že zásah by se měl týkat přidělování bytů na radnici Brno-střed. Na nesrovnalosti při přidělování městských bytů dlouhodobě upozorňovala. »Nejen na nakládání při přidělení, ale také na podivné směny, podnajímání bytů a tak dále. Chodily i podněty od občanů, kteří si všimli podivných věcí,« řekla Lukášová Spilková.

»Na radnici Brno-střed policie nezasahuje, zaměstnanci, úředníci jsou v práci, fungujeme běžným provozem,« řekla mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Aktualne.cz uvedlo, že policisté zasahují u Blažkova známého Otakara Bradáče, který byl ministrovým někdejším obchodním partnerem a také advokátním koncipientem. Z jeho bytu v centru Brna policisté podle webu vynášeli věci do přistavených automobilů. V zářijových volbách Bradáč obhájil mandát zastupitele Brna-středu, přičemž v končícím volebním období vede na stejné radnici bytovou a dislokační komisi, které rozhodují o tom, komu radnice přidělí byty.

»Policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo osm osob,« uvádí státní zastupitelství.

Policisté vedou pod dozorem státní zástupkyně trestní řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině, zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dále ze spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Policisté v posledních letech zasahovali v Brně několikrát v souvislosti s možným kupčením s byty a braním úplatků. Odhalili organizovanou zločineckou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé. Jednalo se o kauzu s názvem Stoka, v níž šlo o ovlivňování veřejných zakázek na radnici městské části Brno-střed. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší trest 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud v kauze rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.

(jb, čtk)