Home Pel mel Volný čas V ČR nejoblíbenější lanovka na Petřín a Pražský hrad, v krajích většinou zoo

V ČR nejoblíbenější lanovka na Petřín a Pražský hrad, v krajích většinou zoo

Víc než 1,7 milionů lidí loni jelo lanovkou na Petřín. Tato zážitková doprava se tak stala vůbec nejnavštěvovanějším turistickým cílem roku 2022. Do první desítky se probojoval také Pražský hrad, ZOO Praha, Aquapalace v Čestlicích, Dolní Vítkovice v Ostravě, ZOO Zlín, Aqualand Moravia Pasohlávky, Safari Park Dvůr Králové, Hrad Špilberk v Brně a Zoologická zahrada Ostrava. Z přehledu, který Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism sestavila ve spolupráci s kraji, je zřejmé, že turisty podobně jako loni nejvíc lákaly zoo, zábavní turistické cíle a hrady a zámky.

Cestování nejen za zvířaty

Zoo, zahrady a akvária patřily po zážitkové dopravě k nejnavštěvovanějším turistickým cílům roku 2022 v České republice. Pražskou ZOO loni navštívilo 1,4 milionů lidí, zlínskou téměř 800 tisíc a Safari park ve Dvoře Králové zaznamenal cca 670 tisíc hostů.

»Zoologické zahrady hrály loni prim, co se týče turistů, v celkem osmi ze čtrnácti krajů. Konkrétně v Jihočeském, Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém, Plzeňském, na Vysočině, Ústeckém a ve Zlínském kraji. V této souvislosti se dá říct, že určitou raritou je vítězství lánové dráhy na Petřín v Praze, byť v našem přehledu čelní příčku drží už po několikáté. A také Sky Bridge 721 na Dolní Moravě v Pardubickém kraji. I když u nejdelšího visutého mostu na světě se rovněž o velké překvapení nejedná. Jednak proto, že jde o skutečně světový unikát a také díky společné intenzivní prezentaci loni otevřeného turistického cíle po celém světě,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Hrady a zábava

Do první desítky nejnavštěvovanějších turistických cílů v ČR se loni dostaly také dva hrady a jako zábavní turistické cíle rovněž dva aquaparky. Pražský hrad si prohlédlo 1,4 milionů cestovatelů. Po lanovce na Petřín tak byl druhým místem, které v hlavním městě, ale i v celé ČR, lidé nejvíc vyhledávali. A Hrad Špilberk v Brně s cca 607 tisíci turisty. Ten v rámci Jihomoravského kraje rovněž získal pomyslnou stříbrnou medaili, a to hned po Aqualandu Moravia v Pasohlávkách, který přivítal na 727 tisíc hostů. Kromě vodního centra na Jižní Moravě je v TOP 10 také AquaPalace Praha Čestlice. V roce 2022 ho navštívilo na 968 tisíc lidí.

Jedna značka, více cílů a kategorií

»Spolu s kraji sledujeme také sdružené turistické cíle. Jde o místa různého charakteru, která se prezentují pod jednou značkou a u nichž se sleduje celková návštěvnost. Přehled za rok 2022 vyhrály Dolní Vítkovice a Landek Park Ostrava, přivítaly na 956 tisíc turistů. Druhá příčka patřila Muzejnímu komplexu Národního muzea v Praze s cca 887 tisíci hosty. Třetí s návštěvností zhruba 837 tisíc lidí pak Dinoparku v Plzni. Kromě toho sestavujeme také turistické cíle podle kategorií, kterých aktuálně sledujeme 12. Kromě dříve zmiňovaných hradů a zámků, zážitkové dopravy, zábavních turistických cílů či ZOO, zahrad a akvárií se jedná například o architekturu. Tam loni vyhrál Obecní dům v Praze. Dále to jsou třeba pietní místa, zde 1. příčka patří Terezínu, nebo lidová architektura s vítězným Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm,« říká vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček.

Další kategorie turistických cílů, u kterých se hodnotí návštěvnost, jsou: osobnosti, muzea a galerie, přírodní turistické cíle, věže a rozhledny, vojenské turistické cíle, věda a technika, sakrální památky a ostatní turistické cíle.

* Pokud provozovatel dvou a více jednotlivých objektů poskytl souhrnnou návštěvnost, je tato uvedena v kategorii »sdružené turistické cíle«. Takový soubor turistických cílů, který je propagován pod jednou marketingovou značkou, je pak označen zpravidla názvem hlavního objektu či názvem provozovatele.

Cestování bez bariér

Protože poznávání zajímavých míst ČR má být dostupné pro všechny, nechybí ani tipy z regionů na cestování bez bariér. »Přehledy za rok 2022 jsme sestavili na základě návštěvností více než 1500 turistických cílů z celé ČR. A to ve spolupráci s krajskými koordinátory a destinačními společnostmi, za kterou moc děkujeme. Nejde přitom o výčet všeho, co u nás existuje, ale o podchycení toho klíčového pro turisty. S cílem poskytnou vodítko pro poznávání ČR, motivovat širokou veřejnost k cestování a odborníky na cestovní ruch podpořit v jejich práci. Při tom se snažíme myslet na všechny, tedy i na lidi s hendikepem. Z každého kraje tak uvádíme i tři tipy na cestování bez bariér. V Praze je to třeba Schwarzenberský palác na Hradčanském náměstí, na Vysočině mimo jiné Smyslová zahrada Panského dvora v Telči, v Karlovarském kraji Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou a tamní okruh relikviáře svatého Maura, ve Středočeském kraji zase Památník Karla Čapka ve Staré Huti. A další bezbariérová místa, která lze v ČR navštívit, průběžně přibývají. Stejně jako turistické cíle jako takové,« říká ředitelka odboru produkt managementu, výzkumu a B2B spolupráce České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Veronika Janečková.

Nejnavštěvovanější turistické cíle roku 2022 najdete mimo jiné na portálu Kudy z nudy.cz, a to i podle krajů:

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here