V jedné z Bidenových kanceláří se našly tajné vládní dokumenty

V bývalé kanceláři současného amerického prezidenta Joea Bidena se našlo asi deset tajných vládních dokumentů z doby, kdy byl viceprezidentem. Napsal to zpravodajský server televize CBS. Případ nyní prověřuje americké ministerstvo spravedlnosti.

Dokumenty našli Bidenovi právníci v uzamčené skříni, když loni v listopadu vyklízeli kancelář ve Washingtonu, kterou nyní osmdesátiletý politik využíval v letech 2017 až 2020. O nálezu informovali Bílý dům a dokumenty předali Národnímu archivu.

Dokumenty, které se nacházely ve složce s dalšími neutajenými spisy, nyní prověřují zástupci ministerstva spravedlnosti. Do případu je podle CBS zapojen také Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Americké zákony stanoví, že všechny prezidentské i viceprezidentské dokumenty musejí být předány Národnímu archivu. Prověření aktuálního případu by tak mělo odpovědět mimo jiné na to, proč se tak nestalo a jak se dokumenty dostaly z Bílého domu do washingtonské kanceláře demokratického politika.

Za velmi znepokojivý případ označil republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Vyšetřování kvůli tomu, že při odchodu z Bílého domu na začátku roku 2021 neodevzdal stovky citlivých dokumentů, čelí exprezident Trump. Mnoho měsíců trvající spor mezi úřady a Trumpem, který podle ministerstva spravedlnosti nespolupracoval, vyústil loni dokonce v domovní prohlídku agentů FBI v jeho sídle na Floridě.

Nález dokumentů staví do jiného světla Bidenovo vyjádření z loňského září, kdy fotografii dokumentů nalezených v Trumpově floridském sídle komentoval slovy: »Jak se to jen mohlo stát? Jak může být někdo tak nezodpovědný.« A dodal: »Je to prostě zcela nezodpovědné«.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy