Home Domácí V Praze se konečně rýsuje koalice! Ale jen na »jedenáctce«…

V Praze se konečně rýsuje koalice! Ale jen na »jedenáctce«…

KOLÁŽ - iportaL24.cz

Poté, co se podařilo zvolit nové vedení v Praze 3, je Praha 11 spolu s magistrátem poslední radnicí, která po volbách ještě nemá nové obsazení. Letošní vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá již 75 dní a je tak nejdelší v historii ČR. Radnici Prahy 11 by mohla vládnout koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Pirátů a Prahy 11 Sobě. O koaliční smlouvě bude ještě jednat HPP11, a pokud ji odsouhlasí, smlouvu strany podepíšou v pátek. Piráti i Praha 11 Sobě ji již schválili.

Nová koalice bude mít v zastupitelstvu, které má 35 členů, těsnou většinu 18 hlasů. Nejvíc zástupců má HPP11, a to 11. Na starostku by pak měla být navržena jednička na kandidátce HPP11 Šárka Zdeňková.

Koalici již v minulém týdnu odsouhlasila Praha 11 Sobě a v tomto týdnu ve vnitrostranickém hlasování také Piráti. Ti se rozhodovali mezi dvěma variantami, a sice výše zmíněnou koalicí, nebo dohodou s dosavadními partnery ve vedení radnice, tedy ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Většinu hlasů nakonec získala první varianta.

Komunální volby v Praze 11 vyhrálo HPP11 s 11 mandáty v zastupitelstvu, které má 35 členů. Druhé skončilo ANO s deseti mandáty a třetí Společně – ODS a NK se čtyřmi zastupiteli. Čtvrtá Praha 11 Sobě má čtyři mandáty, tři zastupitele na pátém místě získali Piráti a šestí jsou TOP 09, STAN se třemi mandáty.

Prostor k dalšímu vyjednávání

»Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Jsme ochotni podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím nás Spolu ale oficiálně neoslovilo,« řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

Koalice Spolu se nedohodla s Piráty o koalici v Praze na vládním půdorysu a v jednáních pokračovat nebude. Namísto toho zahájí jednání o podpoře menšinové rady, osloví všechny strany v zastupitelstvu s výjimkou SPD. Podle dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Spolu trvá na tom, že bude mít pozici primátora i většinu v jedenáctičlenné radě města, což je pro Piráty nepřijatelné.

Hnutí ANO v minulosti nabídlo Spolu dočasnou podporu menšinové rady. Cílem podle Nachera je to, aby ve vedení metropole byli politici, kteří uspěli v letošních komunálních volbách, a ti rozhodovali o často strategických záležitostech, jako jsou například energetická krize nebo prostředky na sociální služby.

Dočasná podpora menšinové rady podle Nachera vytvoří prostor k dalšímu vyjednávání o koalici. Zdůraznil, že ANO trvá na termínu konec února. »Může to skončit i tak, že to vyústí v koalici na vládním půdorysu a my v té chvíli jsme byli těmi, kteří jsme jim dali prostor, aby dva měsíce mohli jednat. I s tímto do toho jdeme. Bereme to jako odšpuntování situace,« dodal Nacher.

I Praha 3 po průtazích

Starostou Prahy 3 je od 29. listopadu Michal Vronský (TOP 09), nahradil svého stranického kolegu Jiřího Ptáčka. Zastupitelé na ustavujícím jednání zasedli potřetí, dříve již schůzi dvakrát přerušili kvůli absenci dohody o koalici.

Do té doby v Praze 3 vládla obdobná koalice, pouze bez Prahy 3 Sobě, která je v zastupitelstvu nováčkem. Vronský v minulém období působil jako předseda výboru pro výchovu a vzdělávání.

Městskou část vede koalice TOP 09 a STAN, Pirátů, Prahy 3 Sobě a Zelených, strany před jednáním zastupitelů podepsaly koaliční smlouvu. V 35členném zastupitelstvu mají 19 hlasů. Místostarosty jsou Pavel Dobeš (STAN), Nikol Marhounová (Piráti), Ondřej Rut (Zelení) a Filip Málek (Praha 3 Sobě). Dalšími radními jsou Pavel Křeček (STAN), Jan Materna (TOP 09), Jan Bartko (Piráti) a exstarosta Ptáček, který není pro svou funkci na rozdíl od ostatních uvolněný, a bude tak pobírat jen omezenou odměnu.

Vronský před časem na Facebooku uvedl, že by před koalicí s 19 hlasy preferoval stabilnější uspořádání s více mandáty. Piráti, Zelení a Praha 3 Sobě nicméně odmítli spolupráci s ODS. Nakonec přiznal, že on se zase již před volbami vymezil vůči spolupráci s hnutím ANO. Předchozí koalice podle něj i přes některé problémy měla výsledky, takže její faktické pokračování dává smysl.

Komunální volby v Praze 3 vyhrála koalice TOP 09 a STAN se ziskem 11 mandátů. Druhá skončila Koalice pro P3 (ODS, KDU-ČSL) se šesti mandáty, třetí ANO rovněž se šesti a čtvrtí Piráti se čtyřmi zastupiteli. Do zastupitelstva se dostali ještě Zelení, Praha 3 Sobě, Patrioti pro Prahu 3 a koalice Trikolory a SPD, každé ze čtyř uskupení má po dvou zastupitelích. Exstarosta Ptáček funkci neobhajoval a do zastupitelstva městské části se dostal ze třetího místa kandidátky.

(zmk)

Předchozí článekDavidová poprvé na stupních: stříbro z Hochfilzenu
Další článekZ doby, kdy se debatovalo o přistoupení Ruska k EU