Home Domácí Válkův návrh je asociální a demagogický. Špatné PR pana ministra a nepomůže...

Válkův návrh je asociální a demagogický. Špatné PR pana ministra a nepomůže ani Perry Mason…

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Podle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR je sobotní návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) na zavedení nadstandardů asociální. Navíc je velmi bezohledné přijít s ním v nynější ekonomické krizi, kdy se mnoho lidí obává o svoji budoucnost a kdy strmě roste počet lidí, kteří už se propadají do chudoby a pro které je problém vyjít s financemi od výplaty k výplatě. Nesouhlas vyjádřil i expert na zdravotní právo Ondřej Dostál.

Odbory v tiskové zprávě připomněly, že kabinet letos prosadil odebrání zhruba 14 miliard korun ze zdravotnictví snížením plateb za takzvané státní pojištěnce na loňskou úroveň. »Sobotní vyjádření politiků TOP 09 vedou k vážnému podezření, že současná vládní koalice úmyslně vytvořila ve zdravotnictví krizi, aby ji nyní mohla řešit zredukováním péče hrazené ze zdravotního pojištění a ponecháním kvalitnější péče pouze pro ty, kteří si budou moci platit připojištění,« stojí v tiskové zprávě odborů.

Válek v sobotu řekl, že ve zdravotnictví neexistuje nic, kde by nadstandard nevedl ke zvýšení kvality péče: »Ve chvíli, kdy řekneme, že jsou nadstandardy, říkáme, že prostě budou dvě skupiny kvality péče. Není ale možné říkat, že jde o asociální záležitost. Pokud nyní stát tvrdí, že bezdomovec má v současnosti stejnou péči jako miliardář, je to absurdní.« Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pak uvedla, že jde o dlouhodobou stranickou prioritu. Řekla, že je potřeba se zaměřit i na udržitelnost zdravotnictví, což souvisí s udržitelností rozpočtu. Podotkla, že podle Válkova odůvodnění to přinese zkvalitnění pro všechny. Zdůraznila, že je ale potřeba nadstandardy dobře vysvětlit veřejnosti. »Ale zároveň je to jedna z těch věcí, které bychom měli začít řešit,« dodala. Podle odborů záměr svého stranického kolegy Válka obhajuje tím, že »je potřeba se zaměřit i na udržitelnost zdravotnictví, což souvisí s udržitelností rozpočtu.«

»Sobotní vyjádření politiků TOP 09 tak vedou k vážnému podezření, že současná vládní koalice úmyslně vytvořila ve zdravotnictví krizi, aby ji nyní mohla řešit zredukováním péče hrazené ze zdravotního pojištění a ponecháním kvalitnější péče pouze pro ty, kteří si budou moci platit připojištění,« napsali odboráři ve svém prohlášení.

Naznačuje to podle nich i vyjádření poslance Jana Skopečka (ODS) ve Zdravotnickém deníku 2. listopadu, který v souvislosti se záměrem zavést ve zdravotnictví připojištění uvádí: »V rámci evoluční cesty mi přijde jako dobrá strategie nejprve do připojištění zařadit věci, které už si dnes lidé přirozeně platí. Ve chvíli, kdy tu mechanizmus vznikne, případně můžeme zařadit další oblasti.«

»V souvislosti se současnou vládou se často uvádí, že ji občané zvolili proto, že si přáli změnu. Ale opravdu si voliči vládních stran přáli změnu našeho zdravotního systému a rozdělení zdravotní péče na kvalitnější péči jen pro bohaté a horší péči pro ty, kteří nebudou mít na připojištění?« citoval odborový svaz v tiskové zprávě svou předsedkyni Dagmar Žitníkovou. Poukázala také na to, že peníze z připojištění by nepřicházely do zdravotnictví, ale do zdravotních pojišťoven. »Do zdravotnictví by se dostaly teprve tehdy, až dojde k pojistné události a až ji pojišťovna bude ochotna proplatit,« dodala Žitníková.

Odkdy by mohl platit?

Na Válkovu zmínku o tom, že »pokud nyní stát tvrdí, že bezdomovec má v současnosti stejnou péči jako miliardář, je to absurdní,« zareagoval také expert na zdravotní právo Ondřej Dostál, o kterém se v určitý čas mluvilo jako o kandidátovi Pirátů na ministra zdravotnictví. »Zákon říká, že se na základní balík kvalitní péče může spolehnout každý. Bezdomovec, postižené dítě z chudé rodiny. To není absurdní, ale správné. Ano, uplácí se, předbíhá, ‚zařizuje‘. Ale ministr má rovnost v přístupu hájit. Ne ji popírat,« uvedl Dostál.

»Zdravotní péče musí být poskytována ‚lege artis‘, tedy podle pravidel umění lékařského. Zařízení, která neposkytují kvalitní péči, by neměla dostat úhradu nižší, ale žádnou. Ostatně, kdo by si takový špitál zvolil? Asi lidé neschopni připlatit za to, co už jednou zaplatili v odvodech,« dodal Dostál.

»Od kdy to bude platit? Příští rok ani omylem, od roku 2024 nejdříve. A i to stěží. Dokud na ministerstvu zdravotnictví nenapíší novelu zákona a neschválí ji Sněmovna, tak je to jen špatné PR pana ministra. A především je potřeba si uvědomit, že s takovým zadáním, jaké tady vidíme, by novelu nenapsal ani Perry Mason,« zapochyboval Dostál.

(zmk)

Předchozí článekItálie povolila vylodění nezletilých migrantů, dospělí muži zůstávají na palubě
Další článekKybernetických útoků přibývá, setkalo se s ním už 22 procent Čechů

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here