V pohárovém šlágru Sparta přetlačila Baník. Postup slaví i Bohemka

V osmifinálovém duelu těžkých kalibrů zdolali fotbalisté Sparty na Městském stadionu ve Vítkovicích ostravský Baník 3:2 a postoupili do čtvrtfinále MOL Cupu. Tam je i další tým z Prahy – Bohemians 1905 – jenž doma splnil roli favorita proti třetiligovému Hlučínu (3:0). Naopak v Českých Budějovicích se dnes domácí pohár nehrál, a to kvůli sněhové nadílce.

»Jsme rádi, že jsme tu vyhráli, protože tady se jen tak nevyhrává,« zhodnotil duel stoper Filip Panák. »Byla skvělá atmosféra a my si tenhle zápas užili. Musíme se od výkonů z poslední doby odrazit a připravit se dobře na jaro,« dodal Panák.

»Nehráli jsme špatný zápas, ale chybělo nám trošku štěstí. Bylo to náročné, bohužel jsme nevyhráli,« uvedl záložník Baníku Srdjan Plavšič, který patřil k nejlepším na hřišti a proti svému bývalému zaměstnavateli měl motivaci. »Párkrát jsem proti Spartě hrál, takže to pro mě nebylo nic nového. Spíše jsem si užíval zápas před takovými skvělými fanoušky. Sice jsme jim to nevrátili výsledkem, ale snažili jsme se a bojovali do poslední minuty,« dodal Plavšič na adresu zaplněného hlediště.

Sparťané, kteří zakončili podzim čtvrtou výhrou po sobě, začali před více než 14 tisíci diváky v bouřlivé atmosféře lépe. Juroška v pokutovém území zahrál rukou a nařízenou penaltu ve 22. minutě proměnil Haraslín. Krátce před pauzou ale odpověděl Kaloč, který přízemní střelou překvapil hostujícího brankáře Kováře.

V úvodu druhé půle neproměnil dvě slibné šance sparťan Zelený, ale v 66. minutě už Pražané opět vedli. Po velkém závaru v šestnáctce si dal vlastní gól Frydrych, jeho spoluhráč Almási předtím hlavičkoval do tyčky své brány. Letenští přidali třetí gól v 77. minutě, kdy Kuchta ve spolupráci střídajících útočníků ideálně našel zakončujícího Čvančaru.

V závěru ještě Kuchta lobem trefil břevno a z dorážky překopl prázdnou branku. Usmíval se, byl si jistý tím, že navzdory jeho selhání v tisíciprocentní šanci Sparta kráčí za pohodovou výhrou. Jenže ve druhé minutě nastaveného času zdramatizoval utkání Kuzmanovič, jenž snížil hlavou po Kaločově centru. »Závěr jsme si zbytečně zkomplikovali, měli jsme to dohrát víc v pohodě,« uvědomoval si stoper Panák. Naštěstí pro jeho tým však již Baník více nestihl a Spartu neporazil v 15. soutěžním duelu v řadě.

»Chci své svěřence pochválit za výkon. Přestože byl začátek z naší strany také hodně bojovný, postupně jsme se dostali k naší hře. Celkově jsem spokojený a myslím, že jsme si vítězství zasloužili. Měli jsme ale víckrát skórovat,« řekl dánský trenér Sparty Brian Priske pro klubový web. »Musím vyzvednout mentalitu tohoto týmu. V posledních týdnech ukazuje velkou odolnost a charakter. Hráči jsou v hlavách dobře připraveni. Pak už je to pouze o naší ofenzivní kvalitě, což znovu říkám, dnes jsme měli vstřelit více branek,« prohlásil Priske.

Hlučín další překvapení nepřichystal

Hlučín, který v minulém kole senzačně vyřadil mistrovskou Plzeň, v Ďolíčku inkasoval už v sedmé minutě po Krchově hlavičce z rohu. Bohemians se povedl i začátek druhého poločasu a mezi 48. a 51. minutou zvýšili Mužík s Hůlkou. Vedení »Klokanů« poté mohl navýšit Květ, ale domácí záložník 12. soutěžní branku v sezoně nevstřelil, protože dvakrát trefil tyč. Je otázkou, zda nešlo o jeho poslední vystoupení v zelenobílém dresu, neboť kolem momentálně největší hvězdy zelenobílých krouží přestupová lasa…

Zástupci Českých Budějovic, proti jejichž týmu měl nastoupit Hradec Králové, se snažili s ohledem na předpověď na nepříznivé podmínky připravit. V pátek ráno zapnuli pod trávníkem vyhřívání na nejvyšší stupeň, ani to ale nakonec nepomohlo. Vrstva mokrého sněhu v kombinaci s nízkými teplotami utkání znemožnily. Oba kluby tak budou na začátku příštího týdne hledat náhradní termín.

MOL Cup netradičně uzavírá podzim na domácí scéně. Liga před zimní pauzou skončila už o uplynulém víkendu kvůli nadcházejícímu mistrovství světa v Kataru, kam však česká reprezentace nepostoupila. Už ve čtvrtek a v pátek v domácím poháru postoupily druholigový Vyškov, Zbrojovka Brno, obhájce trofeje Slovácko a Slavia Praha. Za týden se Liberec utká s Olomoucí.

* * *

Baník Ostrava – Sparta Praha 2:3 (1:1)

Branky: 41. Kaloč, 90.+2 Kuzmanovič – 22. Haraslín z pen., 66. vlastní Frydrych, 77. Čvančara. Rozhodčí: Zelinka – Caletka, Paták – Petřík (video).

Ostrava: Laštůvka – Juroška (80. Tijani), Frydrych, Pojezný, Fleišman (81. Lischka) – Kaloč – Cadu (68. Buchta), Tetour (68. Miškovič), Kuzmanovič, Plavšič – Almási. Trenér: Hapal.

Sparta: Kovář – Vitík, Panák, Sörensen – Mejdr, Sadílek, Pavelka, Zelený – Daněk (68. Kuchta), Minčev (46. Čvančara), Haraslín (79. Wiesner). Trenér: Priske.

Bohemians Praha 1905 – FC Hlučín 3:0 (1:0)

Branky: 7. Krch, 48. Mužík, 51. Hůlka. Rozhodčí: Batík – Antoníček, Líkař.

Sestava Bohemians: Valeš – Hůlka, Krch, Křapka – Dostál (61. Vilotič), Jindřišek (75. Jánoš), Květ (81. Bartek), Nový – Beran, Prekop (61. Drchal) – Mužík (76. Hronek). Trenér: Veselý.