Home Zahraničí Ve Švédsku se zrodila pravicová koalice, vstřícnost k migrantům podstatně klesne

Ve Švédsku se zrodila pravicová koalice, vstřícnost k migrantům podstatně klesne

Ulf Kristersson FOTO - wikimedia/European People's Party

Čtyři pravicové strany ve Švédsku se dohodly na vládě. Byla předložena více než šedesátistránková dohoda, což je nejrozsáhlejší koaliční smlouva ve švédské historii, napsal švédský deník Dagens Nyheter.

Dohoda zahrnuje sedm bodů spolupráce – v oblasti kriminality, migrace, integrace, hospodářství, školství, zdravotnictví, energetiky a klimatu. Během jednání, která trvala již několik týdnů, se řešila věcná politika i složení vlády.

»Změna je nejen nutná, ale také možná. My čtyři můžeme tuto změnu nabídnout,« řekl dnes budoucí premiér a šéf Umírněné koaliční strany Ulf Kristersson na tiskové konferenci.

Součástí nové Kristerssonovy vlády mají být Umírnění, Křesťanští demokraté a Liberálové. Švédští demokraté (SD) budou stát stranou, ale s ostatními stranami uzavřeli komplexní dohodu. Mimo jiné získají jiné značný vliv na migrační politiku. SD bude mít koordinační kancelář s politickými úředníky na úřadu vlády.

»Pro nás bylo naprosto zásadní, že změna moci musí znamenat změnu paradigmatu, pokud jde o imigrační politiku,« řekl na tiskové konferenci Jimmie Åkesson (SD). Podle Åkessona by švédské předpisy neměly být velkorysejší než požadavky EU. Mimo jiné má být snížen počet uprchlíků v rámci kvót z loňských 6400 na 900 ročně. Pokud jde o pracovní imigraci, strany se dohodly na zvýšení tzv. platového minima.

Dohoda také zahrnuje rozpočtovou spolupráci mezi stranami. »Vláda, která se ujme úřadu, bude mít rozpočet, který vytváří stabilitu,« řekl budoucí premiér Ulf Kristersson.

Některé body společného programu byly sporné již před zahájením spolupráce mezi stranami. Patří mezi ně především míra zdanění, zastropování dávek, zaměření se na švédštinu, aby »více lidí mohlo žádat o první práci a získat ji« či zachování podpory v nezaměstnanosti na pandemické úrovni. Zachování pandemické výše podpory v nezaměstnanosti prosadila SD – a Kristersson tuto otázku označuje za velkou ztrátu. »Je to jasná a hluboká ztráta pro Umírněné a já s tím dokážu žít,« řekl Kristersson.

Předseda Riksdagu Andreas Norlén v poledne oznámil, že navrhne Ulfa Kristerssona na post předsedy vlády, a hlasování se uskuteční v pondělí v 11 hodin. Aby byl lídr zvolen, nesmí mít většinu hlasů proti sobě. Současná dohoda mu dává 176 křesel z celkového počtu 349.

Pokud vše půjde podle očekávání budoucího premiéra, v úterý učiní vládní prohlášení a oznámí ministry, kteří budou ve vládě. Formální změna vlády pak proběhne na zasedání vlády v paláci, kterému bude předsedat král.

(cik)

Předchozí článekNárodní technické muzeum spustilo audioprůvodce SmartGuide. Už provádí návštěvníky
Další článekInspirující světoobčan Alfons Mucha láká do České republiky i k cestování po světě

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here