Jako velké zklamání označil reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý chování tří vyřazených reprezentantů, kteří den a půl před klíčovým duelem kvalifikace proti Moldavsku strávili noc na diskotéce v Olomouci. Jiné řešení než to, že Jan Kuchta, Jakub Brabec a Vladimír Coufal opustí tým, prý být ani nemohlo.

»Když jsem se to dozvěděl, bylo to pro mě velké zklamání. Nic jiného než je vyřadit, nešlo dělat. Hráči si uvědomili, co udělali, omluvili se, ale to je málo. Opustili sraz a já věřím, že to naši přípravu na důležitý zápas neovlivní,« řekl trenér Jaroslav Šilhavý na odpolední předzápasové tiskovce.

Trojlístek hříšníků prý své jednání ani nevysvětlil. »Ptali jsme se jich, kde vůbec vznikl tem impulz. Co je to napadlo? Ale vysvětlení momentálně neznáme. Nemáme to tady postavené tak, že chodíme hráčům v deset hodin večer zhasínat, ale vím, že tohle jde i za mnou a ze své pozice cítím odpovědnost,« připojil reprezentační manažer Tomáš Pešír. »Informaci jsme obdrželi dopoledne, pak jsme se sešli s nejužším vedením a následně si zavolali hráče,« popsal chronologii kauzy Pešír.

»Všechny nás to mrzí. Mě jako kapitána hodně, ale myslím, že to mrzí i ty tři konkrétní hráče. Všichni tři to vždy byli důležití hráči týmu a nyní nám budou chybět. Potrestání je to největší pro ně samotné, protože i oni určitě chtěli přispět k postupu. I já jako kapitán jsem si k tomu něco řekl, ale vše, co jsme si řekli, bych nechal jen mezi námi,« přidal svůj pohled kapitán Tomáš Souček

Do zápasu s Moldavskem, z nějž stačí Čechům k postupu na Euro bod, tedy trio vyřazených hráčů nezasáhne. »Komplikace to pro nás samozřejmě je, to si nemusíme nalhávat. Kluci měli být připravení k zápasu, přesto věřím, že máme dostatek kvalitních hráčů, kteří je nahradí. Věřím, že sestavu, kterou jsme připravili, bude schopná dosáhnout naše společného cíle,« připojil trenér Šilhavý. »Věřím, že poslední krok uděláme, dotáhneme to do zdárného konce a postoupíme na Euro. Říct si, že nám stačí jen remíza, to mi moc nejde z pusy. Stejně se to musí odehrát na hřišti a zvládnout to. Moldavsko dělalo dobré výsledky, Polsku vzalo pět bodů. Určitě si nesmíme myslet, že už je to bez problémů,« prohlásil Šilhavý.

Jako první dnes o kauze informoval deník isport.cz. Skandál nápadně připomíná blamáž z března 2007, kdy tehdejší deník Šíp přinesl po porážce s Německem 1:2 fotografie reprezentantů z večírku v hotelu Praha, na němž nechyběly prostitutky a kde alkohol tekl proudem. Kouč Karel Brückner tehdy zvažoval rezignaci, ovšem nakonec se skandál vyřešil milionovou pokutou pro fotbalisty. Naopak další podobná situace už stála krk Brücknerova nástupce Petra Radu o dva roky později, kdy byli hráči po porážce 1:2 se Slovenskem vyfoceni při popíjení v jedné restauraci na Hradčanech. Rada i dnes aktuální kauzu zkritizoval. »Hlava mi to nebere. Během reprezentačního srazu, kdy máme za den a půl nejdůležitější zápas dvouletého cyklu a musíme bodovat, se stane tohle? Pro to není omluva, vyřazení bylo jediné řešení. Doufám, že není nikdo, kdo by to třeba jen procentem omlouval,« řekl Rada. »Četl jsem i reakce hráčů, že stojí za trenérem a jsou jeden tým. A za měsíc se stane tohle? To je i rána pro trenéra od hráčů,« prohlásil pětašedesátiletý kouč.

Česká reprezentace může zítra ve vyprodaném duelu v Olomouci, navzdory aktuální kauze, vybojovat osmou účast na kontinentálním šampionátu po sobě. Jen za samotný start na závěrečném turnaji v Německu by FAČR inkasovala v přepočtu zhruba čtvrt miliardy korun. Duel má výkop ve 20.45 hodin. V případě neúspěchu by měli Češi poslední šanci k postupu na jaře příštího roku v baráži, v níž se dvanáct týmů podle pořadí v Lize národů utká o tři zbylé letenky do Německa.

(koz)

FOTO – fotbal.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here