Veřejnoprávní média prý potřebují »trochu svobody«, pravice ve Francii je chce privatizovat

Krajně pravicové Národní sjednocení (RN) Marine Le Penové hodlá privatizovat veřejnoprávní televizi a rozhlas, pokud v předčasných volbách získá absolutní většinu ve francouzském parlamentu, potvrdili vysoce postavení představitelé strany, napsal The Guardian.

Předseda strany Jordan Bardella v neděli veřejnoprávní televizi France 3 řekl, že jeho ambicí je privatizovat státní vysílání, »aby se ušetřily peníze«.

Prodejem veřejnoprávního rozhlasu a televize by se podle něj ušetřilo více než tři miliardy eur (téměř 75 miliard Kč), z nichž by bylo možné financovat další opatření. Dodal, že toto si vyžádá čas a »neproběhne za 24 hodin«.

Místopředseda strany Sebastien Chénu v rozhovoru pro televizi France 2 uvedl, že veřejnoprávní televize a rozhlas ve Francii potřebují »trochu svobody, trochu kyslíku«. Uvedl, že některé velké pořady v celostátních rozhlasových stanicích se »přiklánějí k levici nebo ke krajní levici« a že by nemělo existovat »žádné tabu« ohledně privatizace.

Chénu uvedl, že strana má v úmyslu prodat národní televizní a rozhlasové stanice, ale ponechat si mezinárodní kanály, které jsou hlasem Francie v zahraničí, jako jsou France 24 a Arte, a také kanály v zámořských územích, jako je Martinik a Guadeloupe.

Macron 9. června oznámil, že vyhlašuje parlamentní volby, což je dramatický hazard poté, co krajní pravice v evropských volbách z velké části porazila jeho centristy. Jejich výsledek je nejistý a Le Penové strana má v průzkumech silné postavení.

Veřejnoprávní televize France Télévisions, která zahrnuje čtyři celostátní televizní kanály a 24 regionálních stanic, je klíčovým poskytovatelem financí pro filmy, dramatické a dokumentární pořady a je nejvýznamnějším francouzským médiem. Radio France má několik celostátních a místních stanic a dominuje podcastingu. Její veřejnoprávní rozhlasová stanice France Inter je nejposlouchanější ve Francii, denně ji poslouchá více než sedm milionů posluchačů.

Clémentine Autainová, kandidátka levicové aliance Nová lidová fronta, uvedla, že voliči musí ve volbách zvolit levici, aby »zabránili masakru« ve veřejnoprávním vysílání.

Spor o privatizaci přichází v choulostivé době pro francouzskou státní televizi a rozhlas, které byly oslabeny zrušením koncesionářských poplatků a čelí nejistotě ohledně budoucího modelu financování, připomíná Guardian.

V roce 2022 Macron zrušil televizní poplatek ve výši 138 eur (téměř 3500 Kč) ročně v kontinentální Francii. Od té doby je veřejnoprávní vysílání financováno ze zlomku DPH, ale toto krátkodobé řešení příští rok skončí.

Když Macron po volbách do Evropského parlamentu náhle rozpustil parlament, zůstala viset legislativa, která zahrnovala plány na rozhodování o nezávislém financování veřejnoprávních médií.

Veřejnoprávní vysílací společnosti navíc minulý měsíc vstoupily do stávky poté, co Macronova ministryně kultury Rachida Datiová navrhla sloučení veřejnoprávních mediálních společností. Novinářské odbory obvinily Macrona, že se snaží obnovit strukturu, která sdružovala francouzské veřejnoprávní vysílání do 70. let 20. století a jejíž nedostatečná nezávislost byla kritizována.

Alexis Lévrier, historik médií z univerzity v Remeši, tvrdí: »Privatizace, o které uvažují, je způsob, jak se pokusit umlčet média, která obviňují z toho, že jsou probuzená, levicová a odporují jejich ideologii. Jde o to umlčet média, která považují za příliš drzá.« Dodal, že pokud by RN získala kontrolu nad parlamentem a skutečně se rozhodla pro privatizaci, rozhodla by se ji prodat »mediálním bossům blízkým jejich představám«. Podle něj je však také možné, že až se RN dostane k moci, rozhodne se místo toho zachovat oslabenou veřejnou službu a kontrolovat ji.

Francouzská mediální krajina je tématem krajně pravicové kulturní války od doby, kdy konzervativní katolický miliardář Vincent Bolloré konsolidoval své mediální impérium akvizicí nedělníku Le Journal du Dimanche, rozhlasové stanice Europe 1 a televizního kanálu CNews.

CNews, kterému dominují vyhrocené talkshow zaměřené na imigraci a kriminalitu, se nedávno stal nejsledovanějším informačním kanálem francouzské televize.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy