Home Domácí Většina Čechů vidí v cestovním ruchu zejména přínosy

Většina Čechů vidí v cestovním ruchu zejména přínosy

ILUSTRAČNÍ FOTO - Facebook CzechTourism

Lidé z turisticky exponovaných oblastí dokonce ještě víc, než to vychází napříč republikou. Z průzkumu Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism vyplynul celkový iritační index, tedy míra znepokojení z turismu, 2,02, resp. 1,89. Nižší je, vezmeme-li celou republiku. Benefity spojené s cestovním ruchem si totiž Češi velmi uvědomují a vítají je.

Podle průzkumu cestovní ruch nejvíc irituje obyvatele Náchoda (2,63), Hřenska (2,32) a Bezdězu (2,29). Nejde však o vysoká čísla, v praxi se dá říct, že míra znepokojení z daného sektoru je téměř v rovnovážném stavu. »24 % lidí, kteří žijí v turisticky exponovaných lokalitách, je doslova nadšených z růstu cestovního ruchu, rozvoj turismu tedy velmi vítá a má k němu pozitivní vztah. Totéž platí v celé ČR. Celkově v naší populaci převažují ti, kteří v turismu vidí hlavně pozitiva a současná úroveň cestovního ruchu v místě, kde žijí, jim vyhovuje. Co se týče negativních názorů, víc, než přítomnost turistů místním na cestovním ruchu vadí, že negativně ovlivňuje dopravní situaci tam, kde bydlí,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Přeplněné silnice podle průzkumu nejvíc vadí obyvatelům Poděbrad, Zlína a Náchoda. Parkování na nevhodných místech zase lidem ze Vsetína, Rožnova pod Radhoštěm a Průhonic, přeplněná parkoviště pak zejména ve Vsetíně, Zlínu a Rožnově pod Radhoštěm. Obecně nejvíc v kontextu s cestovním ruchem Čechy irituje hlavně nepořádek a poházené odpadky, následují už zmiňované problémy s parkováním, poškozování přírody, přeplněné odpadkové koše, kontejnery, přeplněné silnice a vyšší ceny.

»Ač lidé vnímají i negativa cestovního ruchu, v ČR jednoznačně převažuje pocit rovnováhy. Má ho 63 % populace ČR a dokonce 67 % obyvatel turisticky exponovaných lokalit. V praxi to znamená, že většině lidí současná úroveň návštěvnosti ČR vyhovuje. Negativně naladěno vůči cestovnímu ruchu je pouze 13 % respondentů z celé země, nepřátelsky pak pouze 3 %. U lidí z míst, kam jezdí nejvíc turistů, je míra iritace turismem ještě nižší, negativní postoj má 9 %, nepřátelský jen 1 % rezidentů,« říká vedoucí Institutu turismu CzechTourismu Petr Janeček.

Možným receptem, jak ještě snížit negativní náhled na cestovní ruch, je větší rozprostření turismu po celé ČR. Udržitelnost dané oblasti by se s větší mírou přijetí, která souvisí nejen s ekonomickými benefity, rovněž zvýšila.

Co dalšího dělat, se dá mimo jiné zjistit v nedávno zveřejněném CzechTourism Podcastu právě na téma udržitelnost cestovního ruchu. V něm například provozní ředitelka a specialistka na udržitelný turismus z European Travel Commission (ETC) Teodora Marinská říká: »Evropa jako celek je lídrem v udržitelnosti. Vynikajícími příklady jsou například Slovinsko, Finsko nebo Nizozemsko. Dobrou praxi shrnuje příručka udržitelných postupů turismu, která je zdarma k dispozici na webu ETC.« Další informace najdete zde.

Další informace najdete zde.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here