Home Sport Vítězem 132. Velké pardubické steeplechase Mr Spex

Vítězem 132. Velké pardubické steeplechase Mr Spex

FOTO - ČTK /Roman Vondrouš

AKTUALIZOVÁNO

Velkou pardubickou vyhrál osmiletý hnědák Mr Spex před favorizovaným obhájcem prvenství Talentem a Sacamirem. Zástupce stáje Lokotrans dovedl k vítězství slovenský žokej Lukáš Matuský, který slavnou steeplechase ovládl podruhé. Předloni triumfoval v sedle Hegnuse.

Mr Spex, který patřil s kurzem 9:1 mezi favority, vylepšil třetí místo z loňska, kdy ve Velké pardubické debutoval. Tehdy ho vedl jeho stálý jezdec Jan Kratochvíl, který o dnešní dostih přišel kvůli zranění.

»Mr Spex je borec, super jsem se svezl. Ze začátku byl na ty skoky takový čumivý, ale vím, že si to stejně udělá po svém, tak jsem mu do toho nekafral,« řekl Matuský v rozhovoru České televizi. »Minule měl famózní konec, když byl třetí, tak jsem si říkal, buď to dáme, nebo nedáme. Cítil jsem, že to v něm je, a že to dáme,« chválil svěřence kouče Luboše Urbánka, pro kterého to byl první triumf ve Velké pardubické.

Talent doběhl druhý o jednu a tři čtvrtě délky a obhajoba mu nevyšla. »Ještě když jsem skočil poslední překážku, tak jsem si myslel, že znovu odolá tomu náporu, ale Mr Spex měl stejný finiš jako loni Talent proti Evženovi a zdolal mě,« poznamenal jeho jezdec Pavel Složil mladší. Jako dosud poslední dokázala zopakovat vítězství Orphee des Blins, která v roce 2014 uzavřela hattrick.

Ve 132. ročníku Velké pardubické startovalo 15 koní, do cíle jich doběhlo osm. Na Velkém Taxisově příkopu spadli bělouš Star a Imphal s žokejem Jaroslavem Myškou, který při dvacáté účasti opět marně usiloval o vítězství.

Úspěch ve Velké pardubické dál uniká také Marku Stromskému, který s Dusigroszem upadl na Francouzském skoku. Na Hadím příkopu skončil vítěz z roku 2017 No Time To Lose s žokejem Ondřejem Velkem.

Drop byl osudným spolufavorita Brunch Royala. »Neodrazil se, neskočil dolů, spadly mu zadní nohy dřív než přední, neustál to a šli jsme,« popsal kritický moment trojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš. Kůň, kterého trénuje Josef Váňa mladší, v Pardubicích závodil poprvé. Zrovna tento typ překážky ale pro něj nebyl neznámý. »Výskoky a seskoky skáče ve Francii třeba šestkrát za dostih. Možná proti tribunám hrála roli koncentrace koně. Tohle neznal, řev tribuny. Asi se tak nesoustředil,« přemítal Bartoš.

Velká pardubická měla opět dotaci pět milionů korun jako před pandemií koronaviru, kvůli které se v minulých dvou letech běželo jen o tři miliony. Matuský si vynahradil komorní předloňský triumf, kdy se dostih konal bez diváků. Atmosféru a potlesk diváků si užíval.

»Strašně jsem to vnímal a ‚Špekáč‘ taky. Vždycky mi skočil do rukou a měl z toho radost. Já jsem jenom tiše pískal, ať se uklidní,« líčil Matuský. Sám prožíval větší emoce než v »koronavirovém« roce 2020. »Porovnat se to dá jednoduše. Prázdné tribuny, žádné emoce – plné tribuny, emoce velké. Diváci vás vyburcují,« doplnil.

Předloni měl s Hegnusem podobný průběh dostihu. »Taky se motal kolem pětky, a pak na trávě zaútočil. ‚Špek‘ dneska udělal to samé,« dodal slovenský žokej.

Odložil ze čtyř startů vyhrál třikrát, Myška dvakrát

Za Velkou pardubickou je označován celý dostihový víkend, který v sobě zahrnuje řadu dalších závodů. V neděli začal hlavní program v 11 hodin slavnostním zahájením, následovalo šest závodů před tím posledním a nejsledovanějším.

První dostih, Cenu společnosti VCES a.s. – Cenu Laty Brandisové pro čtyřleté a starší klisny na 4200 m, skončila velkým překvapením, protože superfavoritka Giannina po náběhu na dráhu nepochopitelně vybočila prakticky při odskoku na steeplechase překážku číslo 28, třetí skok před cílem a Adam Čmiel se v sedle neudržel. Nečekanou šanci naplno využila sedmiletá hnědka trenérky Evy Petříkové Maková Panenka s žokejem Janem Odložilem, která sice měla obrovské problémy hned na druhé překážce, ale otřepala se a v cílové rovince přespurtovala Ztracenku s žokejem Jaroslavem Myškou o půl délky, o krk třetí doběhla Alegoria s Jakubem Kocmanem. Ztracenka nejspíš doplatila na kolizi v prostoru před poslední překážkou, kde do ní narazila zmatená Giannina bez jezdce, a na chvíli ztratila rychlost.

Druhý dostih, Cenu společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cenu ČASCH pro čtyřleté koně na 4200 m, vyhrál po tvrdém, ale férovém boji v cílové rovině hnědák trenéra Pavla Tůmy Greek Dessert s žokejem Janem Odložilem. Tento kůň startoval na překážkách pošesté a pošesté vyhrál. Zdá se, že pomalu roste nová hvězda mezi českými překážkovými koňmi. Tentokrát vyhrál jistě o 1 a 1/4 délky před Coupstarem s žokejem Pavlem Složilem ml., už hodně velkou ztrátu nabral třetí Kmotr s Adamem Čmielem.

Třetí dostih, Pohár BICZ holding 2022 pro pětileté a starší koně na 4600 m, jediný handicapový dostih programu, prakticky celý odvodil Beau Fixe, avšak v cílové rovince na zrychlení svých soupeřů nestačil a doběhl těsně čtvrtý. Nejlepší finiš předvedl šestiletý tmavý hnědák trenéra Dalibora Töröka Godfrey s francouzským žokejem Benoitem Claudicem, pro kterého šlo o jediný dnešní pardubický start. Godfrey se pak dočkal svého vůbec prvního překážkového vítězství v kariéře, potřeboval na něj 15 závodů. Jistě o necelé tři délky porazil Royal Gina s žokejem Jaroslavem Myškou, o další 3/4 délky třetí doběhl Averis s žokejem Lukášem Matuským. Začátek dostihu byl však velmi pomalý a na druhé překážce na něj doplatil Sexy Lord s žokejem Markem Stromským, po krátkém skoku upadl a Stromský skončil v kotrmelcích. Nikomu se ale nic nestalo.

Čtvrtý dostih, Cenu hejtmana Pardubického kraje – Cenu Vltavy pro pětileté a starší koně na 4500 m, třetí nejobtížnější dostih dnešního programu, dlouho odvodil Angostura, ale při výběhu na dráhu se do čela posunul superfavorit startující v kursu 1,42:1, pětiletý ryzák trenéra Pavla Tůmy Gatsby, už před sebe nikoho nepustil a nakonec vyhrál v jeho sedle v Pardubicích dnes již potřetí žokej Jan Odložil. Gatsby je budoucností českých překážkových dostihů, vyhrál posedmé z osmi startů, v tom jediném nevítězném, svém druhém v kariéře, skončil v lednu loňského roku v italské Pise druhý. Nejpozději za dva roky by měl být jedním z největších favoritů Velké. Cenu Vltavy nakonec vyhrál jistě o 3 a 1/4 délky před Aeneasem s žokejem Josefem Bartošem, třetí místo zbylo na Angostura s 53letým žokejem Pavlem Kašným.

Pátý dostih, Cenu Lesů České republiky – Cenu Labe pro šestileté a starší koně na 5200 m, druhý nejobtížnější dostih mítinku a druhý nejlépe dotovaný překážkový dostih na českém území, výrazně zkomplikovala Yara, která na irské lavici nabíhané z opačné strany vyklopila žokeje Ludovica Solignaca a o chvíli později málem ukončila dostih jednomu z favoritů Well Absolutovi. Ten se nakonec nenechal svést ze správného směru a v cílové rovince tak mohlo dojít ke strhujícímu souboji dvou největších favoritů. Ti se na závěrečné čtyřstovce hned třikrát vystřídali ve vedení, přičemž ta poslední změna už byla dost nečekaná, jelikož šestiletý hnědák trenérky Štěpánky Myškové Well Absolut zhruba 150 metrů přec cílem ztrácel už půl délky, ale žokej Jaroslav Myška ho dokázal ještě více rozhýbat a nakonec po tvrdém boji o hlavu vyhrál. Jedná se o třetí vítězství tohoto koně v desátém překážkovém startu, v posledních šesti startech nikdy nedoběhl horší než druhý. I v něm se dost možná rýsuje favorit příštích ročníků Velké. Navíc má na překážkového koně nezvykle vysokou rovinovou třídu, před třemi lety doběhl devátý v Českém derby. Jen druhé místo musí kousat taktéž šestiletý Chelmsford s žokejem Josefem Bartošem, další rostoucí hvězda překážkových dostihů. Daleko třetí doběhl New Finch s Jakubem Kocmanem.

Šestý dostih, Poplerův memoriál skupiny Profireal Group pro pětileté a starší koně na 3300 m, nejlépe dotovaný český dostih pro překážkové sprintery, měl překvapivý průběh, neboť z trojice největších favoritů se do cíle podíval jen jeden. Medicinman s žokejem Lukášem Matuským zůstal viset už na startu, Lodgiana Whistla s žokejem Ondřejem Velkem postihl v průběhu dostihu pád na Hadím příkopu. Vítězství tak napůl spadlo do klína sedmiletému hnědákovi trenéra Stanislava Popelky Lianelovi s žokejem Jaroslavem Myškou. O triumf musel tvrdě bojovat a musel šlapat až do cíle, aby odrazil útoky. Nakonec to zvládl o jednu délku před Mr Zuru s am. Patrickem Mullinsem, o jehož 2. místě rozhodovala až cílová kamera, o krátkou hlavu byl na pásce dříve než Medic s žokejem Marcelem Novákem.

Žokejové pro dobrou věc

V rámci programu nedělního mítinku nejen dostihová komunita pomáhala Terezce, malé holčičce nemocné leukémií. Z iniciativy bývalé jezdkyně a vítězky nejen Ceny Vltavy Barbory Miksánkové – Málkové se spojila česká překážková elita. Žokejové Josef Bartoš, Jan Faltejsek, Jaroslav Myška, Pavel Složil, Marek Stromský a také legenda dostihového sportu Josef Váňa st. věnovali své podepsané rajtky do dražby, jejíž veškerý výtěžek poputuje na podporu Terezky. Terezce může kdokoli pomáhat i mimo dražbu na Pardubickém závodišti zde.

Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

(6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5 000 000 korun):

1. Mr Spex (žokej Matuský, trenér Urbánek, stáj Lokotrans), 2. Talent (ž. Složil), 3. Sacamiro (Kocman), 4. Player (ž. Novák), 5. Argano (ž. Liška), 6. Lombargini (ž. Odložil). Čas: 9:31,24. Výrok: jistě 1 3/4 – krk – 1 3/4 – 3 1/4 – daleko.

Další dostihy:

I. Maková Panenka (ž. Odložil) – Ztracenka – Alegoria.

II. Greek Dessert (ž. Odložil) – Coupstar – Kmotr.

III. Godfrey (ž. Claudic) – Royal Gino – Averis.

IV. Gatsby (ž. Odložil) – Aeneas – Angostura.

V. Well Absolut (ž. Myška) – Chelmsford – New Finch.

VI. Lianel (ž. Myška) – Mr Zuru – Medic.

(zmk)