Home Domácí Vláda neodstoupila, zítra bude další demonstrace – tentokrát nejen v Praze

Vláda neodstoupila, zítra bude další demonstrace – tentokrát nejen v Praze

Když v sobotu 3. září končila na pražském Václavském náměstí demonstrace »Česká republika na 1. místě!« a zazněl požadavek okamžité demise vlády, zřízení dočasné vlády odborníků a vypsání předčasných voleb s tím, že »pokud vláda nepodá demisi do 25. září, na celorepublikové demonstraci 28. září vyhlásíme právo na odpor podle Ústavy ČR a vyhlásíme nátlakové akce,« asi ani nikdo nevěřil, že zítra bude »pod koněm« klid…

Datum 28. září je zde, oficiálním svolavatelem je občan Ladislav Vrábel, organizátory Jiří Havel a Ladislav Vrábel, politicky nezařazení občané. Podle nich demonstraci svolávají všichni společně. Občané, organizace a politické strany – všichni, kteří nesouhlasí se současnou politikou České republiky a kteří chtějí změnu politického kurzu.

»Vidíme, že není možné se vyhnout problémům, do kterých nás současná vláda již zatáhla, ale chceme co nejrychleji zmírnit dopady a především se soustředit na co nejrychlejší nápravu škod a otočení politického směru. Demonstrace spojuje všechny organizace, strany i aktivisty napříč politickým spektrem, jimž záleží na budoucím směřování České republiky směrem k ekonomické stabilitě, k politické nezávislosti a k míru. Jsme jako spolujezdec ve voze, jehož řidič se řítí k ostré zatáčce, ale přesto neustále přidává plyn. Je těžké si připustit, že už teď jsme v situaci, kdy můžeme ovlivnit pouze délku brzdné dráhy, nikoliv jistotu nárazu jako takového. K němu bohužel na podzim dojde. Buď se nám podaří přesvědčit řidiče, aby sundal nohu z plynu a dupl na brzdu (což je nepravděpodobné), nebo budeme muset udělat všechno pro získání kontroly nad vozidlem, abychom měli možnost náraz zpomalit a tím minimalizovat škody a zachránit co se dá. Zároveň už teď dáváme dohromady tým mechaniků, kteří náš vůz co nejrychleji opraví, abychom mohli opět klidně žít, a společně hledáme lepší, rovnější cesty a spolehlivého řidiče,« uvádějí na webu akce.

Svět je s námi!

Tak zní motto zítřejší akce. Vysvětluje to následující seznam: aktivistka, svolavatelka demonstrací, herečka a zpěvačka Justyna Walker z Velké Británie; poslankyně Evropského parlamentu za Alternativu pro Německo Christine Anderson; bývalý dánský obchodník, který pracoval přibližně 30 let pro několik největších světových bank, včetně Morgan Stanley, Credit Suisse a Barclays, zakladatel politické strany JFK21 – Jorden Frihet Kunskap, která má ve svém programu reformu bankovnictví, Mads Palsvig; německý politik českého původu, od října 2015 bavorský zemský předseda strany Alternativa pro Německo Petr Bystroň a politický analytik, ekolog a publicista ze Slovenska Ján Baránek.

Podpora i urážky

Stejně, jako před demonstrací 3. září došlo k podpoře i odmítání, někdy až k urážení organizátorů i účastníků. »Účast komunistů a komunistek by měla být co nejvíce organizovaná, pod našimi hesly, vlajkami, transparenty atd. Sraz účastníků z řad našich členů a sympatizantů je ve 13.30 v průjezdu budovy ÚV KSČM, kde budou k dispozici naše vlajky, transparenty apod. a odkud se společně přemístíme na Václavské náměstí. Obdobně budeme postupovat u chystané odborářské demonstrace 8. října,« uvedl 1. místopředseda KSČM Petr Šimůnek.

ČSSD se na rozdíl od komunistů zítřejší demonstrace nezúčastní. Plně se ovšem připravuje na říjnovou demonstraci, kterou svolává ČMKOS, a kde bude participovat i organizačně. »Odbory mají naší plnou podporu. To platí a platit bude,« řekla pro iportaL24.cz tisková mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková.

»Podporujeme každý odpor proti této asociální vládě, ale aktivní účast na demonstraci je na každém našem členovi. Nikomu ji nepřikazujeme ani nezakazujeme,« řekla předsedkyně České suverenity Jana Volfová. »Vyzývám lidi k tomu, aby vyjádřili svoji nespokojenost tím, že přijdou do ulic. Já sice vystupovat na demonstraci nebudu, ale určitě se tam přijdu podívat,« uvedl pro iportaL24.cz za stranu DOMOV její předseda David Tygr Ploc.

»Vláda odpracovala řešení únosných cen energií pro domácnosti, živnostníky a veřejnou sféru… Takže se vyjasnilo, za co se bude demonstrovat 28. 9. Demonstrace budou za proruskou a protizápadní orientaci státu. Já jen, abychom zase sentimentálně neslzeli nad těmi, kteří tam půjdou. Mají jistě plné právo demonstrovat. Teď už ale všichni budou vědět za co. Oni i my,« uvedl na svém facebookovém profilu Miroslav Kalousek.

»O motivaci účastníků demonstrace 3. 9. a o tom, do jaké míry mohli nebo měli znát oficiální požadavky, které podpořili, snad můžeme diskutovat, ale od té doby se stala řada věcí. Při veškerém respektu k obávám z nadcházející zimy je potřeba jasně říct, že KAŽDÝ, kdo podpoří demonstrace plánované na 28. 9., ať už vystoupením, účastí, finančně, pronájmem technického vybavení či jakkoliv jinak, podporuje teroristický režim válečného zločince Putina, jeho masové vraždění žen a dětí na Ukrajině a jeho vyhrožování celému svobodnému světu stejným nebo ještě masovějším vražděním jadernými zbraněmi,« okomentoval věc novinář Jan Moláček.

Ze slouhovství se totiž nevratně hloupne

»Ne. Národ není rozdělen. Jen pozorujeme polaritu přerůstající v animozity mezi normálními občany NAŠĺ ZEMĚ a vědomými či nevědomými SLOUHY CIZĺ MOCI. To je jediné pnutí, které u nás je. To není ‚rozděl a panuj‘. To je rozdělování lidí jako nutný důsledek protektorátního či spíše okupačního panování. V této souvislosti stojí za připomenutí fenomén známý v psychologii jako PROJEKCE. To je případ, když lidé své vidění světa připisuji druhému. Fiala či Šafr skutečně ‚viděli‘ na Václaváku ‚ruské šváby‘. Oni se upřímně domnívají, že ti, kteří akci organizovali a kteří ji svými vystoupeními reprezentovali, se snaží dělat kariéru prostřednictvím Ruska a služby Rusku. Je to v logice jejich chápání světa: MY děláme kariéru přes posluhování US, přes kolaborantství s jednou stranou, tak ONI musí dělat kariéru přes posluhování druhé straně a tou je RF. Tímto postojem vyjevili svou dost zvrácenou lidskou podstatu. České prapory neviděli prostě proto, že pojem vlastenectví, národních zájmů, vztahu k vlastní zemi bez Kolaborantství se silnějším si ve svých hlavách nedovedou představit,« uvedl vysokoškolský učitel, politik, spisovatel, ekonom a novinář Radim Valenčík na svém blogu radimvalencik.pise.cz a dodal: »Takže neztrácejme čas, další příležitost máme už 28. září. Musíme se vyzbrojit trpělivostí a hlavně rozumem. To je naše nejsilnější zbraň. Ze slouhovství se totiž nevratně hloupne.«

Demonstrace bude živě na Václavském náměstí a bude telemostem přenášena na obrazovky na náměstích ostatních měst – do Brna (Zelný trh), Plzně (Náměstí republiky), Liberce (Soukenné náměstí před kulturákem), Českých Budějovic (Náměstí Otakara II.), Uherského Hradiště (Masarykovo náměstí), Karviné (Náměstí TGM), Havířova (Náměstí republiky) a dalších měst. Sledovat ji můžete i na tomto kanálu.

Zbyšek Kupský