Vláda Petra Fialy nám vzala svobodu, říká předsedkyně IAV Alena Vitásková

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ), od srpna 2017 předsedkyně Institutu Aleny Vitáskové (IAV), se rozhodla zapojit do boje o Pražský hrad. Dle vlastních slov si pro start do této kampaně vybrala složitější cestu: »Budu usilovat o podpisy občanů pod petiční archy. Zákonem daná podmínka 50 tisíc podpisů je pro mě nedostatečná. Rozhodla jsem se, že pro účast ve volbě prezidenta republiky požaduji 100 tisíc a více podpisů. Chci silný mandát, protože uspět ve volbách znamená získat minimálně 2,8 milionu hlasů voličů.« Povede se jí to?

V prohlášení, že budete kandidovat v prezidentských volbách, jste mj. uvedla: »Miluji naši vlast«. To je vaše heslo do voleb?

»Miluji naši vlast« je emoce, láska, pocit, vyznání. Je to národní cítění, úcta k lidem, našim předkům, kteří zde po staletí vytvářeli národní hodnoty. Sounáležitost se zemi, ve které jsem vyrůstala, žiji a chci, aby spokojeně žili naše děti, vnuci. »Miluji naši vlast« rozhodně není heslo.

Do kampaně půjdu se svým životním krédem »Česko na prvním místě«. Doufám, že se většina našich občanů, podnikatelů s tím ztotožní. Že se nakonec bude líbit neokázalost kampaně a smysl mých kroků. Možná, že si někdo vzpomene, že dokonce jako předsedkyně ERÚ jsem začínala prezentace: »Národní zájmy nad evropskými a evropské nad světovými«. Měla jsem k tomu takový symbol, trojúhelník v národních barvách. Prostě je to ve mně celoživotně.

»Česko na prvním místě« musí být v mysli každého, jen tak můžeme mít prosperující stát, ve kterém žijí lidé spokojeně a jsou hrdí na svoji vlast a většina z nich i na své politiky.

»Česko na prvním místě« není pro mě heslo, je to mé životní krédo. Je to filosofie, je to v širokém spektru pohled na život a priority, které máte. Ale to již jdeme hlouběji do volebního programu, loga, které s tím souvisí.

Kdyby naši politici měli alespoň špetku národního zájmu, prioritu Českou republiku, tak nemáme nyní nejvyšší ceny energií ze všech zemí EU: Nekupujeme ruský plyn za násobky ceny z Německa a máme dlouhodobé kontrakty na levný plyn s Gazpromem, jako například Německo, Itálie, Francie, Maďarsko a další. Neprodáváme naši levnou elektrickou energii na burzu do Lipska a uspokojíme nejdříve naše spotřebitele touto levnou energií a pak teprve prodáme přebytky. Jako například Francie. Nevrháme národ do bídy, neharašíme zbraněmi a nevrháme naše děti do válečného konfliktu. Špatné věci by se měly utlumovat. Jako například »apetit« k válčení a porobování národů. Je daleko složitější válečné konflikty zastavit a řešit mírovou cestou, než zahodit diplomacii při jejich vznikání a začít harašit zbraněmi.

Seznam kandidátů na Hrad je už docela široký. Je mezi nimi jméno, které vás speciálně zaujalo?

Ne, není mezi kandidáty jméno, které by mě speciálně zaujalo. Vážím si každého, kdo se do toho boje pustil. Jaké prostředky k tomu zvolil, to je jeho morální profil, jeho skutečný vztah k naší zemi. Snad voliči vyhodnotí, zda se jedná o osobní prospěch, nebo zájem o prosperitu národa.

Jak bude vypadat vaše prezidentská kampaň? Máte vše rozvrženo, připraveno a finančně zajištěno?

Ano, vše mám připraveno do posledního detailu. Zda se boje zúčastním, záleží skutečně na občanech, kteří mě svými podpisy pod petiční archy dají důvěru a do tohoto klání mě vyšlou. K 30. 6. 2022 mám cca 40 500 podpisů. Takže mi ještě hodně chybí. Finančně mám kampaň částečně zajištěnou a přivítám příspěvky jednotlivců. Jak se správně říká, bez desítky není stovka a bez stovky tisícovka, a to jsou velké peníze. Ano, pokud by někteří z občanů, kteří mi fandí, přispěli na můj transparentní účet sto, dvě stě, či pět set, prostě do tisíce korun, tak nebudu potřebovat další finanční podporu od významných sponzorů. A to je přece fajn.

Koho by volila Alena Vitásková, kdyby nekandidovala?

Na tuto otázku neumím nyní odpovědět, to je předčasné. Jen mě trochu mrzí, že různá seskupení nebyla schopna podpořit skutečně silnou osobnost, která by se na prezidentské volby mohla připravovat s většinovou podporou občanů. Nyní vidíte v různých průzkumech, že se na předních příčkách objevují lidé, o kterých často nemáte nejmenší znalost, čeho vlastně dosáhli. Jaký přínos pro společnost měla jejich dosavadní práce. Proč jsou součástí nějakých zahraničních zájmů, členy Aspenu, či jiných podivných struktur.

Voliči se mnohdy podrobí při svém rozhodování mediím a média svým oligarchickým vlastníkům.

Jak byste zhodnotila devět a půl roku Miloše Zemana v úřadě?

Bez komentáře. Pokusme se hodnotit až po ukončení celého funkčního období. To je nejen zdvořilé, ale má to i určitou logiku.

S Jarkem Nohavicou povídání nad šálkem kávy, nejen o písničkách, létě, radosti, ale také o cenách energií, které trápí všechny občany, firmy. Krásné setkání doma v Ostravě… FOTO – Facebook

Pojďme k tomu, co lidi asi trápí nejvíc. Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií? Co s tím?

Pod názvem »Energie není luxusní zboží« pracuje skupina energetiků, kteří přijali výzvu IAV a připravují možné nápravné kroky, které by zabránily nastupující energetické chudobě občanů, propadu průmyslu, podnikatelské sféry a zásadně by zmírnily nastupující recesi, která bude spojena s ekonomickou krizí nebývalých rozměrů. Vše má v rukou vláda, zákonodárci, zda nechají národní zájmy na pospas spekulantům, či lidem, kterým jde o něco jiného než o prosperitu naší země, potřeby občanů a podnikatelů.

Při založení skupiny (v roce 2021) pracovali v týmu Hynek Beran, Ivan Noveský, Vladimír Štěpán, Pavel Janeček, Vladimír Vlk, Jiří Chvojka a já, jako zakladatelka. Udělali jsme řadu návrhů k možné nápravě. Nic z toho nebylo vládou přijato, ani s námi diskutováno. Uběhl více než půl rok, a to je v dané situaci strašně dlouhá doba, kdy cesta k nápravě se zkracuje a zima je před námi. Naše skupina se všemi dostupnými prostředky alespoň snaží informovat občany, aby si uvědomili, že náprava, zmírnění dopadů této energetické krize bylo možné a částečně možné ještě je. Bohužel ministr Síkela nemá zájem. S ubíhajícím časem se řítíme do recese a nepredikovatelných doslova hrůzných scénářů dopadů na hospodářství a životy lidí v naší zemi.

Finanční podpora pro občany, kteří na drahé energie nedosáhnou, je první pomocí, ale rozhodně ne řešením tak závažného problému.

Celé znění dopisu, který jsme zaslali počátkem letošního roku panu ministrovi Síkelovi naleznete na www.institut-av.eu/aktuality/, dále na www.manifestiav.cz a všech portálech, které jej převzaly.

Ptejte se svých poslanců, ptejte se našeho pana ministra Síkely, ptejte se pana premiéra Fialy, jak hodlají tuto energetickou krizi řešit. »Žebračenka« není řešení – je to pouze nutná pomoc občanům. Dotace firmám, aby ještě chvíli přežily s drahými energiemi, není rovněž řešení, ale jen oddálení průšvihu. My máme řešení a jsme připraveni spolupracovat, ale nikdo z kompetentních situaci řešit nechce. A Brusel to rozhodně nevyřeší.

Asi máte jasno, kdo to zavinil…

Místo nápravy chyb nehledejme viníka. Tím se náprava nestane. Nyní je nutné, aby došlo k urychlenému řešení energetické krize, nápravě systému, který nás do této krize dostal. Není to o nedostatku energií, ale o ideologii, která nás do nedostatku a vysokých cen zavedla. Zachraňme, co je ještě možno zachránit.

Cenu energií mají v rukou politici! Spotřebitelé v České republice z velké částí dostávají ruský plyn, ale z Německa, od německého dodavatele. Bezpochyby za jinou cenu, asi čtyřnásobně vyšší, než by byl z přímého dlouhodobého kontraktu s ruským dodavatelem. K porušení unijních pravidel a nákupu zemního plynu na bázi dlouhodobého kontraktu přímo od Gazpromu se odvážilo například Maďarsko. Němci tento dlouhodobý kontrakt mají uzavřen dlouho. Tím pochopitelně nepopírám, že i v této oblasti by měla být zajištěna určitá diverzifikace zdrojů, tak, jak tomu bylo v ČR v dřívější době, tím mám na mysli dobu před privatizací plynárenství.

Pokud někdo začne vzpomínat, že je plynárenství privatizováno, a že stát nyní nemůže levný plyn nakoupit, tak to není pravda. Obchodníci privatizování nebyli, a obchodovat může každý, kdo splňuje podmínky pro udělení licence. Bohužel to mohly být i tzv. garážové firmy. Český stát mohl a může nakupovat plyn prostřednictvím svého obchodníka. Stále existuje stoprocentně česká společnost, Český plynárenský podnik. Nechci vzpomínat, že »zlatá akcie«, kterou měl stát ve svých rukou a kterou byla privatizace podmíněna, již neexistuje a byla za vlády Vladimíra Špidly zrušena, prodána.

Politici nesou plnou odpovědnost za stávající situaci v oblasti energetické krize. Upřednostňují řešení jiných zástupných problémů před těmi zásadními. Zadlužují nesmyslně stát a národ nechávají na pospas dezinformacím a chaosu, podporují válečné konflikty, které nikdo nechce. Nastane doba, kdy budou označování za válečné štváče.

Evropská energetická politika tak, jak je prosazována a implementována politiky a některými zájmovými skupinami do národních legislativ, je v rozporu s veřejným zájmem, s národními zájmy. Přivádí spotřebitele – občany i firmy do neřešitelné inflační spirály, energetické chudoby a následnému zaostávání evropské ekonomiky ve srovnání s vyspělými státy světa. Považuji za žádoucí, aby se odborníci v energetickém odvětví ve veřejném zájmu spojili s cílem vyhodnotit dosavadní kroky a navrhnout nápravu vedoucí k odvrácení hrozby blackoutů, energetické chudoby a hospodářském zaostávání nejen Čechů, ale všech Evropanů za vyspělým světem.

Závěrem je nutno opakovaně připomínat, že za situaci, která v oblasti energetiky v ČR nastala, je plně zodpovědná česká vláda na čele s jejím premiérem. Tuto odpovědnost z vlády nikdo nesejmul a vláda je plně odpovědná pouze svým občanům – obyvatelům České republiky.

FOTO – Facebook

Pravidelní návštěvníci webu IAV si v únoru nemohli nevšimnout vašeho zajímavého historického porovnání…

Ano, (na https://www.institut-av.eu/vzali-nam-svobodu/) »památné datum« dvacátý pátý únor, kdy Klement Gottwald oznámil, že se právě vrací z Hradu, psal se rok 1948. Nastupovala další diktatura. Nebylo to dlouho od doby, kdy fašisté, nacisté vyhrožovali našemu obyvatelstvu trestem smrti za poslech zahraničních rozhlasových stanic. Povoleno bylo poslouchat pouze to jejich, propagandistické vysílaní. Každý, kdo vlastnil rádio, musel mít na něm připevněno upozornění, že za poslech zahraničních stanic je trest smrti. Pod trestem smrti byl poslech i stanice »Vysílá Londýn«, která popisovala stav na frontě za druhé světové války. Pravidelně informovala, která z armád kam postoupila, ustoupila, vyhrává, či prohrává. Kolik bolesti a zmaru, strachu bídy a smrti bylo provázeno každou zprávou, to si posluchači uvědomovali jen zprostředkovaně. Teprve dlouho po válce, vše vyplouvalo na povrch. Zvěrstva fašistů, nacistů.

A po válce?

Po válce nastala euforie ze svobody a budování. Nástup komunistů část z toho zhatil, část plnil. Již to nebyla stanice Londýn, ale zakázanou se stala »Svobodná Evropa«, »Hlas Ameriky« a další, které byly označeny za »štvavé vysílačky«, nebo prostě hrály zakázanou hudbu, která se mladým líbila. Stanice jsme přes zákaz tajně poslouchali, na rádiu nemusel být nápis, že poslech je pod trestem smrti. Od fašismu, nacismu jsme se posunuli.

Přišla sametová revoluce, demokracie, svoboda slova, svobodného pohybu osob. Listina práv a svobod se stala součástí naší Ústavy. Věřili jsme, že nám nikdo nemůže svobodu vzít. A přišla pravicová vláda Petra Fialy (ODS) a my jsme se probudili po desítkách let do 25. února 2022.

Co se to podle vás stalo s naší pravicí?

Vláda Petra Fialy nás vrhá o desítky let zpět. Zjišťujeme, že internetové weby, ty zakázané – údajně desinformační – jsou zastaveny, nesmí vysílat zprávy, názory. Jako by lidé neuměli číst, protože již notnou řadu let jsou tyto weby takto označeny jako dezinformační. Čtenář, dopisovatel, občan si přece podle Listiny práv a svobod má rozhodnout, co bude číst, jak si to vyhodnotí. Nebo jsme snad již všichni negramotní, nesmíme číst a dělat si názor? Musíme číst a poslouchat, co nám sdělí premiér Fiala a jeho vláda?

Dobře, zrušili weby, zruší se asi ještě další komunikační prostředky. Dobře, vláda rozhodla, poslanci mlčí, co jsme si zvolili, to máme, tak co chceme. Nakonec, my všichni jsme vinni za stávající stav, úpadek morálních hodnot.

Ale přišlo další »památné dění«…

Den 25. únor 2022 má ještě další památný výrok Nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, že občany budou trestně stíhat za projevený názor. Vzali nám během hodiny svobodu slova, nad naší zemí vládne strach. Za náš názor nás chtějí zavřít. Šest měsíců až tři roky odnětí svobody, pokud budete mít jiný názor než mainstreamová média, jiný názor než vláda, jiný názor než Aspen? Kdo ví, že oni mají ten správný názor? Jsou snad bohové? Jsme my, občané, taková lůza, že již nesmíme ani myslet?

Ale já mám jiný názor a řeknu ho nahlas. Mě záleží na tom, aby se naše vláda starala především o naše občany, o to, že nechceme válku, o to, že nás ceny energií ubíjí, že nás inflace připravuje o úspory, že rostou exekuce, chudoba, bída. Mladí nemají kde bydlet, senioři jsou zuboženi. Vynaložme všechny síly k tomu, aby se šílený konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou řešil diplomaticky. Neblázněte, vždyť tam jsou lidé, umírají děti, ženy, muži, ti všichni chtějí žít, stejně jako kdysi v Jugoslávii i dalších takto rozbitých zemích. Zabraňme rozšiřování války, která smete i nás. Memento more Babi Jar.

Zbyšek Kupský

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy