Home Domácí Vláda podle hnutí ANO důvěru lidí ztratila už dávno

Vláda podle hnutí ANO důvěru lidí ztratila už dávno

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Návrh státního rozpočtu na příští rok, jehož projednávání zahájí Sněmovna příští středu, nemůže počítat s podporou opozičního hnutí ANO. Hnutí ho navrhne vrátit vládě k přepracování, zváží ale také návrh na jeho zamítnutí v prvním čtení. Novinářům to po dnešním jednání stínové vlády ANO řekla předsedkyně poslaneckého klubu a bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Návrh počítá se schodkem 252 miliard korun, to je proti letošku o 43 miliard méně. Plánované příjmy se mají zvýšit o 12 miliard na 1,94 bilionu korun. Plánované výdaje mají naopak klesnout o 31 miliard na 2,19 bilionu korun.

První čtení rozpočtu na plénu Sněmovny se má uskutečnit ve středu 25. října. Poslanci v něm schvalují příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Poté už tyto parametry měnit nemohou, mohou jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Sněmovní rozpočtový výbor ve středu doporučil Sněmovně, aby v úvodním kole základní parametry rozpočtu schválila.

Schillerová dnes připomněla, že na jednání rozpočtového výboru jak ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), tak předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, jasně potvrdili, že bez mimorozpočtové půjčky ve výši 18 miliard korun pro Státní fond dopravní infrastruktury by deficit státního rozpočtu v roce 2024 nebyl 252 miliard, ale 270 miliard korun. »Skutečný deficit státního rozpočtu je 270 miliard korun. Skutečný návrh je naprosto nejhorší nekrizový výsledek hospodaření v historii České republiky, bude to celých 60 miliard navíc, než pětikoalice slíbila na květnové tiskové konferenci k daňovému balíčku,« zdůraznila exministryně. Poslanecký klub se proto podle ní v úterý poradí, jak bude dál postupovat. »Budu navrhovat, abychom navrhli vrátit rozpočet k přepracování a zvážíme i návrh na zamítnutí v prvním čtení,« uvedla Schillerová.

Trápení Fialova týmu bude pokračovat

Exministryně se vrátila i k nočnímu hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy (ODS). Ta ho podle očekávání ustála. »Náš návrh na vyslovení nedůvěry sice neprošel, ale všechny věty, které z naší strany za ty dva dny zazněly, měly svůj význam. V každé řádné baráži by Fialova sedmnáctka propadla. Přesto si díky poslancům vládních stran dnes v noci odnesla tři body. Jediný důvod je samozřejmě ten, že většina rozhodčích jsou držiteli lukrativních permanentek do poslaneckých ochozů. Trápení Fialova týmu bude pokračovat. Česko prohrálo, a přestože Fialova vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny, důvěru lidí ztratila už dávno,« uvedla Schillerová.

Dvoudenní jednání k tomuto tématu podle ní určitě nebylo zbytečné. »Nikdy to není zbytečné, to je role opozice, je to nejsilnější nástroj, který nám dává jednací řád,« zdůraznila Schillerová. Opozice podle ní chtěla upozornit na problémy, kterých je v ČR veliké množství, a kauza kolem ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) byla už jen třešinka na dortu. »Chtěli jsme na ty věci upozornit,« uvedla exministryně.

Podle Radka Vondráčka (ANO) šlo o čistě demonstrativní záležitost. Připomněl, že vláda Andreje Babiše čelila třem návrhům na vyslovení nedůvěry, a také tyto návrhy neměly šanci na úspěch. »Je to běžný nástroj parlamentní demonstrace. Včera to byl náš Václavák,« uvedl.

Další podání na ÚS kvůli důchodům

Schillerová poté informovala o tom, že hnutí ANO sebralo podpisy svých zákonodárců na podání návrhu na zrušení přísnějších podmínek pro předčasné důchody. Na Ústavní soud se s ním obrátí počátkem listopadu.

Schillerová nevyloučila ani podání, jež se má týkat konsolidačního balíčku, který minulý týden schválili poslanci. S ním ale hnutí počká na rozhodnutí Senátu a prezidenta Petra Pavla.

Hnutí ANO už se obrátilo na Ústavní soud s dřívější novelou o valorizaci penzí. Soud se jí začne podle předsedy Josefa Baxy na plénu zabývat ještě v říjnu, v jednání bude pokračovat v listopadu. Zvažuje se prý, že by soud projednával věc veřejně. Finální rozhodnutí se podle Baxy dá stihnout do konce roku.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here