Home Domácí Vláda podle opozice energetickou situaci fatálním způsobem podceňuje

Vláda podle opozice energetickou situaci fatálním způsobem podceňuje

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Opoziční hnutí ANO navrhne kvůli energetické situaci svolání mimořádné schůze Sněmovny. Před zahájením dnešní mimořádné schůze svolané z podnětu koalice to uvedl místopředseda Sněmovny za ANO Karel Havlíček. Vláda podle něj situaci fatálním způsobem podceňuje.

Poté, co Energetický regulační úřad v týdnu vyhlásil, že v příštím roce regulovaná složka elektřiny vzroste oproti letošku o 71 procent,vláda ústy premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) ujišťovala, že cena elektřiny poroste o jednotky procent. Podle Havlíčka však tohle nelze predikovat. »Nehrajte prosím vás s lidmi tuhle šaškárnu. Nikdo neví, jak se to bude vyvíjet,« uvedl. Je podle něj pravda, že někomu může cena vzrůst o jednotky procent, někomu ale až o desítky procent a firmám dokonce o nízké stovky procent.

Vláda podle Havlíčka energetickou situaci »fatálním způsobem podceňuje«. Převádí podle něj 38 miliard korun za distribuci a přenos elektřiny a dalších 26 miliard korun za obnovitelné zdroje na zákazníky. »Není možné převést 64 miliard na spotřebitele a na firmy a tvářit se, že se jich to nedotkne, to je přece blbost,« prohlásil Havlíček. Rozpočet podle něj ušetří tím, že stát platby přehodí na obyvatele a firmy.

»Uvědomujete si vůbec to, že domácnosti se začínají dostávat v nemalé míře do stavu chudoby? že firmy nebudou zaměstnávat, nebudou investovat, nebudou inovovat a že se to dotkne hospodářského růstu? To je ten váš restart, který děláte?« ptal se.

Vyzval premiéra, aby na mimořádné schůzi byli hospodářští ministři, ale hlavně, ať argumentují čísly a fakty. »Ať pan ministr Síkela aspoň na pár hodin, pokud tam ještě do té doby bude, strčí tu svoji aroganci někam do trenek a ať komunikuje normálním způsobem. Anebo sem pošlete někoho jiného, někoho, kdo tomu rozumí,« uvedl Havlíček.

Češi platí nejvyšší ceny energií

Ceny energií jsou velkým problémem pro obyvatele, ale hlavně pro firmy, i podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy. Poukázal na poslední údaje Evropského statistického úřadu Eurostat, podle něhož Češi za energie platili výrazně více než Maďaři, Poláci nebo Slováci, a to přesto, že jsou na rozdíl od většiny sousedních evropských států vývozci a výrobci levné elektřiny. »To jsou paradoxy,« prohlásil Fiala.

Jedná se podle něj o katastrofální výsledky energetické politiky současné vlády. »Je naprosto nepřijatelné, abychom jako jeden z největších evropských výrobců elektřiny zároveň platili nejvyšší ceny. Je nezbytně nutné okamžitě vystoupit z jednotného energetického trhu EU a začít českou elektřinu prodávat přednostně za dostupné ceny v takzvaném sociálním tarifu českým spotřebitelům,« uvedl.

Stane se z ČR pomyslný ostrov sebevrahů?

Ekonomické situaci se ve svém příspěvku věnovala také předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Poukázala na návrh státního rozpočtu na příští rok, který je podle ní založený na neaktuálních a zkreslených datech. Vyzvala poslance vládní koalice, aby apelovali na ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), že opravdu není možné stavět státní rozpočet na nereálných východiscích a předpokladech bez ohledu na nové, zhoršené prognózy ekonomického růstu, a aby předpoklady státního rozpočtu konfrontoval s aktuální realitou. »Neexistuje žádný racionální důvod, aby se z České republiky stal znovu po deseti letech nemocný stát Evropy, jakýsi pomyslný ostrov sebevrahů, stát, který sám sobě vlastní škodlivou hospodářskou politikou způsobí hospodářskou stagnaci a dalekosáhlé národohospodářské škody, ze kterých se budeme vymaňovat mnoho a mnoho let,« prohlásila Schillerová.

Okamura označil Černochovou za blázna

Ostrou slovní přestřelku vyvolalo vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury. Kriticky mluvil o tom, že se stále překračují lhůty pro přiznávání důchodů, zdravotnictví hrozí v souvislosti s přesčasy lékařů podle něj kolaps. Vyzval k odvolání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) kvůli nedostatku léků na českém trhu i přístupu ministerstva k chystanému protestu lékařů proti přesčasům v nemocnicích. Válek podle Okamury nezvládá vedení resortu.

Předseda SPD volal také po odchodu ministryně obrany Jany Černochové (ODS) kvůli její výzvě, aby Česko vystoupilo z OSN. Černochová v reakci uvedla, že Okamuru patrně neděsí vlna antisemitismu. »Antisemitismus znovu prorůstá do celého světa, OSN nevyjímaje,« prohlásila. Okamura reagoval, že »plácá úplné nesmysly«. »Proti antisemitismu jsme tady všichni,« zdůraznil. O Černochové prohlásil, že je »blázen« a »odporný člověk«. »Jste bezpečnostním rizikem pro Českou republiku, zatahujete nás do války,« uvedl. Ze sálu se pak ozývalo bouchání do lavic. Bartošek vzkázal Okamurovi, že jeho chování k Černochové není vhodné. »Na hrubý pytel hrubá záplata. Vy jste taky odporný člověk,« řekl.

Poté se poslanci uklidnili a program mimořádné schůze schválili.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here