Vláda prvního levicového prezidenta Kolumbie vyjednává mír v zemi

Zástupci kolumbijské vlády se dohodli s představiteli levicové guerillové organizace Vojsko národního osvobození (ELN) na obnově jednání o míru. Informovala o tom dnes agentura AFP. Předchozí jednání s ELN zkrachovala v roce 2019. Nový kolumbijský prezident Gustavo Petro si však určil za cíl dosáhnout míru s organizacemi, které bojují na kolumbijském území.

»Obě strany se shodly na potřebě zahájit proces dialogu,« uvedl kolumbijský vládní zmocněnec pro mír Danilo Rueda. První kontakty se uskutečnily v Havaně, kde se nachází také kolumbijský ministr zahraničí Álvaro Leyva. Rueda uvedl, že kolumbijští představitelé respektují legitimitu vyjednávacího týmu ELN. Vláda nového prezidenta Petra chce zaručit všechny právní a technické podmínky, aby se mohla jednání uskutečnit.

Vláda také oznámila, že organizace propustila devět lidí, která zajala v červenci. ELN ještě před vstupem do úřadu nového prezidenta na začátku srpna uvedlo, že je ochotné jednat o podmínkách pro klid zbraní.

Kolumbijská vláda jednala s ELN poté, co uzavřela dohodu s největší levicovou guerillovou organizací FARC v roce 2016. Jednání se uskutečnila v letech 2017 a 2018 v Ekvádoru a Havaně za pomoci Kuby a Norska. Konzervativní kolumbijský prezident a Petrův předchůdce Iván Duque ale rozhovory přerušil poté, co ELN uskutečnilo útok na vojenskou školu, při kterém zemřelo 22 lidí. Představitelé ELN chtějí, aby se jednání obnovila v bodě, kde se zastavila před třemi roky.

Mezi hlavními cíli, které si určil první levicový prezident v dějinách Kolumbie, je dosažení »celkového míru« s ozbrojenými organizacemi v Kolumbii. Vedle guerill se jedná také o drogové kartely. ELN se zhruba 2500 členy patří mezi největší organizace, se kterými by vláda mohla vést dialog.

Nový prezident Petro v pátek obměnil velení armády a policie. Právě řízení armády, jejíž příslušníci mají obvykle pravicové sympatie, považují komentátoři za jednu z největších výzev pro novou hlavu státu. Petro řekl, že chce ozbrojené složky bez korupce a bez porušování lidských práv. Ozbrojené síly čelí v Kolumbii velké kritice za případy, kdy zabíjely civilisty, které vojáci nepravdivě označili za příslušníky ozbrojených skupin a guerill.

(ici, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy