F-35a FOTO - pixabay

Vláda dnes schválila nákup 24 amerických letounů F-35, celkem vynaloží 150 miliard korun. Částka podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku, řekla dnes na tiskové konferenci. První budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035. Parlamentní i neparlamentní opozice nešetří kritikou.

Americké bojové letouny nahradí 14 pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159. Půjde nejspíš o nejdražší armádní nákup moderní historie, dosud jím byl nákup švédských pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za zhruba 60 miliard korun.

Za letouny, související vybavení, výcvik, munici či simulátory Česko zaplatí 106 miliard korun, částka bude postupně hrazena do roku 2034. Dalších 44 miliard korun půjde podle Černochové zejména na infrastrukturu, na palivo, přípravu personálu a odvod DPH.

Částka 150 miliard korun pak podle ní zahrnuje veškeré náklady a ačkoli jde v součtu o vysokou částku, v průměru bude podle ní činit necelých 7,3 procenta plánovaných ročních výdajů na obranu. Po roce 2034 budou podle Černochové náklady na provoz zhruba tři procenta z obranných výdajů, tedy zhruba 4,9 miliardy korun ročně včetně výdajů na palivo a munici. Z hlediska celkového životního cyklu, tedy až do roku 2069, tak podle ní vyjde pořízení a následný provoz letounů F-35 na 700 korun ročně na jednoho obyvatele ČR.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je nákup efektivním řešením protože přínos schopností tohoto systému za dobu jeho životnosti je v porovnání s penězi, které Česko zaplatí, výrazně vyšší než při pořízení jiného typu letounu.

Bývalý mimistr obrany Lubomír Metnar (za ANO) konstatoval, že vláda měla o letounech jednat minimálně se dvěma možnými dodavateli. Například Švédsko podle něj mělo dostat možnost podat závaznou nabídku na dodání strojů, aby byly porovnatelné a nevznikaly pochybnosti. Metnar považuje za nešťastné, že se vláda rozhodla představit nejdražší armádní projekt v den, kdy schvaluje státní rozpočet a hovoří o škrtech. »Na jednu stranu to spojuji s arogancí moci, kterou nám tímto prezentují,« řekl Metnar. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček již dříve označil záměr vlády ohledně letounů F-35 za »neobhajitelný a zbytný hazard«.

Člen předsednictva opozičního SPD Radovan Vích pro agenturu ČTK napsal, že hnutí od počátku nákup odmítá. V případě vstupu do vlády by navrhovalo od smlouvy odstoupit. »I my chceme moderní armádu, ale díky politice současné vlády a stavu ekonomiky nás bez pochyby čekají těžké roky,« zhodnotil Vích, podle nějž jsou americké stíhačky velmi poruchové.

Kým je vláda placena?

Ještě silnější slova volí zástupci neparlamentní levice. »Vládě je už úplně jedno, co si lidé myslí. Letouny nejsou kompatibilní s naší výzbrojí, takže to jsou peníze vyhozené z okna. Vláda je vyhazuje buď proto, že se jí to líbí, nebo ještě hůře, že je za to někým výborně placena,« uvedla dnes pro iportaL24.cz předsedkyně ČSSD Jana Volfová.

Šéf spolku Nespokojení z. s. Jiří Paroubek považuje nákup amerických letounů za nezodpovědný krok. »Je to nezodpovědné vzhledem ke stavu státních financí. Zvláště když se vláda chce pouštět do dalších obřích nákupů obrněnců, tanků, což bude generovat další desítky miliard výdajů, přitom si je jistá, že to dokáže rozpočet utáhnout, zatímco stejnými ústy tvrdí, že na důchody by nebylo dost peněz. Tomu moc nerozumím. Je to nezodpovědný krok i vzhledem k tomu, že Švédové gripeny nabízejí za poloviční ceny,« uvedl dnes pro iportaL24.cz Paroubek. »Mám pro to jediné vysvětlení, že chce vláda udělat radost vojenskému průmyslu Spojených států amerických. Rozumný důvod pro to není,« dodal Paroubek.

Také předseda stany PRO Jindřich Rajchl, který svolává statisícové protivládní demonstrace, je k vládním krokům ohledně »ef-pětatřicítek« kritický. »Je to obrovský hřích. Samozřejmě se jedná o vyhozené peníze z okna. Zcela jednoznačně říkáme NE! Dostali jsme se k tomu, že si kupujeme Rolls-Royce v momentě, kdy nemáme na zaplacení nájmu. A já nevidím jediný důvod, proč se v tuto chvíli vzdávat gripenů, jejichž pronájem tady můžeme mít zdarma prodloužený na dobu dalších dvaceti let, a kupovat stroje, které České republice vůbec nic nepřinesou, protože to jsou stroje útočné,« uvedl pro iportaL24.cz Rajchl.

(pk)

6 KOMENTÁŘE

 1. Zajímalo by mě znění smlouvy mezi USA a rozbitým Československem o nákupu nepotřebných letadel F-35 z USA. Zajímalo by mě jak je smlouva pro rozbité Československo výhodná.
  Taky by mě zajímalo, kolik bude vyplaceno odměny válečnici Černochové za stvoření této smlouvy, kolik miliard dostane do rukou a do kapsy.

 2. Ti pravičáci opakovaně pomocí smluv zavazují příští generace k placení šílených miliard: podpora fotovoltaiky, tzv. církevní restituce. A protože s jídlem roste chuť, nyní útočné letouny.

  • Pravicový ksindl v podobě Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla se chopil příležitosti a dělá si s republikou a s lidmi v republice co chce.

  • Pravicový ksi*ndl v podobě Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla se chopil příležitosti a dělá si s republikou a s lidmi v republice co chce.

 3. Válečný štváč Fiala a Rychetského Pětikoalice dnes schválili nákup předražených nepotřebných amerických nekvalitních letadel F-35 pro rozbité Československo.
  Letadla budou placena penězi, které Fiala a Rychetského Pětikoalice ukradli českým důchodcům a ostatním obyvatelům rozbitého Československa.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here