Home Názory Vláda skrblivá i rozhazovačná

Vláda skrblivá i rozhazovačná

Máme vládu, která se, i podle velmi šetrně postupující agentury pro výzkum veřejného mínění CVVM, těší podpoře zhruba jen jedné čtvrtiny českého obyvatelstva. A to jsme teprve v jedné třetině mandátu této vlády.

Pokud kabinet P. Fialy bude pokračovat takovým způsobem jako dosud, což lze důvodně předpokládat, budou se od ní odvracet i další voliči. I když v tuto chvíli vládu podporuje jen jádro voličů pěti koaličních stran. Podle respondentů průzkumu má vláda chabé personální složení, není schopna komunikovat s veřejností a ani její program není nic moc.

Je ale potřeba říci, že největší vylomeniny dělá vláda v oblastech, které ve vládním programu nenajdete. Ale tyto vládní vylomeniny se týkají milionů českých občanů.

Důchodcům tak vláda zkrouhla valorizaci důchodů. Velká část obyvatelstva, zejména ti občané, kteří bydlí ve větších a velkých českých městech, budou mít větší docházkovou vzdálenost na poštu a pěkně si na poště vystojí důlek. Prostě čekání na vydání zásilky na poště se prodlouží. Tento celý cirkus, který chce vláda spáchat k 1. červnu,  přinese prý úspory 700 mil. Kč. Z hlediska objemu celkových výdajů státního rozpočtu se jedná v zásadě o titěrnou částku.

Vláda se ovšem těší na výnosy z prodeje majetku České pošty (ČP), jako např. objektu v Jindřišské ulici v Praze, za nímž je údajně velmi bonitní stavební pozemek v hodnotě až 1,5 mld. Kč. Co se ale stane, až tyto »výprodeje« skončí a peníze se zkonzumují. Ztráta pošty bude i tak narůstat.

Stát si občané platí proto, aby některé služby typu pošty, škol, školek pro děti, nemocnic, ale také třeba policie, armády, hasičů, berních úřadú, pracovaly ve prospěch občana. Aby ho nezatěžovaly tím, že se např. sníží počty policistů, což nepochybně dříve nebo později povede k vzedmutí vlny kriminality.

Další stupidita, která vládu provází, je připravované zrušení zhruba čtvrtiny pracovišť finančních úřadů. Představa, že všichni budou vyřizovat vše online přes datové schránky, cloudy apod., je trochu mimo realitu. S tím budou mít problém jak starší občané, tak občané střední generace. A celé toto osekání činnosti berňáků apod. přinese prý do státní pokladny 150 mld. Kč úspor. A samozřejmě tržby z jednorázových prodejů majetku, které ovšem zmizí v černé díře státního rozpočtu, když budou použity např. na navýšení zbrojních výdajů.

Na druhé straně vláda připravuje veřejnost na to, že nakoupí úplně zbytečně velký počet amerických letounů F-35, které jsou schopny nést i útočné rakety s jadernými hlavicemi. Tyto stroje přeletí republiku za 15 minut. Současné švédské stíhačky Gripen přeletí celé území státu za zhruba 6 minut a jsou stále ještě funkční. Navíc Švédové nabízejí poměrně výhodnou další spolupráci, pokud zůstaneme u Gripenů.

Ale Fialova vláda chce udělat radost americkým zbrojařům. Proto ta zakázka na letouny za 100 mld. Kč. Je také potřeba říci, že údržba letounů a jejich provoz v okamžiku, kdy je česká armáda převezme a bude je užívat, bude stát další miliardy korun ročně. Stejně tak prodloužení letových drah letišť v Čáslavi, v Ostravě a možná i někde jinde.

Je to zkrátka podobné jako s německými tanky Leopard. Za ně má republika zaplatit cca 20 mld. Kč, ale další miliardy bude stát zpevnění mostů a silnic tak, aby vůbec mohly tyhle tanky vyjet ze svých základen (a aby se tam vůbec doplazily). A pak jsou ve hře ještě švédská pěchotní vozidla, prý za 50 mld. Kč…

Vláda hledá úspory a chce šetřit na občanech. Životní úroveň lidí se díky politice současné vlády, jejímu angažmá ve válce na Ukrajině a celkové její politice, která se vůbec nezabývá ochranou trhu před zdražováním, sníží v souhrnu let 2022 a 2023 až o čtvrtinu. To tady žádná vláda od roku 1953, kdy komunistická vláda provedla tzv. měnovou reformu, nedokázala. Životní úroveň českého obyvatelstva i přes různé peripetie v posledních 70 letech prakticky jen vzrůstala. Někdy méně, někdy více. Ale nyní je to opačný proces.

Zatím má vláda štěstí, že veřejnost reaguje vcelku mírně. Levice je v tuto chvíli slabá, odbory jsou vedeny člověkem, který přijímá finanční dary od exponenta ODS (pan Beníšek), mainstreamová média jsou vesměs na straně vlády anebo ji jen velmi krotce kritizují. A agentury pro výzkum veřejného mínění produkují vesměs cinknuté průzkumy veřejného mínění.

Minulou neděli jsme se dozvěděli od agentury Kantar CZ, pracující na zakázku pro ČT, že podpora pěti vládních stran ve volebních preferencích je cca 44 %. A v průběhu týdne agentura CVVM v seriózně pojatém průzkumu sdělila, že vládu podporuje jen 27 % občanů. A to je obrovská diskrepance, na jedné straně vysoká nedůvěra, blížící se 70 % a na straně druhé vysoká podpora vládních stran, pokud jde o volební preference. Někdo tady lže…, někdo manipuluje s veřejným míněním. Bohužel, tyto dezinformace přinášejí nejčastěji veřejnoprávní média, je to smutné. Zejména ve veřejnoprávních médiích jsou slyšet jen jednostranné informace vybraných politiků, analytiků atd., kteří jednoznačně podporují vládu. Vlastně to nemá se svobodou slova nic společného. Je to jen jiná forma cenzury. I to je rys dnešních dní a současné vlády.

Jiří Paroubek

2 KOMENTÁŘE

  1. Článek je výstižný v popisu současné vládní politiky, tedy nic nedělání proti inflaci, i stavu společnosti v ČR. Premiér vysílá kouřové signály a vládě poplatná média programově rozdělují společnost. A vládnou. Deformují historii a ukazují, jak se mají bohaté hvězdy dnešního světa. Ale o tom již někdo psal před více než sto lety ….

  2. Tuto nešťastnou zem dají do pořádku zase jen komunisté.
    Dnes není co bránit. Kapitalisty a jejich majetky nikdo bránit nebude.
    V roce 1989 se socialismus neubránil, přestože k tomu měl všechny možnosti. Za 33 let neokapitalismu se ukázalo, že socialismus byl nejlepší období Československa po 2. sv. válce.

Comments are closed.