Home Domácí Vláda škůdců by měla skončit

Vláda škůdců by měla skončit

FOTO - ČTK/Ondřej Deml

Léky, knihy, hromadná doprava, stravovací a ubytovací služby, ale i řadu dalších komodit čeká zdražení. Vláda Petra Fialy (ODS) jedná o úpravách daně z přidané hodnoty, přičemž chce její sníženou 10procentní sazbu zrušit. Ve Sněmovně to dnes kritizovali zástupci opozičních hnutí ANO a SPD a navrhovali zařadit na pořad schůze nové body, v nichž by o záměru vlády diskutovali.

»ODS chce zjednodušit daně tím, že je zvýší. Jsem si jistá, že o takové zjednodušení vám nikdo nestojí,« prohlásila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Připomněla, že zrušení 10% DPH bude mít dopad na ceny léků a očkovacích látek, vodného a stočného, tepla z centrálních tepláren, kojenecké a dětské výživy, hromadné dopravy, knih, novin, časopisů, e-knih, vstupného na kulturní a sportovní akce, do ZOO, na stravovací služby a podávávání nápojů včetně točeného piva, ubytovací služby, domácí péči, kadeřnické služby, opravny obuvi, textilních výrobků a další. To vše, pokud vláda uskuteční svůj záměr, podraží.

Schillerová připomněla, že například snížení DPH na léky přineslo pojišťovnám a pacientům úsporu tři miliardy ročně. »Tyto peníze budou chybět. Navýší se úhrada z veřejného zdravotního pojištění, nebo to zaplatí občané?« zeptala se Schillerová. Argumentace ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), že existují ochranné limity, podle ní »kulhá na obě nohy«. »Je to argumentace člověka, který je odtržen od reality. Ochranné limity se vztahují jen na léky na předpis,« dodala. Je si podle ní třeba také uvědomit, že drtivá většina pojištěnců na tyto limity nedosáhne. Například u VZP, která má šest milionů pojištěnců, na limity dosáhne zhruba 250 tisíc lidí, tedy každý 24. pojištěnec. »Takže průměrně se z 25 pojištěnců léky na předpis nezdraží jednomu člověku,« konstatovala Schillerová.

Proti zrušení snížené sazby DPH protestují jednotlivé profesní organizace. Například Asociace hotelů a restaurací připomněla, že vláda slíbila, že nebude zvyšovat daně. Změna DPH bude i v tomto sektoru znamenat zdražení cen a pro podnikatele v cestovním ruchu to bude znamenat další snížení jejich konkurenceschopnosti, varuje asociace.

»Zvyšovat DPH na základní životní potřeby může jen blázen nebo asociál,« prohlásil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Fialovu vládu označil za vládu škůdců. »Je nejvyšší čas, abyste to zabalili a přestali škodit,« vyzval kabinet Okamura. Hnutí požadovalo, aby Sněmovna přednostně jednala o plánech vlády zvyšovat DPH a aby kabinet vysvětlil, co chce dělat s vysokou cenou potravin.

Snaha vlády zbídačovat vlastní obyvatelstvo

S uvažovanými změnami DPH nesouhlasí ani bývalá předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). »Je potřeba si uvědomit, že v současné době řešíme energetickou krizi, že inflace dosahuje 15,8 %, a to už samo o sobě ty služby zdražuje, protože drobní podnikatelé musí promítnout zvýšené náklady do cen už v tuto chvíli,« uvedla před časem pro iportaL24.cz. Obává se, že pokud se jim za této situace zvýší ještě DPH, tak řada drobných podnikatelů bude nucena skončit podnikání.

Se záměrem vlády nesouhlasí ani bývalý premiér Jiří Paroubek. Zvýšení DPH podle něj poškodí nízkopříjmové a středně příjmové vrstvy obyvatel. »Je to neuvěřitelná snaha vlády zbídačovat vlastní obyvatelstvo,« řekl pro iportaL24.cz. Vládě by doporučil, aby místo zavádění něčeho, co ještě více »oškube« lidi, vedla debatu o progresívním zdanění především velkých firem, ale také jednotlivců s abnormálními příjmy vysoce překračujícími průměrnou mzdu.

Vláda hledá cesty, jak srazit schodek státního rozpočtu o 70 miliard. Jednou z cest je reforma DPH. Místo dvou snížených sazeb 10 a 15 procent by měla být jen jedna. Jaká bude její výše, zatím není jasné.

Na zrušení čeká přes deset tisíc zákonů

Sněmovna bude kvůli prezidentským volbám jednat jen dnes a zítra a zabývat by se měla pouze nekonfliktními body. Jedním z nich je vládní návrh na zrušení nadbytečných právních předpisů. Celkem jde o 10 200 zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice většinou platné, ale už se nevyužívají. Jedná se například o zákon z roku 1930 o výrobě chleba.

(jad)

Předchozí článekVýzva sdružení pacientů: Proti nedostatku léků musí EMA dělat víc
Další článekNejvíce nominací na Oscara získal film Všechno, všude, najednou. Má jich jedenáct

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here