Home Rozhovory Vláda upřednostňuje cizí občany před českými, tvrdí Petr Bílý

Vláda upřednostňuje cizí občany před českými, tvrdí Petr Bílý

»Jsem kandidát do zastupitelstva města Havířova za nově vzniklé politické hnutí Havířov Sobě. Své postoje k politice chci převést do reality a ukázat občanům, že politika jde dělat v jejich zájmu, a to veřejně v živých vstupech,« uvedl ve své »představovačce« před volbami, které nejen klepou, ale doslova buší na dveře, Petr Bílý. Je tvůrcem ojedinělé iniciativy, podle níž se občané mohou bránit v rámci energeticko-ekonomické krizi zákonnou cestou, a to na základě čtyř zákonů. Ale nepředbíhejme…

Kdo podle vás zavinil současnou energetickou krizi? Rusko, jak tvrdí premiér Fiala a jeho pětikoaliční kabinet? Nebo už byl problém na stole dávno předtím?

Byl již dávno předtím. Z občanů o této situaci informoval jako jeden z prvních Martin Kavka z Vaňkova kopce u Ostravy v internetové televizi KTV Live, a to na podzim roku 2021, kdy vládními nezákonnými restrikcemi byli poškození podnikatelé, právě typu Martina Kafky. Taktéž bylo alarmující, když došlo ke krachu Bohemia Energy, tudíž o problému v energetice byli lidé i vláda informování. Navíc konflikt na Ukrajině s Ruskou federací trvá již od roku 2014.

Mohl byste představit svoji iniciativu, která již v červnu upozorňovala, že občané se mohou bránit v rámci energeticko-ekonomické krize zákonnou cestou, a to na základě čtyř zákonů?

Tato iniciativa vznikla na přelomu května a června, kdy jsme o této cestě informovali s panem Ivanem Smetanou a Jiřím Černohorským na KTV Live v živém streamu. K iniciativě uvádím, že je postavena na základě zákona o obcích, krajích, krizového zákona a ústavního zákona o bezpečnosti republiky. Na základě tzv. »Kopného práva«, které je zakotveno v zákoně o krajích, a to ohledně vytvoření zákonů, kdy lid si sám může sepsat návrh zákona či jeho novelizaci, taktéž návrh na zrušení zákonů. O této možnosti média a politici mlčí, neboť tímto lze vykonat vůli občanů, kteří se zastanou svých ústavních práv. K tomuto je potřeba minimální počet 14 tisíc lidí na území všech krajů, kdy tito lidé podpoří společnou myšlenku a podají návrh na krajský úřad. Tato iniciativa se na základě zákona o obcích obrátila na starosty s tím, že mají v krizové situaci oprávnění svolat krizový štáb. Měli by zjistit situaci občanů v rámci energeticko-ekonomické krize, také stav podniků a firem na území obce a tyto informace předat na krajský úřad, aby hejtman vyhlásil stav nebezpečí, neboť tato krize se dotýká všech bez podmínky.

Jak reagovali starostové a jaký byl další postup?

Můj primátor v Havířově Josef Bělica se s mým návrhem neztotožnil, neboť nesouhlasil, že by nějaká krize byla, a vše hodil na rusko-ukrajinský konflikt. Taktéž petici občanů nevzal v potaz a hledal důvody, aby ji nemusel projednat. Jediná starostka v obci Hrušovany nad Jeviškou svolala krizový štáb a hájila zájmy svých občanů na území jejich obcí. Ostatní starostové ve svých reakcích hledali důvody, jak předat problém na někoho jiného. Je to tristní, stav komunálních politiků je katastrofální.

Objevily se i negativní reakce, s nimiž se vaše osoba musela vyrovnávat?

Samozřejmě reakce lidí byly různé, ale největší problém byl ten, že tato iniciativa předala moc lidem a toto se nelíbilo místním politikům. Je všeobecně známo, že politici nechtějí myslící občany, ale pouze poslušný dav.

Akce měla přece jen jistý úspěch, což je nepřímo patrné i z hlediska zastropování cen. Je to podle vás dostatečné? A přišel tento vládní krok včas?

Zastropování cen je rozhodně nedostatečné, jedná se pouze o volební trik nynější vlády, neboť výše zastropování, je nehorázná, když Česká republika vyrábí elektrickou energii téměř zadarmo. Tento krok přišel, neboť lidé se v obcích začali zvedat a podepisovat petice za zastropování cen. Počet občanů byl značný. Tudíž občanskou aktivitou odspodu se podařilo donutit změnit názor Vlády ČR. Dle mého názoru, kdyby tato iniciativa nebyla, tak k zastropování cen energii nedojde.

Co nejvíce vyčítáte vládě Petra Fialy?

Nejvíce jí vyčítám nezájem o naše lidi, kdy upřednostňuje občany jiné národnosti před občany České republiky. Taktéž mi vadí, že ministr vnitra Vít Rakušan i přes informace o stavu Policie ČR, jejích nezákonných jednáních, porušováním listiny základních práv a svobod a platné legislativy, kryje vládu Petra Fialy, ale i nezákonné jednání Babišovy vlády v rámci covidových opatření.

A co byste vzkázal Markétě Pekarové Adamové, která tvrdí, že stát se nemá starat o své občany a že bude lépe si v topné sezoně vzít o svetr navíc?

K této osobě se nejde ani vyjádřit. Z pozice moci nerozumí prostému lidu.

Budou následující volby i referendem, jak slýchám o pětikoaličním kabinetu, nebo má senátní a komunální hlasování jiný charakter?

Tyto volby určitě nejsou referendem směřovaným k Vládě České republiky. V komunálních volbách si lidé mohou volit své zástupce přímo, ale to si lidé moc neuvědomují, nevědí, o co jde v komunálních a senátních volbách. Proto o tyto volby, zejména o senátní, není takový zájem, což je škoda.

Jak hodnotíte statisícovou demonstraci na Václavském náměstí? Skutečně se sešli ruští trollové, nebo zoufalí občané, či snad šlo o marketingový tah?

K této demonstraci uvádím, že dle mého názoru došlo k marketingovému tahu, kdy bylo zneužito dnešní situace ohledně energií. Určitě se nejedná o žádné ruské trolly, neboť takové jednání a pojmenování kohokoliv na našem území považují za urážku a prozápadní propagandu a vnucování názoru, že vše je jinak.

Když už jsme u toho, neničí protiruské sankce spíše než Rusko občany Evropské unie, a potažmo ty naše, české?

Ano, souhlasím, sankce proti Rusku poškozují hlavně občany České republiky. Všichni o tom vědí, jen vláda si myslí, že občané jsou hloupí.

Jak byste představil hnutí Havířov Sobě. S jakými cíli jdete do voleb? S kým si umíte představit spolupráci a s kým naopak nikoli?

Tuto otázku je dobré směřovat na lídryni hnutí, ale za mou osobu mohu uvést, že se jedná o sdružení naštvaných občanů bez politické příslušnosti, kteří mají již dost současného primátora Bělici, jenž nehájí zájmy občanů. Můj cíl je ukázat, že politika jde dělat jinak, lze ji dělat v živých vysíláních tak, jak ukazuje KTV Live, chci ukázat, že občané mají tu moc, aby si rozhodovali o věcech ve městě sami. Politik v komunálních volbách má být hlasem a poradcem pro občany. Spolupráci teď neřeším, neboť neporcuji medvěda před bitvou.

Co momentálně nejvíce trápí občany Havířova?

Dle mého názoru je trápí plánovaná výstavba kogeneračních jednotek na spalování plynu, kdy se jich má na území města vybudovat okolo dvaceti. Také je trápí problém s uprchlíky z Ukrajiny, to nejvíce vnímají romští občané městské části Šumbarku.

Máte i vyšší než komunální ambice?

Vše ukáže čas. Je potřeba dělat krok po kroku a držet se při zemi.

Petr Kojzar

Předchozí článekTchajwanským průlivem propluly bojové lodě USA a Kanady
Další článekRusko částečně mobilizuje. Do služby nastoupí asi 300 tisíc záložníků

6 KOMENTÁŘE

  1. Ja netuším, proč je tu tolik povyku. Pana Bílého neznám, nikdy jsem o něm neslyšel, ale ty nazory na nasi slavnou fialovou vládu, musím podepsat!

  2. Člověk, který nechápe rozdíl mezi státní správou a samosprávou by neměl sedět v zastupitelstvu. Člověk, který nabízí laciné předvolební opatření, která nemohou fungovat, nepatří do politiky. Pokud pane Bílý chcete dát moc lidu a řešit vše transparentně, začněte nejprve u sebe. Přestaňte mazat kritické reakce na vašich stránkách, které se vám nelíbí, přestaňte ignorovat nesouhlasné hlasy. To vy potřebujete stádečko, které lacinými sliby a jednoduchými slogany dokážete manipulovat.

  3. Je až s obdivem, jak teď pprap. Bílý všemu rozumí, zatím co v práci, když tam tedy docházel, byl za toho hloupějšího. O tom, že už je rok na nemocenské, zatím co ve svých mentálně nemocných výstupech se jeví zdravý jako rybička, o tom se asi nerozepíše, že? Bílý je neschopný ňouma, jehož jedinou schopností je opakovat všechna nařízení, které provedla současné vláda a tvrdit, že je to jeho práce, případně mazat příspěvky všech, kteří s nim nesouhlasí, protože nemá žádné rozumné argumenty, blokovat je a pouze si zvedat své ego pomocí hlupáků, kteří mu pochlebují. Už ať je po volbách, Bílý se odklidí ze scény, u Policie dostane výpověď a skončí někde jako méně schopná ochranka obchodního domu. To by ještě mohl zvládat, když ho nenechají moc často mluvit.

  4. Z článku je naprosto zřejmé, že tento člověk žije mimo realitu a nemá elementární znalosti fungování ekonomiky a už vůbec ne energetiky. Unikají mu souvislosti a jeho prorusský postoj je naprosto zřejmý. Je další z řádky dnešních spasitelů, kteří se snaží vyvést na strachu lidí a hloupém populismu, navíc žije z dávek státu a teď by se rád dostal ke korytu v Havířově.

  5. Jak si tento dezinformátor, lhář a nemakačenko, co už rok žije z nemocenské a přitom mu nic neni, dovoluje někoho kritizovat. Vysává sociální systém na nemocenské bere rok plný plat a jediné o co mu jde tak je koryto v zastupitelstvu. Je to vyžírka co slibuje nemožné, proto, že mu je jasné, že to nikdy realizovat nebude. Měl by se stydět a konečně jít makat ale to se mu nechce.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here