FOTO - Twitter Poslanecké sněmovny

AKTUALIZOVÁNO

Vláda má hroší kůži a pod heslem »po nás potopa« jede nerušeně dál ke škodě celé země, uvedl již v úvodu středečního druhého jednacího dne Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala. Jednání, které vyvolalo hnutí ANO kvůli předsedovi STAN a ministru vnitra Vítu Rakušanovi, trvalo nakonec dva dny. ANO poukazovalo především na to, že Rakušan měl mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací, jakou používali lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr.

Debata nakonec zabrala dva jednací dny a trvala celkově více než 31 hodin. Již třetí pokus o vyslovení nedůvěry nakonec dle očekávání Fialova vláda ustála. Proti návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu hlasovali v noci na dnešek přítomní poslanci všech pěti stran vládního tábora. Návrh podpořili jen přítomní poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Aby kabinet padl, muselo by pro vyslovení nedůvěry hlasovat nejméně 101 poslanců, tedy nadpoloviční většina všech zákonodárců. Pro nedůvěru zvedlo dnes ruku 85 poslanců opozičních ANO a SPD. Proti návrhu bylo 96 poslanců koalice. Zbylých 19 poslanců nebylo přítomných.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová po hlasování uvedla, že Česko prohrálo. »Trápení Fialova týmu bude pokračovat,« řekla. Ve fotbalové terminologii také dodala, že jediný důvod vládního vítězství je ten, že většina rozhodčích jsou držitelé lukrativních permanentek. »Nevzdáme to. Dál budeme tvrdě bojovat za zájmy občanů České republiky a chtít po této asociální vládě lepší život pro vás všechny,« napsal později předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš na síti X. Radim Fiala prohlásil, že vláda navzdory výsledku hlasování důvěru občanů nemá.

Premiér i další členové vlády ve svých vystoupeních obhajovali kroky prováděné v jejich resortech, neopomněli se však navážet do svých předchůdců a především do bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ho označil za »parazita české demokracie« a jeho spolustraníky za »svědky Babišovy«. Svému předchůdci ve funkci Karlu Havlíčkovi (ANO) Síkela vzkázal, že ve své tehdejší funkci »makal« jen na jedné věci, a to na lobbingu pro ruskou firmu Rosatom. Havlíček naopak obvinil Síkelu z neschopnosti a vládu z nulové sebereflexe. »Jenom nálepkujete, jste elitáři,« uvedl Havlíček.

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan výtky opozice, že může z pozice ministra zasahovat do vyšetřování kauzy Dozimetr, odmítl. »Mám absolutně čisté svědomí,« zdůraznil Rakušan. Tím, že politici ANO označují STAN za organizovaný zločin, uráží podle něho práci poslanců i starostů za toto hnutí. »My jsme se s kriminální kauzou Dozimetr vypořádali,« řekl ministr.

Další ministři poukazovali mimo jiné na to, že výsledek hlasování je předem jasný. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je proto nynější jednání přehlídkou mrhání časem. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) přirovnal probíhající schůzi k absurdnímu divadlu. »Opozice dobře ví, že nemá dost hlasů na svržení kabinetu, ale dělá, že to neví,« řekl. Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš vidí za schůzí další snahu opozice o vlastní zviditelnění. Šéf KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka podotkl, že opozice jednání zneužívá k šíření nepravd.

Spolupracujme! Vyzval hnutí ANO Okamura

Schillerová vládě vytkla, že pošlapala většinu svých slibů, na jejichž základě důvěru Sněmovny dostala. »Viníme vládu z toho, že čeští zaměstnanci budou od příštího roku platit nejvyšší pojistné odvody v rámci zemí OECD, že vyhání lidi nakupovat za hranice, že vyhání lidi na úřady práce pro sociální dávky, že čeští zaměstnanci čelí největšímu propadu reálných mezd ve vyspělém světě,« uvedla. Vládě také vyčetla, že v rozporu se svými sliby navýšila běžné výdaje na svůj vlastní provoz o 16 miliard korun ročně. »Považujeme za podraz na Sněmovně, že ji vláda obelhala příslibem úspor na provozu a na národních dotacích, ale žádné takové úspory nepředstavila,« uvedla Schillerová.

Předseda SPD Tomio Okamura vyzval ANO, aby na výměně nynějšího kabinetu spolupracovalo s SPD. »Je potřeba, abychom nyní táhli za jeden provaz s cílem ukončení Fialovy vlády,« uvedl.

Ve středu jako první vystoupil předseda poslaneckého klubu SPD Fiala, který mimo jiné kritizoval rozpočtovou, hospodářskou i energetickou politiku kabinetu. V úvodu zmínil »aféry a průšvihy« vládního hnutí STAN. Připomněl jeho »neprůhledné financování společnostmi sídlícími v daňových rájích, zapojení jeho vedoucích představitelů do zločinné korupční kauzy Dozimetr či dlouholetou úzkou spolupráci šéfů STAN s mafiánskými bossy«. Každá z těchto afér by podle Fialy byla důvodem k pádu vlády. »Každá je nebetyčnou ostudou a tragickou vizitkou této vlády, která má ovšem zcela hroší kůži a pod heslem ‚po nás potopa‘ jede nerušeně dál ke škodě celé země, ke škodě nás všech,« prohlásil šéf poslanců SPD.

Vláda neví, co chce

»Vláda z našeho pohledu ztratila právo vládnout,« uvedl Hubert Lang (ANO). Současná vláda je podle něj vládou legální, ale není vládou legitimní. »Vláda se dostala k moci díky lžím, díky vyslovení zcela nereálných předvolebních slibů, jimiž obelhala občany, vědoma si toho, že je nikdy nemůže reálně naplnit,« uvedl. Koalice se podle něj řídila pořekadlem »slibem nezarmoutíš«.

Jeho kolegyně z hnutí Jana Berkovcová se zaměřila na naplňování programu vlády ve školství. Vláda podle ní neví, co chce, když nejdříve učinila kroky k navýšení počtu učitelů za cenu snížení kvalifikačních nároků, aby vzápětí oznámila, že učitelů přibývá moc a budou se jejich počty snižovat. »Takové nesmyslné a nekoncepční kroky může provádět jen naprosto nekompetentní vláda,« prohlásila.

Předchozí hlasování Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě se konalo v lednu, debata tehdy trvala přes 25 hodin. Poprvé v nynějším volebním období se opozici nepodařilo svrhnout Fialův vládu loni v září. K hlasování se tehdy poslanci dostali po 22 hodinách jednání.

Z dosavadních 19 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl za dobu samostatné České republiky jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila kabinet premiéra ODS Mirka Topolánka.

(jad)

4 KOMENTÁŘE

  1. Jedna novinka – o schůzi se v médiích, třeba na Seznamu, mlčí. To, o čem poslanci mluví, ani veřejnoprávní média účelově nezajímá. A levice chybí.

  2. Hnutí ANO v parlamentu pomohlo Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi schválit ústavní většinou okupační smlouvu mezi Černochovou a USA.
    Pro okupační smlouvu hlasoval Babiš a Havlíček i Schillerová, která má vždycky plno keců proti Fialovi a Rychetského Pětikoalici, odteď jí nevěřím a nevěřím ani Babišovi a Havlíčkovi.
    ANO jsou od té doby pro mě parchanti, kteří si zaslouží jen opovržení za spolupráci s Fialou a Rychetského Pětikoalicí a s Pavlem.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here