Home Domácí Vládní balíček? Paskvil, který postrádá logiku

Vládní balíček? Paskvil, který postrádá logiku

FOTO - psp.cz

Sněmovna dnes absolvovala první fázi závěrečného projednávání takzvaného konsolidačního balíčku, kterým chce vláda zlepšit stav veřejných financí. Opozice naopak tvrdí, že jde pouze o zvyšování daní. K závěrečnému hlasování dnes podle očekávání nedošlo. Návrhy zákonů mohou poslanci schvalovat podle jednacího řádu jen ve středu a v pátek, vždy mezi 9. a 14. hodinou. Další kolo projednávání balíčku tak poslanci absolvují příští středu.

Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Benda navrhl pokračovat v jednání dnes i po čtrnácté hodině, to ale zavetovaly poslanecké kluby ANO a SPD. »Nebudeme pomáhat pětikoalici prosazovat nejvyšší zvýšení daní v novodobé historii,« zdůvodnila postoj obou hnutí předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Jako první dnes vystoupil předseda SPD Tomio Okamura. Jeho hnutí stejně jako další opoziční hnutí ANO vládní balíček odmítají. Okamura označil vládní balíček za paskvil, který postrádá veškerou logiku. »Je to proinflační a škodlivý daňový balíček, který nepomůže ani českým občanům ani české ekonomice,« uvedl. Vyzval Sněmovnu, aby umožnila opakování druhého čtení balíčku, který je podle něj »obludnou změtí daní a odvodů«.

Vláda podle Okamury navrhla v rámci úsporných opatření škrty bez hlavy »jak příslovečná cvičená opice«. »Obírá občany o poslední haléře, je zločinná a měla by odejít,« prohlásil šéf SPD. Vládě vytkl, že v ní nesedí žádný skutečný ekonom. Jde podle něj o »vládu diletantů, tedy nekompetentních laiků«. Upozornil, že podle průzkumů veřejného mínění vládě plně věří jen dvě procenta občanů. »Kdybyste byli demokrati, tak odstoupíte a umožníte jinou vládní konstelaci,« prohlásil Okamura.

Jeho kritice neušly ani další vládní strany. »To je jeden sexuální skandál za druhým, kterým obtěžujete úřednice,« vzkázal Pirátům. Lidovcům vyčinil za »kolaboraci« se Sudetoněmeckým krajanským sdružením, které podle něj zakládali nacisté. Premiéru Petru Fialovi (ODS) vytkl, že se s ním za dva roky neutkal v televizní diskusi. »Chlapsky je to srab,« uvedl na adresu premiéra.

ANO žádá od vlády předložení krizového plánu

Schillerová daňový balíček charakterizovala jako protirůstový, proinflační a rozpočtově negativní. »Vstupujeme do finální fáze bitvy o to, jestli se Česká republika zařadí mezi země, kterým záleží na životní úrovni svých obyvatel a růstu své ekonomiky, nebo se staneme pomyslným ostrovem sebevrahů, kteří si podruhé za deset let přivodí zbytečnou hospodářskou stagnaci,« řekla novinářům před začátkem dnešního jednání. Je podle ní neakceptovatelné zvyšovat daně v době, kdy vláda toleruje šedou ekonomiku, když řádně nevybírá daně, a nedokáže čerpat evropské dotace. »Budeme požadovat, aby vláda předložila krizový akční plán, jak toto selhání ve výběru daní a čerpání evropských peněz napraví, a teprve poté uvažovala o jakémkoli zvyšování daní,« uvedla Schillerová.

Desítky pozměňovacích návrhů, které předložilo hnutí ANO, mají podle Schillerové ambici získat dodatečné finanční prostředky do státního rozpočtu, snížit negativní dopady na státní rozpočet a také mají pozitivní dopad na ekonomický růst.

Podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka vláda zároveň se zvyšováním daní mlčí o plánu změn ve výdajích státu. Havlíček proto požadoval upřesnění vládních škrtů. Zároveň kritizoval plánovaný nákup amerických letounů F-35. Považuje ho za neobhajitelný a zbytný hazard. ANO podle něj nezpochybňuje potřebu posilovat výdaje na obranu, nesmí se tak ale dít zbrkle a za každou cenu. »F-35 považujeme za špičkové stroje páté generace, ovšem v současné ekonomické situaci je jejich pořízení zbytným hazardem a neobhajitelné,« řekl. Hnutí navrhuje posunout nákup o dva roky, kdy by se mělo diskutovat o tom, jaká je nejvhodnější i ekonomicky nejpřijatelnější varianta pro zabezpečení vzdušného prostoru a plnění úkolů NATO.

Nákup kritizoval také Okamura, podle kterého není možné v nynější rozpočtové situaci kupovat nejdražší stíhačky. Obdobně se nedávno vyjádřila i nesněmovní SOCDEM.

Vládní kampaň za peníze všech občanů

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zopakoval, že žijeme v době nové totality, která je reprezentovaná hlavně veřejnoprávními médii. »Vy jste nová totalita, vy nás válcujete, vaše média nás nenechají ani promluvit,« uvedl směrem k vládě, která podle něj korumpuje média. Mířil tím na kampaň, kterou chystá ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) k propagaci vládních kroků. V rámci kampaně, která má stát 42 milionů, začne firma Omnimedia vylepovat plakáty ve vlacích a městech od letošního září a zůstanou tam až do listopadu příštího roku. Propagace tak skončí až po krajských a evropských volbách. »Rakušan si zaplatí evropské a krajské volby z peněz občanů,« prohlásil Babiš.

Postup ministerstva vnitra kritizoval také Okamura. Fialova vláda podle něj zneužívá desítky milionů korun na svoji vlastní propagaci a chce získat výhodu oproti opozičním stranám. Uvedl, že hnutí SPD podá kvůli kampani podnět Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Babiš přiznal, že smyslem obstrukčního jednání opozice je zabránit přijetí balíčku. »My chceme zabránit tomu, aby byl balíček přijat, abyste znovu snížili životní úroveň lidí,« uvedl s tím, že lidi padají do chudoby. »Je potřeba daně vybírat, ne zvyšovat, a čerpat peníze z evropských fondů,« prohlásil bývalý premiér.

Konsolidačním balíčkem chce vláda zlepšit stav veřejných financí. Samotný návrh, který vláda původně předložila, má stovky stran. Koalice k němu navrhla komplexní pozměňovací návrh rovněž o stovkách stran. Ve druhém čtení se k návrhu sešlo na osm desítek pozměňovacích návrhů a o všech z nich budou poslanci rozhodovat hlasováním. Ze středečního jednání rozpočtového výboru vyplynulo, že drtivá většina z nich nemá šanci ve Sněmovně uspět.

V červencovém úvodním kole trvala poslanecká debata o konsolidačním balíčku více než 27 hodin čistého času. Druhé čtení začátkem září vyplnilo přibližně 17 hodin.

Předloha má podle vlády pomoci zlepšit stav státního rozpočtu. V příštím roce by opatření měla snížit schodek o 97 miliard a do roku 2025 celkem o 150 miliard korun.

(jad)

3 KOMENTÁŘE

  1. Hnutí ANO v parlamentu pomohlo Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi schválit ústavní většinou okupační smlouvu mezi Černochovou a USA.
    Pro okupační smlouvu hlasoval Babiš a Havlíček i Schillerová, která má vždycky plno keců proti Fialovi a Rychetského Pětikoalici, odteď jí nevěřím a nevěřím ani Babišovi a Havlíčkovi.
    ANO jsou od té doby pro mě parchanti, kteří si zaslouží jen opovržení za spolupráci s Fialou a Rychetského Pětikoalicí a s Pavlem.

  2. Tento „vládní paskvil“ vůbec logiku nepostrádá, protože Fiala a Rychetského Pětikoaliční zrůdy včetně Pavla a ANO shánějí stamiliardy na svoje zbraně – letadla, tanky, transportéry, a tak kradou kde se dá. Okradli české důchodce a teď okrádají další obyvatele ČR, nikdo neujde okradení, které pořádá Rychetského Pětikoalice pod vedením Fialy, Pekarové, Vystrčila, Černochové a ostatních Pětikoaličních vládních gaunerů a ANO a Pavla.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here