Home Domácí Vládní pětikoalice Pekarovou Adamovou ve funkci předsedkyně Sněmovny podržela

Vládní pětikoalice Pekarovou Adamovou ve funkci předsedkyně Sněmovny podržela

FOTO - Twitter

Opozici se dnes podle očekávání nepodařilo odvolat Markétu Pekarovou Adamovou z funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny. Výsledek hlasování byl jasný předem, koalice avizovala, že předsedkyni podrží. Nicméně šéfka dolní komory si svou uličkou hanby musela projít. Pro odvolání Pekarové Adamové hlasovalo 72 poslanců hnutí ANO a SPD, 97 přítomných zástupců koalice bylo proti.

Opozice předsedkyni dolní komory vyčítala, že straní vládnímu táboru. Tím hlavním důvodem bylo její řízení schůze při projednávání novely zákona, kterou pětikoalice snížila valorizaci důchodů. »Jako předsedkyně jste umožnila, aby byla opozice krácena na svých právech, jako byste zapomněla, že jste v opozici seděla a že tam pravděpodobně zase budete sedět,« uvedla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Zároveň připomněla, že jde o první takové hlasování v novodobé parlamentní historii.

Schillerová předsedkyni dolní komory připomněla její slova po zvolení, kdy mluvila především o pokoře. »V jejím jeden a půl roku dlouhém předsedování je naprostá absence pokory k Poslanecké sněmovně, k opozici a ke všem občanům,« prohlásila Schillerová. Pekarové Adamové doporučila, aby sestoupila z předsednického pultíku a místo zahraničních cest vyjela mezi lidi a zeptala se jich, jestli mají pocit, že hájí jejich zájmy. Pekarová Adamová podle ní naprosto selhala a Sněmovnu by vést neměla.

Schillerová současně připustila, že vládní koalice Pekarovou Adamovou podpoří, protože »kapři si svůj rybník nevypustí«. »Mohli by si alespoň uvědomit, že takto vykonávat funkci nelze. A holt si uličkou hanby dnes projde,« shrnula Schillerová.

Pekarová Adamová jakékoli pochybení ve funkci odmítla. »Důvody, které slyším, jsou liché,« prohlásila. Za tím, jak vedla schůzi při projednávání snížení valorizace důchodů si stojí. »Každý ve své práci může udělat chybu a ani já nejsem bezchybná. Ale stojím si za tím, jak jsme se rozhodli,« prohlásila.

Nějakou trafiku musela dostat

»Vy jste zlý člověk, sebrala jste mi výkon mandátu,« vyčetl poté Pekarové Adamové poslanec ANO Milan Brázdil. To rozzlobilo Bohuslava Svobodu (ODS). »Řekněte, že není schopna řídit Sněmovnu, ale neříkejte, že je zlý člověk, to je nepřijatelné. Rozhodnout o tom, jestli je někdo zlý člověk, nemůžete ve Sněmovně,« vzkázal Brázdilovi.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury o kvalitách Pekarové Adamové pochybuje také předseda vlády. »Je jediná předsedkyně strany, kterou Fiala nevzal do vlády, ale samozřejmě jí nějakou trafiku musel dát, aby koalice vydržela,« prohlásil.

Předsedkyni Sněmovny vyčetl mimo jiné vyhlášení stavu legislativní nouze kvůli snížení valorizace důchodů, a také, že při projednávání této novely odebrala právo mluvit opozičním poslancům s přednostním právem. Tím se podle něj dopustila jasného porušení zákona o jednacím řádu Sněmovny. »Předsedkyně Pekarová Adamová evidentně potlačuje demokracii, a to na parlamentní půdě. Takový člověk do vedení Poslanecké sněmovny nepatří,« konstatoval Okamura.

Na obhajobu Pekarové Adamové vystoupil předseda vlády Petr Fiala (ODS). Opozice se podle něj snaží zakrýt své selhání. »Osobní útoky a pokusy o psychologické hodnocení do Sněmovny nepatří a při komunikaci mezi politiky jde o porušením politické kultury,« uvedl. Pekarová Adamová podle něj svou funkci »zvládá výborně, nedopouští se žádných excesů, které tam byly v minulých letech, pracuje naprosto profesionálně«. »Měli bychom být rádi, že ve vedení Poslanecké sněmovny máme kompetentní političku, která důstojně reprezentuje Parlament i celou naší zemi,« prohlásil. Pekarová Adamová má podle něj podporu všech koaličních stran, což se následné v hlasování také potvrdilo. Hlasovalo se veřejně, opozice s návrhem na tajné hlasování neuspěla.

(jad)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.