Vládo, konej! Začni se starat o Českou republiku!

AKTUALIZOVÁNO

Odboráři na dnešní demonstraci na pražském Václavském náměstí vyzývají vládu k pomoci lidem i firmám. »My, odboráři, jsme demokraté. My respektujeme výsledek voleb. Ale vládo, pokud jsi zvolena, tak konej. Konej ve prospěch lidí i firem,« žádal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula s tím, že odbory jen nečekají, s čím přijde vláda a snaží se předpokládat vlastní řešení. »Ale vládo, pokud to nezvládáš, tak konej jinak, nebo to předej někomu jinému. Nadcházející čtvrtek se sejdeme s prezidentem republiky a budeme řešit otázku cen energií. Vládo, konej! My požadujeme, abyste se začali starat o Českou republiku s vážností situace, jaká nastala,« žádal důrazně. Podle policejního odhadu se demonstrace účastní jednotky tisíc lidí, očividně se sešlo méně lidí, než na demonstraci 3. září.

Zdravice Josefa Středuly

Sředula na úvod demonstrace varoval před tím, že pokud vláda nezačne více pomáhat, má před sebou Česká republika obrovské problémy. Středula, který bude příští rok kandidovat na prezidenta, citoval první českou hlavu státu Václava Havla, že lhostejnost k druhým a k osudu celku je tím, co otevírá dveře zlu. Demonstranti na Václavském náměstí jsou podle něj ti, kteří mají strach z budoucnosti.

»Vládo, uvědom si, že lidé, kteří se nebojí říct svůj názor, nebojí se demonstrovat, tak nerozdělují společnost. Česko rozdělujete vy – a sice na to pro bohaté, a to pro chudé! Už v lednu tohoto roku jsme vládě řekli – vládo, máš tady zákon o cenách, už od roku 1990 a můžeš zastropovat ceny! Ale vláda bohužel v této věci udělala velmi málo. Je to náhoda, je to úmysl, nebo je to neschopnost?« zeptal se Středula.

»My jsme dnes tady proto, aby vláda jednala hned, co nejrychleji. My chceme důstojnou práci a důstojné mzdy. Včetně mzdy minimální. Vládo, zvedni ihned minimální mzdu na 18 200 korun. Jestliže lidé nebudou mít peníze, začnou šetřit. Pokud lidé začnou šetřit, přestanou nakupovat, když lidé přestanou nakupovat, přestane se vyrábět. Když se přestane vyrábět, vzroste nezaměstnanost. To vládo, nechceme,« varoval Středula.

Také důchody mají být podle předsedy ČMKOS důstojné. »My bychom rozhodně chtěli, aby lidé, kteří mají těžkou práci, mohli do důchodu dříve bez hrozby snížení důchodů. My, jak tady stojíme, se snažíme hledat dohody, ale my od vás, vládo, musíme cítit, že se chcete dohodnout,« vyzval Středula.

Projevy na pódiu snímala velkoplošná obrazovka.

Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo varoval před tím, že dnešní akce nemusí být poslední a že odbory mohou být i tvrdší. Vyzval vládu k činům, český průmysl se podle něj potápí. Ve svém projevu připomněl růst cen energií a potravin. Vláda podle něj pomáhá pomalu, a navíc staví občany, kteří pomoc potřebují, do nedůstojné pozice. »Z hlediska inflace si máme po zastropování cen energií utáhnout opasek 5x až 6x silněji a dát si na sebe svetr. To je pro nás nepřijatelné,« zdůraznil. Firmy se podle něj dostávají do kritické situace a hrozí jejich zavírání. »Loď průmyslu se začíná zvolna potápět, to je pro nás nepřijatelné. Vláda musí provést občany i firmy dnešní krizí tak, aby neutrpěl újmu nikdo, kdo pracuje a plní rozpočet,« řekl.

Předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková vyzvala k zastropování cen a k zajištění důstojného života lidí. Uvedla, že demonstranti nejsou lhostejní k tomu, jak budou žít oni, jejich rodiče i jejich děti a že ten, kdo teď musí konat, jsou poslanci, senátoři a vláda. Podle ní má vláda zastropovat ceny potravin u výrobců. A má také pomoci řešit problémy s bydlením. »Chceme žít v prostorách, kde se zase budou tísnit tři generace? Chceme to? Nechceme! Máme strach z budoucnosti. Máme strach z toho, co přijde. Zda zvládneme běžný život. Vezměte si třeba máslo, které stálo před půlrokem 30 korun, a dneska stojí 80. A kolik bude stát na Vánoce olej, který dnes stojí 80, z dřívějších 30. Je to normální?« zeptala se demonstrantů.

Regulované ceny podle ní už nyní fungují ve zdravotnictví, mohou tedy být i v jiných sektorech. »Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Vládo, hledej způsoby. Pokud je hledat nechceš, předej to jiným,« řekla.

Prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR Jiří Dokoupil vyzval vládu k valorizaci tarifních platů zaměstnanců veřejných institucí v kulturní sféře. Pokud vláda nevyslyší návrhy odborů, hrozí podle něj trvalá destrukce kultury v ČR.

Na zvýšení platů apelovala i zástupkyně poštovních odborů Jindřiška Budweiserová. Podle ní jsou pošťáci dlouhodobě platově podhodnoceni, tlak na úspory na poště navíc může vést k omezení poštovních služeb a k dalšímu vylidňování venkova.

Předseda Aliance drážního provozu a 25 let výpravčí Jan Zazvonil zdůraznil, že na drahách chybí zaměstnanci, je třeba přilákat nové a to se podaří, jen když mzdy budou důstojné. Na některých místech prý zaměstnanci naplnili celoroční fond přesčasových hodin již na konci září. Jiní zaměstnanci podle Zazvonila mohou přijít o práci, protože na některých tratích si kraje z důvodů vysokých cen energií neobjednají spoje. Některým lidem pracujícím na dráze je podle Zazvonila opravdu hodně let. »Některým je i více než 70 let. To není důstojné. To nechceme!« zlobil se Zazvonil.

Podporu demonstraci vyjádřil i předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Rada se podle něj připojila k odborům, protože na postižené tvrdě doléhá současná inflace. Podle něj se mnoho postižených dostává na hranu chudoby a existenčního ohrožení. Kromě zdražování cen potravin a energií pak též zmínil strach z války, který pociťují zdravotně postižení. »My se války bojíme. My nechceme válku. My chceme, aby se politici celého světa snažili dohodnout. Vždyť je o tom i písnička: Válka je vůl!« zakončil Krása.

»Energie je právo, ne byznys!« zaznělo při společném projevu ředitelky Hnutí DUHA Anny Kárníkové a mluvčí hnutí Fridays for Future Kláry Bělíčkové. Jde o hnutí známé z organizování protestů, na něž chodí školáci místo výuky. Kvůli válce na Ukrajině se podle nich může počet lidí, kteří mají potíže zaplatit svoje účty za energie až zdvojnásobit. Možnost žít v úsporném pohodlném domě a bytě dle nich musí mít všichni a současnou energetickou krizi by měli pocítit jen někteří: »Zastropování ceny elektřiny a plynu u dodavatelů byl logický krok. Stejně tak zdanění mimořádných zisků výrobců energií na evropské úrovni. Princip je jasný: energetickou krizi musíme řešit spravedlivě a platit musí ti, co si to mohou dovolit anebo dokonce z krize těží. Ne ti, co jsou na tom už nyní špatně.«

Demonstranti zaplnili horní čtvrtinu Václavského náměstí, troubí na houkačky a mávají transparenty s logy jednotlivých odborových svazů. Jsou mezi nimi i příznivci neparlamentních levicových stran ČSSD a KSČM nebo hnutí Budoucnost. Podle vyjádření Policie ČR na Twitteru dohlíží na demonstraci více než stovka policistů, na místě jsou i členové antikonfliktního týmu.

Zbyšek Kupský

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy