Home Domácí Vlastenci se bouří! Prezident by měl zachovávat ústavu, nikoli ji porušovat

Vlastenci se bouří! Prezident by měl zachovávat ústavu, nikoli ji porušovat

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Prezident republiky Petr Pavel oznámil záměr prosazovat elektronickou formu voleb. Tedy způsob, který porušuje ústavní zásadu volebního práva, kterou je tajné hlasování. Tím se rozumí nemožnost spojit osobu voliče s odevzdaným hlasem. Žádné dostupné technologie dnes totiž neumožňují vyřešit autorizaci hlasování při zachování plné anonymity. Prosazování elektronického hlasování tak neznamená nic jiného než rezignaci na základní právo občana na základě svobodné vůle rozhodovat o změně politické reprezentace své země. Uvedla to v tiskové zprávě, kterou má iportaL24.cz k dispozici, politická strana Trikolora.

Již dříve se proti slovům hlavy státu poměrně ostře vymezil šéf strany PRO Jindřich Rajchl. »Prezident nám oznámil, že bude prosazovat elektronickou formu hlasování – tedy volby přes internet. Pokud někdo někdy prosadí tenhle nesmysl, tak už žádné volby vůbec dělat nemusíme. Soudruzi si to prostě spočítají, jak budou potřebovat. Petr Pavel evidentně poslušně naplňuje agendu, s níž byl do úřadu svými chlebodárci dosazen. Prostě plní rozkazy. Tak jako celý život,« napsal na sociální síti Rajchl.

»Pojďme do 21. století. Udělejme elektronickou volbu, a stejně tak i sběr podpisů pro registraci prezidentských kandidátů. Lidé budou moci volit z domova. Ulehčí to situaci i voličům v zahraničí, kteří často musejí k urnám cestovat na velké vzdálenosti. Proč tedy těmto lidem nevyjít vstříc. A udělat to moderně,« řekl Pavel v minulém týdnu na festivalu Colours of Ostrava.

Podle Trikolory neustále pokusy pod průhlednými záminkami prosazovat »moderní« formy výkonu volebního práva vedou pouze k podkopání důvěry občanů v samotný volební systém a v demokratické politické uspořádání. Strana předsedkyně Zuzany Majerové uvedla, že jiný způsob hlasování, než je osobní za plentou, rovněž nedokáže zajistit, že volič nehlasuje pod nátlakem třetí osoby. »Pro absolutní většinu obyvatelstva by byl elektronický volební mechanismus oproti současnému obtížně pochopitelný, a navíc by předával obrovskou moc do rukou technologických firem. Není náhodou, že v zemích, které v určité formě k elektronického hlasování přistoupily, jsou výsledky voleb silně zpochybňovány a vítězové obviňováni z volebních podvodů. Typicky Spojené státy. Není také náhodou, že země jako Německo, Spojené království, Irsko nebo Nizozemsko projekty elektronického hlasování zastavily,« doplnila Trikolora.

Trikolora vyzývá Petra Pavla, aby dodržoval literu prezidentského slibu a zachovával Ústavu České republiky, k čemuž se 9. března 2023 zavázal. Prosazování elektronické formy voleb je podle strany, která půjde do příštích voleb po boku parlamentního hnutí SPD, demolicí ústavy, práv občanů a jejich důvěry v legitimitu zvolené politické reprezentace.

Kritikou nešetří ani Komunistická strana Čech a Moravy. »S vyjádřením prezidenta na podporu zavedení elektronické volby nemůže souhlasit nikdo, kdo si uvědomuje všechny složitosti takového kroku. KSČM v minulosti opakovaně kritizovala snahy o zavedení elektronické volby mimo jiné pro nebezpečí jejího zneužití. Zkušenosti z řady zemí, které elektronicky způsob volby zavedly navíc ukazují, že tyto obavy nejsou neoprávněné,« uvedl dnes pro iportaL24.cz místopředseda KSČM Milan Krajča.

O elektronické volbě mezitím vzniklo na sociálních sítích několik příspěvků či komentářů, jak vážného, tak humorného charakteru. Lidé je sdílejí a rozesílají, ale jejich průsečíkem je vesměs srovnání, že při papírových volbách je zaručena tajnost volby i to, že hlasuje přímo volič.

(pk)

5 KOMENTÁŘE

 1. Rozvědčíka, který si říká prezident, netřeba komentovat! Ale zkomentovala bych Krutou Pravdu a jeho či její komentář. Kdo nemá argumenty, uráží. A sám je tím debilem!

 2. 📍🇷🇺🇨🇿Ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo zprávu o stavu lidských práv v Česku

  „ČR má chronické problémy, které úřady země nehodlají řešit, místo toho se zapojují do destruktivních zahraničněpolitických akcí, včetně interakce s Ruskem. Poslední roky znamenají pokračující „skluz“ Prahy, která nastínila otázky lidských práv jako jednu ze svých domácích i zahraničně politických priorit, k rusofobnímu kurzu, který často nabývá agresivních forem „války“ s pomníky sovětských vojáků, stejně jako k otevřenému bílení nacistických spolupachatelů,“ uvádí MZV RF.

  Kritiku podle ruského ministerstva zahraničí vyvolává také fungování médií v ČR. Obavy podle něj vyvolává stav svobody slova v zemi. Ruský úřad také upozorňuje na výskyt rasistických myšlenek a předsudků a rasově motivovaných trestných činů. Řada nedostatků byla podle Moskvy zaznamenána také v oblasti zajišťování rovných příležitostí pro ženy a v oblasti ochrany práv dětí. MZV RF rovněž upozornilo na problém domácího násilí.

  Sledujte @neCT24 | 42TCen

 3. Pokud volba Petra Pavla nebyla zfalšované, tak většina voličů v ČR ve volbách vyjádřila přání aby volby probíhaly elektronicky. Tím odpadne kontrola volebními komisemi a výsledky voleb budou určovat ti, kdo volby budou organizovat a také ti, kdo budou programy pro volby vytvářet. Údajní voliči nebudou mít na výsledek voleb vliv.
  Dnes mohou členové volebních komisí zjistit kolik hlasů kdo dostal- je jich tam víc a mohou si výsledky zatelefonovat. Pokud by volby probíhaly elektronicky bude o výsledku voleb vědět jen pár lidí kteří ani nemusí být občany ČR a volby je možně tedy snadno zfalšovat , jak se stalo , podle Trumpa a dalších občanů USA, v USA.
  —Petr Pavel nedodržel přísahu LIDU ČSSR Sloužil některým kapitalistům ze států původního paktu NATO a podle mne plní jimi zadané úkoly i dnes. Všimněte si, jak do voleb KROUTÍ pár občanů ČR v zahraničí na úkor většiny občanů kteří žijí v ČR.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here