Vlevo nebo vpravo? Je potřeba sjednotit síly proti vládě, znělo na Vítkově

Výzvy ke sjednocení vlasteneckých sil bez ohledu na to, zda stojí vlevo či vpravo, zazněly dnes odpoledne v rámci prvomájového programu v našem hlavním městě na akci pořádané iniciativou Zachraňme náš stát na pražském Vítkově. Publicista Václav Hrabák, který je představitelem této iniciativy a dnešní program u památníku moderoval, k tomu vyzval už ve svém prvním slovu, kdy představoval účastníky a vyjádřil názor, že proti vládě Petra Fialy (ODS) je třeba postavit se od leva do prava.

Akce s názvem Stát jsme my, občané České republiky odstartovala ve 14 hodin Pochodem za mír, kterého se zúčastnilo několik stovek lidí. Ti se vydali na cestu za doprovodu policistů z antikonfliktního týmu z náměstí Republiky, kolem Bílé labutě, Hudebního divadla Karlín, až na památné místo na Vítkově. Po celou dobu zněly vlastenecké písně v podání Karla Kryla, Jaromíra Nohavici, Marty Kubišové či kapely Fleret.  

Pod památníkem Jana Žižky odstartoval program svými skladbami písničkář Pepa Nos. Posléze promluvili zástupci vlasteneckých stran a hnutí a opoziční politici.

Publicista, bývalý poslanec a ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl zmínil v souvislosti s kritikou vlády Petra Fialy (ODS) první květnový den i jako »svátek lásky«. »První máj byl už dlouho před Karlem Hynkem Máchou symbolem lásky. Mějme se rádi, ale také se ptejme: Mají svůj lid rádi ti, kdo naši suverenitu a naše zájmy každý den prodávají cizím silám? Mají nás rádi ti, kteří fanatickým bojem s podnebím způsobili největší drahotu za poslední roky? Mají nás rádi ti, kteří nezodpovědným zacházením s veřejnými financemi způsobili rekordní inflaci, kvůli níž každý z nás přišel o jednu pětinu úspor? Mají nás rádi ti, kteří zastrašují a vylučují ze společnosti, a už i kriminalizují ty, kteří mají odlišný názor?« položil si řečnickou otázku Jakl.

Právě kriminalizace za názory se dotkl i Otto Černý, člen vedení Trikolory. Zmínil, že byl za minulého režimu v kriminále a následně emigroval a přiznal se, že tehdy i v souvislosti s válkou ve Vietnamu fandil USA. »Byl to pro nás boj demokracie s totalitou, ale dneska to vidíme jinak. Vychvalovaná demokracie se v mnoha případech chová hůř než tehdejší režim. Už je stíháno více než 70 lidí za tzv. verbální přečiny, třeba jen proto, že veřejně sdělili svůj názor na dění na Ukrajině,« řekl Černý.

O válce mluvil i bezpečnostní analytik David Bohbot. »Amerika prohrává a stojí před největší porážkou svojí existence. Zbraně, strategie i plány selhávají. V USA si s tím nevědí rady. Jsou jen dvě možnosti: diplomacie, nebo eskalace války,« řekl Bohbot. Podle něj je potřeba, aby se do jednání aktivně zapojili i evropští politici, a ne jen jediný silný subjekt, jako je Čína. »Aby se podařilo zařídit mír, diplomacie je jediná správná možnost,« řekl Bohbot.

»Můžeme být nezávislý stát, který se nebude orientovat na západ ani na východ,« řekla na improvizovaném pódiu pod Vítkovem Pynelopi Cimprichová, 1. místopředsedkyně politického hnutí Švýcarská demokracie. Jako příklad takového nezávislého státu uvedla kromě Švýcarska i Rakousko. »Pojďme odejít z NATO. To je zločinecká organizace a já doufám, že za tenhle názor nebudu souzena,« dodala Cimprichová.

Historik a předseda Akce D.O.S.T Petr Bahník prohlásil, že nechce, aby byla Česká republika uvedena do války, »která není naše«. Právě on při výzvě ke spojenectví vlasteneckých stran napříč politickým spektrem od leva do prava použil paralely s husitskými válkami a bitvou na Vítkově v roce 1420. »Bitva je svědectvím vojenského génia Jana Žižky, kterou vždy uznávali i jeho odpůrci,« řekl Bahník s tím, že spory o výklad husitství se vedou mezi vlasteneckými stranami dodnes, ale právě bitva na Vítkově je příkladem jednoty, z níž si je potřeba vzít příklad i pro dnešní dny.

Podle publicisty Josefa Skály (KSČM) vznikla vláda Petra Fialy díky hlasům pouhých 28 procent voličů. Přes milion občanů ale nemá v Poslanecké sněmovně své zastoupení, neboť jimi volené subjekty nepřešly přes pětiprocentní hranici. Vyzval tedy k vytvoření nového volebního subjektu vytvořeného z lidí z různých vlasteneckých, protiválečných a protifašistických sil, a to již pro volby do Evropského parlamentu či do krajských zastupitelstev v roce 2024. »Pak pětiprocentní hranici překročíme naprosto garantovaně,« je si jist Skála.

A slova o sjednocení zazněla i z úst poslance Jiřího Kobzy (SPD). »Bez geopolitických změn nemůžeme udělat zásadní politickou změnu ani u nás. Ale ta změna se blíží. Otřásá se pozice dolaru jako světové měny, nastupuje čínská měna, a s postupem digitalizace to nemusí být otázka let, ale několika měsíců. Ke změnám může dojít velmi překvapivě rychle,« řekl Kobza a připomněl, jak ministru zahraničních věcí Janu Lipavskému (Piráti) ve včerejší debatě na TV Prima řekl, že nebude podporovat válku na Ukrajině. »Není to naše válka, je třeba prosadit příměří. Dřív nebo později všechny války skončí u jednoho stolu. Bohužel to nikdo z vlády nechce slyšet,« konstatoval Kobza a dodal: »Když se spojíme, budou se nás bát. Oni se bojí už teď, proto posílají různé provokatéry.«

Kromě jmenovaných zazněly pod jezdeckou sochou Jana Žižky projevy i energetických expertů Vladimíra Štěpána a Ivana Noveského a zemědělského experta Zdeňka Jandejska, kteří kritizovali vládu za nečinnost v souvislosti s inflací a cenami energií či potravin, a dále také publicisty Davida Formánka. Na závěr setkání zazněla naše národní hymna.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy