Voice of Europe a Deník N? Platí vás USA, reaguje Rajchl. Bystroň chystá právní kroky

Spolkový poslanec za německou politickou stranu Alternativa pro Německo (AfD) Petr Bystroň právně napadne tvrzení českého Deníku N, že přijímal výhody od ruské vlivové organizace. V souvislosti s interview pro internetový portál Voice of Europe, který je údajně proruský, reagují na mediální osočení i exministr zahaničí Cyril Svoboda, předseda ČSSD Jiří Paroubek či předseda strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřich Rajchl.

Kauzu odstartovala středa, kdy český premiér Petr Fiala (ODS) informoval o zařazení několika ruských subjektů na národní sankční seznam. Je mezi nimi i společnost Voice of Europe, která provozuje stejnojmenný internetový portál a která je v Česku zaregistrovaná na polského občana. Český Deník N v této souvislosti doplnil, že BIS odhalila celou Ruskem organizovanou síť, jež se snažila v různých evropských zemích ovlivnit volby do Evropského parlamentu.

Pro web, na nějž uvalila vláda sankce, mluvil vedle Svobody či Rajchla, i exprezident Václav Klaus či Bystroň. O něm ve čtvrtek Deník N společně s německým týdeníkem Der Spiegel napsaly, že byl podle podezření BIS jedním z politiků, kteří od proruské organizace dostávali peníze. Bystroň, který je českého původu, následně agentuře ČTK řekl, že nynější kauza je pomstou vlády premiéra Petra Fialy za jeho projev na předloňské protivládní demonstraci v Praze. »Fialova vláda je mezi lidmi nejnenáviděnější vládou od dob Klementa Gottwalda,« dodal.

Bystroň odkázal na projev z protivládní demonstrace 28. září 2022 na Václavském náměstí v Praze, který organizovali Jiří Havel a Ladislav Vrábel. V proslovu k účastníkům Bystroň kritizoval Fialu za to, že podle něj označil demonstranty za ruské šváby. Bystroň protestující naopak nazval hrdými Čechy.

Bystroň označil uzavření zpravodajského webu Voice of Europe za nehorázný útok na svobodu tisku. »Pomlouvačná kampaň má poškodit opoziční politiky z vícero evropských zemí a umlčet kritické novináře,« uvedl spolkový poslanec. »To, že tato globalistická kampaň odstartovala v Česku, není náhoda. Vláda českého premiéra Petra Fialy patří k největším zastáncům pokračování války na Ukrajině, český zbrojní průmysl patří k těm, kdo z konfliktu těží celosvětově nejvíce,« poznamenal Bystroň.

Tvrzení, se kterými Deník N a Der Spiegel přišly, Bystroň odmítl. »Podniknu v České republice právní kroky jak proti odpovědnému autorovi, tak proti samotné platformě,« dodal k materiálu Deníku N.

Ten podnikl i rozsáhlé »pátrání« po osobách, jež zakázanému médiu, údajně placenému z Ruska, poskytly interview. Například exministr zahraničí Svoboda v návazném rozhovoru pro Deník N odmítl, že by mu kdokoli nabídl peníze. »Když jsem poskytoval rozhovor, na žádném sankčním seznamu nebyli, no tečka,« řekl Svoboda s dodatkem, že poskytuje rozhovory několikrát týdně, takže neví, kdo z novinářů ho oslovil.

Podobně se vyjádřil ve svém komentáři (více zde) i šéf ČSSD Paroubek. »Již dvě česká média, známá svým dobrým vztahem k BIS, což na jejich informovanosti je zřejmé, se mě ptala, zda jsem před časem poskytl rozhovor nějakému médiu s názvem Voice of Europe. Sdělil jsem, že si to nepamatuji, protože mě každou chvíli požádá nějaký podcast, nějaká studentská nebo jiná televize či rozhlas o rozhovor. A já každému rozhovor rád poskytuji a nezkoumám je. Nevím, proč bych neměl rozhovor poskytovat, pokud v naší zemi stále ještě platí ústavně zaručená svoboda slova. Můj výklad je takový, že si pak můžu povídat, s kým chci a co chci,« napsal Paroubek.

A předseda PRO Rajchl na svém Facebooku dokonce nabídl »přepis« rozhovoru s Deníkem N:

Deník N: Vy dáváte rozhovory i dezinformačním médiím placeným ze zahraničí?

JR: Ano, třeba teď zrovna jeden takový dělám s vámi.

Deník N: Ale oni jsou placení z Ruska.

JR: A vy z USA.

Deník N: Nicméně BIS je vyhodnotil jako bezpečnostní hrozbu pro ČR.

JR: Bezpečnostní hrozbou pro ČR není Voice of Europe, ale Petr Pavel, Petr Fiala a Jana Černochová.

Deník N: Jak to myslíte?

JR: Voice of Europe nás do války s Ruskem zatáhnout nemůže. Pavel, Fiala a Černochová ano.

Deník N: A Vy se neobáváte, že by na nás Rusko mohlo zaútočit?

JR: Ne.

Deník N: Můžete to nějak rozvést?

JR: Ano. Konstrukce o útoku Ruska na Českou republiku je úmyslně šířená lež ze strany naší loutkové vlády za účelem zastrašení lidí, kteří pak souhlasí s jejich špinavými zbrojařskými kšefty. A vy jim tuhle ubohou propagandu pomáháte šířit.

»Já už se s nimi fakt nehodlám párat. Jak říkají bratia na Slovensku – treba im to vopchať rovnou do papule,« dodal Rajchl na Facebooku.

Argumentem proti webu Voice of Europe je především fakt, že zde zaznívala kritika vojenské pomoci Ukrajině i mírové výzvy. »Musíme pečlivě přehodnotit rozhodnutí vyslat personál nebo vojáky na Ukrajinu,« řekl například exministr Svoboda. Volání po míru bylo nicméně i jedním z hlavních poselství týden staré demonstrace Za Českou republiku, na níž promluvili mj. i Rajchl s Paroubkem, ale také poslanec SPD Jaroslav Foldyna, jejž Deník N uvádí v souvislosti se společnou účastí na nedávné pražské konferenci Budoucnost Evropy s Petrem Bystroněm.

(pk)

FOTO – Facebook PRO a eunews.it/X

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy