Volební místnosti se znovu otevřely, první kolo prezidentské volby pokračuje

Druhý den prvního kola prezidentských voleb odstartoval. Volební místnosti se po noční přestávce otevřely v 8.00. Hlasovat budou moci ti, kteří si v pátek k volebním urnám cestu nenašli, mají na to následujících šest hodin. Při prezidentských volbách před pěti lety se úvodního kola zúčastnilo 62 procent voličů.

Ve 14.00 se volební místnosti uzavřou a volební komisaři začnou sčítat odevzdané hlasy pro některého z osmi kandidátů. Jsou jimi předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, bývalí rektoři Danuše Nerudová a Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů a podnikatel Karel Diviš. Odborářský předák Josef Středula v pondělí z voleb odstoupil.

Mezi první voliče v pátek tradičně patřili kromě kandidátů předsedové parlamentních stran a hnutí nebo dosavadní prezident Miloš Zeman. Volby zatím provázela na některých místech i vyšší účast než ve volbách hlavy státu před pěti lety. Tehdy v prvním kole hlasovaly zhruba tři pětiny všech voličů.

Většina výsledků, které budou k dispozici na volebním webu, by mohla být podle odhadu statistiků známa do večera.

Od volební komise dostane příchozí volič prázdnou obálku s úředním razítkem, do níž vloží hlasovací lístek preferovaného kandidáta či kandidátky bez písemných úprav. Případné přeložení nebo natržení lístku platnost hlasu neovlivní. Neplatné by byly jen ty oficiální lístky, které by byly přetržené nebo by nebyly vloženy do hlasovací obálky. Neplatným by byl hlas také v případě, pokud by v obálce byly lístky více kandidátů. Obálku s lístkem pak volič před komisí vhodí do volební schránky.

Pokud žádný z kandidátů nyní nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí první dva nejúspěšnější do druhého kola. Finále by se uskutečnilo za dva týdny, tedy 27. a 28. ledna.

Spolu s prezidentskými volbami se ve 13 obcích konají místní referenda. Většinou se týkají plánované výstavby, v Kladně je předmětem referenda zákaz hazardu ve městě.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy