Home Domácí Volební modely pro druhé kolo prezidentské volby zveřejní jen některé agentury

Volební modely pro druhé kolo prezidentské volby zveřejní jen některé agentury

GRAFIKA - iportaL24.cz/Jindřiška Brücknerová

Volební model před druhým kolem prezidentských voleb mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem chystají v těchto dnech společnosti STEM a Kantar, výsledky mají být známé o víkendu. Některé agentury pro výzkum veřejného mínění nebudou mezi prvním a druhým kolem prognózy o aktuálních šancích obou kandidátů publikovat, jiné to ještě zvažují, vyplývá to z odpovědí agentur na dotaz ČTK. Volební finále se uskuteční v pátek 27. a sobotu 28. ledna, předvolební průzkumy se podle zákona mohou naposledy zveřejnit v pondělí 23. ledna.

Názory respondentů před rozhodujícím kláním bude v těchto dnech zjišťovat agentura STEM. »Volební model pro druhé kolo prezidentských voleb zveřejníme v neděli 22. ledna v poledne na CNN Prima News,« sdělila analytička STEM Jitka Uhrová. Pro Českou televizi připravuje prezidentský volební model společnost Kantar. »Ano, v tomto týdnu sbíráme data pro druhé kolo prezidentské volby,« uvedl Pavel Ranocha z Kantaru. Datum zveřejnění záleží podle něj na České televizi, která v případě předešlých průzkumů před prvním kolem zveřejňovala údaje v nedělních Událostech.

Agentura STEM/MARK volební model nechystá. Bude ale pro televizi Prima chystat stejně jako po prvním kole volební predikci, tedy informaci, jak volby dopadnou po sečtení zhruba deseti procent okrsků, poznamenal ředitel STEM/MARK Jan Tuček.

Společnost Median se spíše zabývá analýzou prvního kola voleb. »Opět jsme limitováni volebním moratoriem a není zřejmé, jaký bude další průběh a zda bude vůbec relevantní v době mimo volební moratorium výzkum realizovat, protože volební kampaně budou gradovat až příští týden,« uvedl ředitel Medianu Přemysl Čech.

Před prvním kolem prezidentské volby dělala volební prognózy také agentura Ipsos, která bude o dalším postupu jednat v úterý. Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) průzkumy před volbou hlavy státu nezveřejňovalo a ani před rozhodujícím soubojem dvou nejsilnějších kandidátů to neplánuje, sdělil Matouš Pilnáček z CVVM.

Naposledy zveřejněné průzkumy před prvním kolem nepřisuzovaly Pavlovi ani Babišovi přes 30 procent hlasů, v reálných volbách nakonec oba dostali zhruba 35 procent hlasů – Pavel porazil Babiše jen těsně, získal o 22 843 hlasů víc. Modely naopak předpokládaly víc hlasů pro Danuši Nerudovou, která skončila třetí se ziskem necelých 14 procent hlasů.

(čtk)