Home Domácí Voliči a fanoušci vzali Špindlerův Mlýn útokem

Voliči a fanoušci vzali Špindlerův Mlýn útokem

Skiareál Špindlerův Mlýn FOTO - ČTK/David Taneček

Policie dnes v 8.00 uzavřela autům návštěvníků vjezd do centra Špindlerova Mlýna v Krkonoších. Není to však kvůli velkému zájmu voličů o druhé kolo prezidentských voleb (účast v ČR je zatím okolo 60 procent, zřejmě bude rekordní), ale proto, že zde se o víkendu konají závody Světového poháru v alpském lyžování žen. »Parkoviště ve středisku jsou již plná,« řekla mluvčí policie Šárka Pižlová.

Další auta musejí návštěvníci zaparkovat ve Vrchlabí, odkud je do Špindlerova Mlýna zdarma odveze kyvadlová doprava. Výjimku pro vjezd do střediska mají jen vozidla s dříve vyřízeným povolením.

»Příjezd do Špindlerova Mlýna jsme uzavřeli na kontrolním bodu v Herlíkovicích u Vrchlabí. Auta, která již byla v momentě uzavření na cestě do Špindlerova Mlýna, zaparkovala na silnici u špindlerovské přehrady,« řekla mluvčí.

Mezi 8.30 až 9.00 však doprava do Špindlerova Mlýna přes uzávěru v Herlíkovicích značně zhoustla a vytvořila se stojící kolona aut s povolenkami. V koloně uvázly i autobusy, kterým pak policisté zajistili přednostní cestu. Do 10.00 se kolona postupně rozjela a provoz mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem již byl plynulý, uvedla mluvčí.

Ostatní řidiči bez povolenek parkují především na uzavřené silnici II/295 na příjezdu do Vrchlabí a na parkovišti u sportovního areálu v lokalitě Vejsplachy. »Parkoviště Vejsplachy se před 10.30 již zcela zaplnilo a auta nyní budeme odstavovat na obchvatu Vrchlabí,« řekla mluvčí.

Z parkovišť ve Vrchlabí se autobusy do Špindlerova mlýna kromě návštěvníků závodů dostanou i lidé, kteří si do Špindlerova Mlýna přijeli zalyžovat. Ve Špindlerově Mlýně je kvůli světovému poháru uzavřena pouze černá sjezdovka ve Svatém Petru. Ostatní sjezdovky mají rekreační lyžaři k dispozici.

Provoz lanovek v lokalitě Medvědín – Horní Mísečky dnes ráno omezila silná námraza. Zhruba hodinu byla mimo provoz lanovka v Horních Mísečkách a dopoledne zůstávala mimo provoz lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Nově dnes vlekaři ve středisku spustili lanovku se sjezdovkou Labská.

Zastávky kyvadlové dopravy jsou podél všech provizorně zřízených parkovišť v docházkové vzdálenosti do 400 metrů. Po výstupu ve Špindlerově Mlýně mohou jít návštěvníci závodů i rekreační lyžaři do Svatého Petra pěšky či využít kyvadlových autobusů, které jezdí po městě.

Uzavřený úsek silnice II/295 s provizorním parkovištěm mohou řidiči objet vrchlabskými ulicemi Pražská a Valteřická.

Nápor voličských průkazů

Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb se dvě hodiny před polednem pohybovala nejčastěji kolem 60 procent, a to napříč celou republikou. Podle volebních komisí bude celková účast zřejmě vyšší než v kole prvním. Ve stejnou dobu před dvěma týdny dosahovala účast 50 až 55 procent a celkově přišlo o budoucí hlavě státu hlasovat v prvním kole 68,24 procenta voličů, což bylo zatím nejvíc v prezidentských volbách. 

Ve Špindlerově Mlýně, stejně jako v dalších krkonošských střediscích, tradičně zvyšují zájem o volby rekreanti, kteří volí na voličské průkazy. »Ještě před otevřením čekaly před volební místností v městské knihovně v centru města desítky lidí. Volební účast očekáváme ještě vyšší než při prvním kole, kdy dosáhla téměř 85 procent. Zájem je enormní. Za první hodinu odvolilo asi 700 lidí, z toho zhruba 300 na voličské průkazy. Stále se tvoří fronty, zájem nepolevuje. Souvisí to určitě i se světovým pohárem,« řekla zapisovatelka Ivana Nocarová.

Oprávněných voličů je podle ní ve Špindlerově Mlýně 794. »Lidí, kteří ve středisku volí na voličský průkaz, je více než 2000,« řekla.

Do volební místnosti ve Špindlerově Mlýně během první hodiny voleb přicházeli také lidé s lyžařským vybavením nebo sportovci v týmovém oblečení.

Ve Špindlerově Mlýně Petr Pavel v prvním kole zvítězil přibližně s 58 procenty, Andrej Babiš tam měl přes devět procent hlasů.

Starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura tento týden upozornil návštěvníky střediska, kteří se zde chystají volit, že v sobotu bude kvůli konání světového poháru ve Svatém Petru omezen vjezd osobních aut do centra města. »Volební místnost v městské knihovně, která je v centru, bude v tento den bezproblémově dosažitelná pěšky nebo skibusem,« řekl Jandura.

Podobně jsou na tom se zájmem o volby také v Malé Úpě ve východních Krkonoších. »Zájem je obrovský, určitě větší než v prvním kole. Za první hodinu odvolilo asi 200 lidí. Máme 112 místních voličů, plus další na voličský průkaz. Zvládáme to bez problémů,« řekla Božena Vojtěchová z okrskové volební komise na Pomezních Boudách v Malé Úpě.

(zmk)

1 KOMENTÁŘ

  1. „přaskáčovci“ volí….
    To jsou (kromně opravdových fandu) často exhibicionisti, kteří mezi sebe,tak jako „horních 10 tis./eliti“ jen tak nikoho neoustí,,,,

Comments are closed.