Von der Leyenová pod tlakem, liberálům v EU dochází dech

Cesta Ursuly von der Leyenové k vítězství je stále nejistá. Několik dní před rozhodující schůzkou, na níž budou lídři EU rozhodovat o její budoucnosti, Obnova Evropy (Renew), jedna ze tří stran, na něž von der Leyenová spoléhá pro své druhé funkční období ve funkci předsedkyně Evropské komise, totiž ztrácí křesla v Evropském parlamentu, upozornil server POLITICO.

»Jednoduchá matematika to v tuto chvíli dělá pro von der Leyenovou velmi těsné,« řekl Jacob Moroza-Rasmussen, bývalý generální tajemník celoevropské liberální strany ALDE.

Překvapivé páteční rozhodnutí českého expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše stáhnout svých sedm europoslanců z Renew završilo mizerné volební období v EU pro liberály, kteří se propadli ze 102 křesel na pouhých 74. Renew, která byla třetí nejpočetnější skupinou v Parlamentu, byla předstižena tvrdou pravicí Evropských konzervativců a reformistů (ECR), domovem italských Bratrů Giorgie Meloniové. 

Navíc jeden z tahounů liberálů – Mark Rutte, nizozemský premiér posledních 14 let – se tento týden zúčastní své poslední Evropské rady před nástupem do nové funkce generálního tajemníka NATO.

Von der Leyenová a její Evropská lidová strana zatím vedou rozhovory pouze se Socialisty a demokraty (S&D) a Renew, přičemž oficiálně ignorují Zelené i ECR, přestože před volbami tvrdila, že by byla otevřená spolupráci s Meloniovou.

Bude potřebovat 361 hlasů v Parlamentu (ze 720) v tajném hlasování, které by se mohlo konat již 18. července. Po sečtení všech poslanců EPP, S&D a Renew se dostane na 398 hlasů. Ne všichni členové EPP a S&D ji však podpoří a Renew ztrácí členy.

»Jsme přesvědčeni, že se nám podaří prosadit dohodu na Evropské radě,« řekl serveru POLITICO jeden z představitelů EPP, kterému byla poskytnuta anonymita.

Pokud budou mít vedoucí představitelé EU pocit, že von der Leyenová v Parlamentu neprojde, mohou získat čas tím, že ji nominují, ale hlasování europoslanců posunou z července na září – jako se to stalo v roce 2009, kdy byl předsedou Komise znovu zvolen José Manuel Barroso.

»EPP je zde skutečně klíčová,« řekl Simon Hix, profesor na Evropském univerzitním institutu ve Florencii. »Ale jak bylo řečeno, bude pro ně velmi obtížné dát dohromady stabilní většinu.«

Přesto neexistuje žádná skutečná alternativa k von der Leyenové, tvrdí Hix. Socialisté přitom opakovaně varovali, že jejich podpora nebude zaručena, pokud von der Leyenová uzavře dohodu s Meloniovou nebo jinými silami napravici.

S úbytkem většiny dávají Zelení stále jasněji najevo, že chtějí být vpuštěni do koaličních rozhovorů. »Každý, kdo chce stabilní většinu, může s námi zelenými jednat. Jsme připraveni,« napsal německý zelený Rasmus Andresen na X poté, co Babiš oznámil, že z Renew odchází.

Ale ani Zelení, kteří mají kolem 50 křesel, by nemuseli stačit. »I kdyby se koalice rozšířila o Zelené, existuje riziko, že nyní nemá dostatečná čísla,« řekl bývalý generální tajemník ALDE Moroza-Rasmussen.

Ačkoli se na Babišovy europoslance stejně nedalo spoléhat, že von der Leyenovou podpoří – poté, co si vzali na mušku evropskou zelenou dohodu a migrační politiku bloku, rozhodnutí opustit Renew by přesto mohlo ovlivnit smýšlení u stolu Evropské rady tento týden.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy