Home Zahraničí Vučić: Pokud se NATO nepostará o bezpečnost kosovských Srbů, učiní tak Srbsko

Vučić: Pokud se NATO nepostará o bezpečnost kosovských Srbů, učiní tak Srbsko

Srbský prezident Aleksandar Vučič FOTO - ČTK/AP/Michael Sohn

Srbští představitelé působící v kosovských institucích opustí své funkce, pokud budou dále pronásledováni. V mimořádném prohlášení k národu to dnes uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić. Podle něj by se o bezpečnost kosovských Srbů měla postarat Severoatlantická aliance, v opačném případě tak učiní Srbsko.

Mezi Srbskem a Kosovem se v posledních týdnech zvýšilo napětí v souvislosti se snahami Prištiny prosadit nová pravidla pro registrační značky srbských automobilů a doklady totožnosti potřebné pro překročení hranic země. Konkrétně, Kosovo chce přestat tyto srbské dokumenty uznávat a tedy například ani nevpouštět do země vozidla se srbskou registrační značkou – ty mají být hned na hranicích zabaveny.

Masové demonstrace a barikády na silnicích v Srby obývaném severním Kosovu na přelomu července a srpna přiměly Prištinu odložit začátek vymáhání tohoto opatření na 1. září. Ale ani schůzka Vučiče s kosovským premiérem Albinem Kurtim tento týden v Bruselu výsledek nepřinesla.

Podle Vučiće pak kosovská vláda nadále neplní předchozí dohody, když odmítá poskytnout kosovským Srbům určitou míru autonomie. Etničtí Srbové představují pět procent z 1,8 milionu obyvatel Kosova. Jejich populace se soustředí do čtyř okresů na severu, Srbsko popírá, že by tam Srbové vyvolávali napětí a konflikty, a obviňuje Prištinu z pošlapávání práv srbské menšiny.

»Pokud neskončí pronásledování Srbů, politici během příštího měsíce opustí všechny kosovské instituce a do konce září je budou následovat i soudci a policisté,« citovala z projevu Vučiče agentura Reuters. »Ochráníme naše lidi před vyháněním a pogromy, pokud tak nebude chtít učinit NATO,« dodal podle stanice N1 srbský prezident s tím, že v následujících deseti dnech se bude snažit s kosovskými představiteli nalézt kompromis.

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg dříve uvedl, že pokud se napětí bude dále zvyšovat, NATO posílí svou kosovskou misi KFOR. V Kosovu je v ní teď asi 4000 vojáků. V minulých týdnech NATO zvýšilo svou přítomnost v severní části země, což nyní Vučić kritizoval. Úkolem KFOR by podle něj nemělo být odstraňování srbských barikád, ale v první řadě ochrana Srbů před vpádem »band« z území obývaného Albánci.

Kosovo v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO.

(cik)

Předchozí článekSPORTOVNÍ VÍKEND PETRA KOJZARA: Vedení pražských »S«, oštěpařské parády a bramborová naděje
Další článek100 let. Plachý světák Kopecký proslul rolemi padouchů a zhýralců

1 KOMENTÁŘ

  1. Že by se schylovalo k další válce? Amerika do toho chce evidentně strkat nos a ten Vučič je taky nějakej silnej.

Comments are closed.