Home Domácí Vyhozených čtvrt bilionu? Další klíčové téma pro demonstraci na Václaváku

Vyhozených čtvrt bilionu? Další klíčové téma pro demonstraci na Václaváku

»Čtvrtbilionová sekera Petra Fialy za zcela zbytečný projekt. Pojďme zaplnit Václavák!« Tato slova napsal na sociální síti šéf strany PRO Jindřich Rajchl. Půjčka od Evropské komise, kterou tento týden schválila vláda na svém výjezdním zasedání v Olomouckém kraji, bude novým rezonujícím tématem demonstrace Česko proti bídě, která se uskuteční 16. dubna na pražském Václavském náměstí.

Kabinet na tiskové konferenci v Jeseníku ve středu uvedl, že Česká republika projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise (EK) ve výši od 2,9 miliardy eur (zhruba 69 miliard korun) až do 11 miliard eur (asi 265 miliard Kč). O konkrétní výši půjčky má vláda rozhodnout až poté, co EK upřesní dílčí nejasnosti v podmínkách čerpání, jak na Twitteru informoval ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

Finance budou směřovat na projekty, které zemi pomohou zbavit se závislosti na ropě a plynu z Ruska. Peníze, jež se navíc ještě budou úročit, chce vláda využít zejména na úpravu Transalpinského ropovodu (TAL) nebo výstavbu česko-polského plynovodu Stork 2. »Vláda schválila půjčku na odtržení se od ruských zdrojů ve výši až 265 miliard Kč. Až válka skončí a všichni se zase k ruským surovinám vrátí, tak se bude jednat o zbytěcného čtvrt bilionu vyhozeného oknem, který i s úroky zaplatíme opět my z našich kapes. Zatímco ožebračují české občany a firmy, tak v klidu přihlížejí tomu, jak z České republiky odtékají ročně stovky miliard do nadnárodních korporací vlastnící banky, potravinové řetězce, mobilní operátory a další společnosti obchodující v naší zemi s nekřesťanskými maržemi,« napsal na Facebooku šéf strany PRO Rajchl.

»Vláda se rozhodla zcela zdevastovat Českou republiku. To už nemůže být hloupost, to je nějaký záměr,« připojil pak šéf strany PRO ve svém pravidelném video-vysílání s tím, že teď jde opravdu »o budoucnost našich dětí«. »Závazek dalece převyšuje současné funkční období naší vlády. Je to přesně ten typ závazku, o kterém by se mělo hlasovat v referendu. Tahle vláda zadluží budoucí generace, kvůli věci, která je úplně zbytečná, úplně k ničemu, protože se vše stejně vrátí do módu před válkou. Takový je zákon ekonomiky – vždy nakupovat za nejlevnější cenu. Z mého pohledu je to obrovitánská chyba, kterou vláda dělá a nemá na ni mandát. Pokud zadlužuji na desítky let dopředu tuto zemi, je jasné, že se k tomu mají v referendu vyjádřit naši občané. To je nesmírně důležitá záležitost. Aby to byli občané a ne vláda, která může být za tři roky nebo za dva pryč, možná i za pár měsíců padne, ale my budeme mít závazek na dalších třicet let a další vlády se s tím budou muset vypořádat. Musíme protesty zintenzivnit, nebo nás oni zadluží a zadluží ještě naše děti, aby splácely věc, kterou vyhodíme komínem,« dodal Rajchl.

Právě on bude jedním z hlavních řečníků na dubnové akci na Václavském náměstí. Promluví i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, expert na zdravotní právo Ondřej Dostál či blogger Daniel Sterzik známý jako Vidlák. Všichni jmenovaní vystoupili již 11. března na prvním celonárodním setkání Česko proti bídě. Václavák tehdy zaplnilo sto tisíc lidí a nyní se předpokládá ještě vyšší účast. Strana PRO se nebojí, že by počet demonstrantů klesal jako u akcí pořádaných od září minulého roku aktivistou Ladislavem Vrábelem. »Já vůbec neznám osobu Ladislava Vrábela. Nevím, kdo to je. Co udělal pro ty lidi předtím, než byl na demonstraci? My jsme se dva roky v institutu Pro Libertate snažili pomáhat lidem a je za námi vidět nějaká práce. My ji skutečně odvádíme a máme občanům co nabídnout. Nevím, co by mi mohl nabídnout pan Vrábel. Proto za ním ti lidé nemůžou jít, protože on nemá žádný kredit. Chybí mu představa toho, kam by chtěl ty lidi přivést. Vrcholem úspěchu je pro něj svolat demonstraci, ale žádná další cesta za ním už nevede. Za námi ano,« uvedl například tento týden v rozhovoru pro iportaL24.cz místopředseda PRO Ondřej Svoboda.

V případě prvního celonárodního setkání Česko proti bídě byly hlavními tématy inflace a energetická krize, plánovaná cenzura a zastavení válečného běsnění. Rajchl v jeho závěru vyzval, že pokud vláda nepřijme formulované požadavky nebo nerezignuje, sejdou se demonstranti na stejném místě znovu 16. dubna. A nyní i s dalšími novými podněty, mezi kterými může být i chystané zvýšení DPH z 21 procent na 23, jak o něm mluví STAN a TOP 09. Podle strany PRO to přinese jen dva efekty: zdražení a daňové podvody…

(pk)

FOTO – Facebook

6 KOMENTÁŘE

  1. “ Kabinet na tiskové konferenci v Jeseníku ve středu uvedl, že Česká republika …. “
    Francouzský král, Ludvík 14 prý prohlásil „Stát jsem já “ Podle seznamu.cz je stát,ČR , Fiala a jeho spolek.

  2. Takhle se dělá práce mezi lidmi. To je něco, co předešlá parlamentní levice podcenila. Rajchl jezdí po kulturních sálech, hospodách a zasedačkách a tam má plno. Je to pracovitý člověk, i když jeden nevím, co od něj do budoucna čekat, ale aspoň dává naději a mezi ty lidi chodí. Toť můj pohled na věc…

Comments are closed.