Home Domácí Vyjednávání ostravské koalice plné dvojbloků

Vyjednávání ostravské koalice plné dvojbloků

Po rozpadu klubu zastupitelů ANO a tím i ostravské koalice se sjednání o novém vedení stává trochu nepřehledné. Nejprve se vytvořil dvojblok Ostravak (8 zastupitelů) a Starostové pro Ostravu (4). Toto dvanáctičlenné spojenectví by se mohlo stát novým členem »staré« koalice ANO (nyní 13) + Spolu (9) + Piráti (3) a nahradit osm zastupitelů Nezařazených kolem zatím ještě primátora Tomáše Macury. Ale…

Lídr Spolu Jan Dohnal pochopil, že je blízko postup ze současné pozice náměstka primátora. »Jednání pokračují. Aktuálně jednáme o rozšíření stávající koalice o Hnutí Ostravak a Starosty pro Ostravu. Právě s blokem Ostravak/Starostové jsme se dohodli na společném postupu při dalším vyjednávání o novém uspořádání v městském zastupitelstvu, ale případná nedohoda by vedla k otevření jednání s Nezařazenýma Tomáše Macury,« napsal po pátečním jednání na Twitteru.

Tato dohoda na společném postupu by tedy znamenala, že za »primátorem Dohnalem« by mělo stát 21 zastupitelů. To nehraje vůbec do karet Haně Tichánkové, kterou na primátorku navrhuje zbytek zastupitelů ANO. »Jednání se poněkud zadrhla. ODS ‚vystrčila růžky‘ a nárokuje si pro Jana Dohnala post primátora města. Jsou to nepřiměřené požadavky s ohledem na jejich volební výsledek, my jsme měli 34 procent hlasů, oni 14 procent. Je to bod, na kterém jsme se neshodli,« řekla Deníku Tichánková.

Po dalším kole jednání se včera asi situace moc neposunula, i když Dohnal to na Twitteru označil za posun:

Podle jeho slov tedy ANO získalo spojence, ale na prosazení vlastní primátorky by těchto 16 hlasů bylo málo. Koho tedy do party? Možností již mnoho není – vedle již zmiňovaných Nezařazených (8) už jenom Ostravská levice (3) ale hlavně SPD (7). Vzhledem k předchozím vyjádřením, že s Ole nikdo jednat nechce a předpokládanému nesouladu dvou »rozvedených«, přichází v úvahu jen SPD – ale 13+3+7 nadpoloviční většinu v 55členém zastupitelstvu nedá.

To je spíše možné přiklonění se zastupitelů kolem primátora Macury na stranu současného náměstka – třeba i vzhledem k tomu, že má stále kolem sebe i další náměstky, zvolené za ANO.

Jak tedy vše dopadne? Zajímavě to v pondělí okomentoval lídr Ostravaka Lukáš Semerák: »Jsme ve 40. kilometru maratonu a je snazší doběhnout, než se vracet na začátek, ne? Na druhé straně, prodlužovat současný stav nebudeme. Doufám, že za devět dnů nebude ostuda.« Ve středu 26. dubna totiž bude klíčové zastupitelstvo…

(zmk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.