Výplata dávek pro ukrajinské uprchlíky se zpřísní

Lex Ukrajina 5, který dnes schválila Poslanecká sněmovna, přináší změny v podporách ukrajinských uprchlíků. Předloha od července zpřísňuje podmínky pro nárok na humanitární dávku, zavádí také nová pravidla pro vyplácení solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Změny mají podle vlády Petra Fialy (ODS) zvýšit podíl Ukrajinců na hrazení životních nákladů a přispět k jejich začlenění do společnosti. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) novela vytváří podmínky, které jsou »férové, adresné, transparentní.«

Humanitární dávka má být podle novely adresnější. Nárok na ni a její výše se budou prvních pět měsíců od udělení dočasné ochrany odvíjet od životního minima. Po této době bude navázána na existenční minimum. Výjimku budou mít lidé, kteří například kvůli věku, péči o malé dítě, invaliditě nebo studiu nemohou pracovat. Při posuzování nároku na dávku a její výši budou úřady vycházet z příjmů žadatele v Česku i v cizině a z jeho majetkových poměrů, které Sněmovna výslovně omezila na Českou republiku.

Novela také zavádí nová pravidla pro vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech. Možnost příspěvku pro solidární domácnost novela zachová jen pro případy, v nichž lidé ubytovávají běžence u sebe doma. Peníze již nebudou dostávat od státu poskytovatelé ubytování, kteří Ukrajincům dali k obývání celý byt. Běženci si mají náklady hradit sami.

Nově se také omezí doba bydlení běženců v bezplatném nouzovém ubytování, a to na nejvýše 150 dnů. Výjimku dostanou takzvané zranitelné osoby. Za vyčerpání hrazené lhůty se bude pokládat odmítnutí nabídnutého ubytování nebo jeho opuštění na víc než deset dnů bez vědomí provozovatele.

V současnosti činí měsíční humanitární dávka prvního půl roku 5000 korun na osobu, následně odpovídá životnímu minimu. Úřady zjišťují od druhého měsíce sociální, příjmovou a majetkovou situaci žadatele. Nově by podle předběžných výpočtů představovala měsíční dávka pro matku s příjmy 20 000 korun a dvěma dětmi staršími deseti let za první měsíc 3840 korun. Matce se stejným příjmem a dvěma dětmi do deseti let by stát po půl roce vyplácel 3506 korun. V obou případech se předpokládají započitatelné náklady na bydlení 12 000 korun. Matka s příjmem 15 000 korun a pětiletým dítětem pobývající v Česku delší dobu a bydlící na ubytovně se započitatelnými náklady 7200 korun by pobírala 550 korun.

Už od dubna předloha převede asistenční centra pomoci Ukrajině z krajů na ministerstvo vnitra. Uzákoní navíc evidenci všech pracovních dohod ukrajinských běženců.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy