Výrobní inflace signalizuje: levněji nebude

Ceny výrobců, které v předstihu předznamenávají vývoj spotřebitelských cen, klesly v květnu oproti stejnému měsíci minulého roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu opět pouze v zemědělství, zatímco v průmyslu, ve stavebnictví a službách naopak dál meziročně rostly. Stále je přitom nutno mít na paměti srovnávací základnu z předchozích dvou let, kdy se takzvaná výrobní inflace u všech producentů držela na značně vysoké úrovni.

Meziročně ceny producentů v zemědělství podle statistiků v květnu klesly o 10,1 procenta, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 13,4 %. V průmyslu došlo po dubnovém růstu o 1,4 % k dalšímu zvýšení o jedno procento. Ceny stavebních prací se zvedly o 2,1 % (v dubnu stouply o dvě procenta) a v případě tržních služeb pro podniky meziroční růst cen zpomalil na 3,2 % z dubnových 3,4 %.

Meziměsíčně v květnu ceny producentů v zemědělství klesly o 1,5 %, v průmyslu se snížily o 1,2 %, v tržních službách šly dolů o 0,2 %, zatímco ve stavebnictví se zvýšily o 0,2 %.

Připomeňme, že v květnu 2023 sice už ceny zemědělských výrobců klesly meziročně o 10,2 %, v případě průmyslových výrobců ale naopak vzrostly o 3,6 %, u stavebních prací se zvýšily o 6,9 % a u tržních služeb pro podniky stouply o 6,2 %. Ovšem k tomu podstatnému nárůstu výrobních cen došlo už v květnu 2022 – v zemědělství o 39,2 %, v průmyslu o 27,9 %, ve stavebnictví o 15,5 % a ve službách o 5,8 %.

Zemědělství

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny v rostlinné výrobě se v letošním květnu podle statistiků snížily meziročně o 15,7 %. Ovoce nicméně zdražilo o 49,7 %, brambory o 33,9 % a zelenina o 6,1 %. Zlevnily naopak obiloviny (o 23,2 %) a olejniny (o 7,3 %).

V živočišné výrobě byly ceny nižší o 4,4 %. Skot ale podražil o 5,1 %. Naopak vejce byla meziročně levnější o 17,3 %, drůbež o 10,8 %, mléko o 4,2 % a prasata o 0,8 %.

Průmysl

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Meziročně vyšší byly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných výrobků. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly o 4,2 %, motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 3,3 % a oprav, údržby a instalace strojů a zařízení o 4,8 %. Klesly ceny potravinářských výrobků (o 3,7 %), z toho zejména rostlinných a živočišných olejů a tuků (o 19,7 %), mlýnských a škrobárenských výrobků (o 17 %) a průmyslových krmiv (o 16,2 %). Ceny základních kovů se snížily o 8,3 %, dřeva a dřevěných a korkových výrobků o 6,7 % a ropy a zemního plynu (o 15 %).

Hodnocení podle hlavních průmyslových skupin ukazuje, že o 3,5 % klesly ceny meziproduktů. Energie naopak zdražily, a to o pět procent, a ceny výrobků investiční povahy vzrostly o 3,1 %. Ceny průmyslových výrobců bez energií se pak snížily meziročně o 0,6 % (v dubnu o 0,4 %).

Stavebnictví

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se v květnu podle statistiků snížily meziročně o 1,3 % (v dubnu klesly o 1,5 %).

Tržní služby pro podniky

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny za služby v oblasti nemovitostí vzrostly meziročně o 7,7 % a za reklamní služby a průzkum trhu stouply o 7,1 %. Vyšší byly také ceny za právní a účetnické služby (o 5,9 %) a za služby v oblasti zaměstnání a vydavatelské služby (shodně o 4,4 %). Tržní služby pro podniky nezahrnující reklamní služby zdražily o 2,9 % (v dubnu o 3,2 %).

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy