Home Zahraničí Výsledky testů z Odry neukazují žádnou rtuť, ale vysokou slanost

Výsledky testů z Odry neukazují žádnou rtuť, ale vysokou slanost

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ještě v pátek hovořil zástupce německé strany, šéf odboru životního prostředí v braniborském okrese Märkisch-Oderland Gregor Beyer o znečištění Odry rtutí. Nicméně laboratorní testy provedené po hromadném úhynu ryb odhalily vysokou salinitu (slanost), žádnou rtuť.

Jak dnes uvedlapolská ministryněživotního prostředí Anna Moskwová, analýzy vzorků odebraných v řece v Polsku i v Německu ukázaly zvýšené hodnoty soli. Komplexní toxikologické studie nicméně i nadále probíhají. Jak Moskwová napsala na Twitteru, výsledky testů získané z Německa rovněž dosud neukázaly na vysoké hodnoty rtuti.

O úhynu ryb začali rybáři hovořit už koncem minulého měsíce a nyní množství mrtvých ryb počítají v tunách. Podle polského vodohospodářského úřadu rybáři a dobrovolníci z řeky odstranili už deset tun uhynulých ryb, šéf úřadu Przemyslaw Daca současnou situaci označil za »obrovskou a strašnou ekologickou katastrofu«.

Odra pramení v Česku, teče přes západní Polsko a dále vytváří 187 kilometrů dlouhou hranici mezi Polskem a Německem. Vlévá se do Baltského moře.

O otravě rtutí informovala v minulých dnech i některá německá média. Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek připustil, že »míra znečištění je opravdu velmi velká«, a Odra podle něj může potřebovat několik let, aby se vrátila do normálního stavu. Varoval všechny obyvatele a turisty, aby nevstupovali do vody a nekoupali se a aby k řece nepustili ani psy, protože napít se z Odry může být velmi nebezpečné. »Pravděpodobně do řeky vypustili obrovské množství chemických odpadů a udělali to s plným vědomím rizika a následků,« uvedl premiér podle rozhlasové stanice RMF.

Dnes Morawiecki slíbil, že udělá všechno pro to, aby zabránil vážnému poškození životního prostředí. Polské ministerstvo vnitra informovalo o vypsání odměny jeden milion zlotých (přes 5,2 milionu korun) pro toho, kdo pomůže vypátrat pachatele znečištění řeky.

(jb, čtk)