Home Domácí Výstavba bytů dnes a dříve

Výstavba bytů dnes a dříve

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Zajímavý vhled do bytové výstavby přináší aktuální číslo magazínu Statistika&My. Petra Cuřínová, vedoucí Oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Českého statistického úřadu, se v rámci výsledků stavebnictví za prvních deset měsíců minulého roku zvlášť věnuje počtu zahájených a dokončených bytů a v přehledném grafu nabízí i dlouhodobé srovnání až od roku 1971.

Konstatuje, že od počátku uplynulého roku do konce října byla zahájena výstavba 34 572 bytů, což bylo meziročně o 6,9 procenta méně. Současně ale upozorňuje, že rok 2021 byl v tomto směru mimořádný. Z přiloženého grafu je ale zřejmé, že ona »mimořádnost« se týká jen období od roku 1990.

Vývoj bytové výstavby od roku 1971

GRAF – Statistika&My (zdroj ČSÚ)

Loni byl podle Cuřínové zaznamenán nárůst zahájených bytů pouze v prvním čtvrtletí, které se srovnávalo s nižší základnou ze začátku roku 2021 ovlivněnou covidem. V dalších dvou čtvrtletích pak počty zahájených bytů převážně klesaly. V rodinných domech se sice zatím ještě udržely nad úrovní stejného období roku 2021, u bytů v bytových domech však došlo k propadu o 20,7 %.

Dokončeno bylo za prvních deset měsíců minulého roku 30 251 bytů, o 9,5 % více než v roce 2021. »Rostly obě hlavní kategorie výstavby, ale rozdílným tempem. Po nepřesvědčivých výsledcích z předchozího roku se v prvním čtvrtletí 2022 zdálo, že se podařilo nastartovat dokončování rodinných domů, výstavba bytových domů přitom stagnovala,« uvádí Cuřínová. Situace se podle ní obrátila v 2. kvartálu, kdy začala růst kategorie dokončených bytů v bytových domech. »Dokončování rodinných domů vázlo, mezi důvody se zařadily růst cen materiálů nebo nedostatek stavebních kapacit,« uvádí Cuřínová a doplňuje, že v 3. čtvrtletí »se pak obě kategorie dostaly nad úroveň roku 2021, a zejména u bytových domů byl růst výrazný (+59,3 %)«.

Dodejme, že ve světle dlouhodobého srovnání ale opravdu není nad čím jásat.

(ici)

1 KOMENTÁŘ

  1. Je opravdu najivní si myslet, že lidi budou bydlet převážně v rodinných domech-jsme v Evropě, od středověku zabydlené v „úzkých“ uličkách a s omezeném prostoru.Nejsme v USA s automobilismem již od Forda a obroským místem.Paneláky slouží dodnes-ty byl postaveny pro normální lidi.I teď se dají pěkně upravit na rozumné bydlení a za rozumné ceny.Děkujme dřívější geneci za to!

Comments are closed.