Home Domácí Vyvěšením vaku na mrtvoly se zabývá NCOZ! To se neděje ani na...

Vyvěšením vaku na mrtvoly se zabývá NCOZ! To se neděje ani na Ukrajině, řekl Rajchl

FOTO - ČTK/Miloš Ruml

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej dnes řekl České televizi (ČT), že útvar dostal oznámení, které v současnosti vyhodnocuje. Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyvěšení díla hájil.

Případem se nejprve zabývala pražská policie, která ho ale předala NCOZ. »Náš útvar přijal oznámení, které v současné době vyhodnocuje. Více informací nyní poskytovat nebudeme,« potvrdil dnes ČT mluvčí centrály Ibehej.

Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Na vzniku díla se podílel ministr vnitra a spolek Dekomunizace. Podle tvůrců mělo značit výročí spojení vzniku samostatného Československa s poukazem na odhodlanost bránit demokratické hodnoty svrchovaného státu. »Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku,« uvedl tehdy ministr Rakušan.

Kontroverzní podobiznu ruského prezidenta kritizovala mimo jiné moskevská tisková agentura. V ČR ji okamžitě odsoudily politické strany DOMOV a Česká suverenita. »Vzhledem ke skutečnosti, že ministr vnitra vyvěsil na hlavní budovu ministerstva na výročí ‚Dne vzniku samostatného československého státu‘ vedle české vlajky prapor hanobící prezidenta jiného státu, se obě strany rozhodly podat trestní oznámení na ministra vnitra a další odpovědné osoby, za nabádání k trestnému činu vybízením k nenávisti a zneužití finančních prostředků státu k hanobnému činu,« uvedly obě strany již 28. října. Trestní oznámení bylo po dvou týdnech od jeho podání postoupeno na Odbor extremismu a terorismu. »Věřím, že k vyšetřování Národní centrálou proti organizovanému zločinu přispěla i naše okamžitá aktivita,« uvedla dnes pro iportaL24.cz předsedkyně České suverenity Jana Volfová. »Když už by to bylo takto rozjeto, je evidentní, že to celé není žádná legrace. Pan Rakušan by okamžitě měl podat jako ministr vnitra rezignaci, protože teď už vyšetřuje sám sebe. Kam se hrabou Babišovy svěřenské fondy! Leda že by Rakušan vložil národní centrálu do svěřenského fondu,« konstatovala Volfová ironicky.

Trestní oznámení podaly i další osoby, například senátorka Jana Zwyrtek Hamplová nebo předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Podle něj ministr porušil paragraf 365 Podněcování k trestnému činu. »Zcela jednoznačně došlo k naplnění zneužití pravomoci veřejného činitele,« řekl dnes pro iportaL24.cz Rajchl. »Uvidíme, co s tím NCOZ udělá, ale za mě je to od pana Rakušana hloupé, prázdné a silácké gesto, kdy se na celém světě nikdo takhle nechová! Zobrazovat žijícího člověka v pytli na mrtvoly je nejen za hranicí normálního lidského chování a smýšlení, ale i za hranicí práva. Je to jev za hranou všeho normálního, který nenajdete ani na té Ukrajině. Od pana Rakušana to byla naivita pubertálního člověka, to se jinak nedá nazvat,« dodal Rajchl.

Kriticky se dnes vyjádřil pro iportaL24.cz i předseda České strany národně sociální Michal Klusáček. Nemyslí si, že jde přímo o organizovaný zločin, nicméně Rakušanovu kontroverzi zhodnotil takto: »Je to zneužití funkce budovy i veřejných peněz – už jen proto, že pak budovu hlídali policisté. Jedná se o hrubé zneužívání moci, tak typické pro pana Rakušana.«

(pk)

Předchozí článekV Británii kvůli brexitu ubylo zhruba 4000 lékařů
Další článekBrazílie – Švýcarsko 1:0. »Kanárky« poslal do osmifinále Casemiro

6 KOMENTÁŘE

  1. “ ….a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku,« uvedl tehdy ministr Rakušan. “
    —————
    Na INFORMAČNÍCH ani na DEZINFORMAČNÍCH webech se nepíše, že nám chce Putin ukrást RAKUŠANOVU ani jinou vlajku. Odkud Rakušan ví že mu tu JEHO vlajku chce někdo ukrást ? Podle mne Rakušan lže a tak mu nemohu věřit nic.
    —V novinách, před r. 1989, se psalo o ŠTVAVÉ vysílačce Radio svobodná Evropa. Členkou té vysílačky byla podle novin, paní RAKUŠANOVÁ. Je dnešní ministr vnitra, RAKUŠAN, její příbuzný ?

    • Pouze proruský kolaborantský odpad soudružko nechápe, že na Putina vztahuje legendární : “ Z hlediska vyššího principu mravního není vražda na tyrana není zločinem“…

  2. Já jsem moc spokojen s tím, že jsou tu lidé jako Jindřich Rajchl. Nebojí se a jsou náležitě vzdělání i informování. Jen je třeba prolomit informační blokádu. Cenzura je tu horší jak za komančů!

Comments are closed.