Home Domácí Nová fáze: vznikl celostátní stávkový výbor

Nová fáze: vznikl celostátní stávkový výbor

FOTO - YouTube

AKTUALIZOVÁNO

Na dnešním sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) vznikl dvanáctičlenný celostátní stávkový výbor. Odboráři jsou připraveni k celorepublikovému protestu proti vládnímu konsolidačnímu balíčku, ale také kdykoliv a kdekoliv sednout za jednací stůl ke konsolidačnímu balíčku. Od 26. do 30. června pak jednotlivé svazy a organizace mohou pořádat své protestní akce. Dále odbory požadují svolání mimořádné tripartity do konce června.

»ČMKOS přešla do nové fáze. Dosud to byla stávková pohotovost, dnes byl zřízen stávkový výbor ČMKOS. Zároveň jsme vyzvali všechny odborové svazy, aby udělaly to samé. Je to z našeho pohledu zintenzivňující krok. Vyhlášení stávkové pohotovosti považujeme už za alarmující čin, zatímco zformování celostátního stávkového výboru je konkrétní krok, který by mohl vést k protestům, pokud by stále nedošlo na domluvu mezi odbory a vládou. Na týden od 26. do 30. června jsme vyhlásili časový úsek na protesty jednotlivých členů ČMKOS. Každý odborový svaz je odlišný, některé odborové svazy ze zákona stávkovat nemohou. Je otevřené pole. Budeme neustále připraveni koordinovat aktivity. Nějaké náměty máme, ale asi pochopíte, že je zatím neprozradím. Prosím, ať nám nikdo nevkládá do úst, že chystáme organizování generální stávky. Zároveň ode mě nikdo neuslyší, že bychom se tohoto nástroje vzdali dopředu. Sněm uložil vedení ČMKOS vyžadovat svolání mimořádného jednání tripartity na téma konsolidačního balíčku s cílem jej změnit. Vyzvali jsme také členy odborů, aby kontaktovali zákonodárce. Jsme připraveni s vládou jednat. Odmítáme, že by vznikala mzdově-inflační spirála. České mzdy za rok 2022 poklesly nejvíce ze zemí Evropské unie o více než osm procent,« řekl předseda ČMKOS Josef Středula.

Zároveň se Středula za odbory ostře ohradil proti tvrzení jedné ze senátorek ve smyslu »že jsou snad odbory placené odněkud z Ruska. Toto považujeme za absolutně nevídané, za něco, co se nejen nesluší, ale zároveň to zbytečně eskaluje už tak velmi těžkou atmosféru, která ve společnosti je.«

Myslel tím vyjádření Miroslavy Němcové na jejím Twitteru:

»Není uspokojující sednout si do jedné místnosti, to nepřinese žádnou kvalitu. Kvalita je směr jednání. Že se budou hledat společná, třeba i jiná řešení, která by pomohla, uklidnila situaci. Že se budou hledat společná, třeba i jiná řešení, která by pomohla, uklidnila situaci,« uvedl Středula.

Odbory předložily svou alternativu k vládnímu balíčku. Chtěly by návrat EET, snížení limitu pro paušální daň nebo zavedení daně z převodu nemovitosti a tvrdí, že by zavedením jejich opatření stát uspořil přes 150 miliard – tedy více než vládou slibovaných 94 miliard, jichž chce kabinet docílit například zvýšením daně z příjmu právnických osob a daně z nemovitosti, zavedením odvodů na nemocenskou pro zaměstnance, zvýšením minimálního sociálního a zdravotního pojistného pro OSVČ nebo úpravami daně z přidané hodnoty. Premiér Petr Fiala to ovšem označil za nereálné.

(zmk)

4 KOMENTÁŘE

  1. Celoživotní příživník, vládní zaprodanec – kandidát na prasidenta podporovaný vládou, přeplacený předseda odborů a někdo tak dalece vzdálen problémům jej živícím zaměstnancům nebude NIKDY pořádat akce, které by jeho páníčky mohly poškodit. Patří se Skopčákovou do jednoho pytle – nejsou schopni žádné akce kromě pindání.

  2. Němcová je pokrytecká a plná žluči a nenávisti vůči lidem této země, kteří Němcovou živí.
    Žluťák Středula fakticky podpořil zvolení prezidentem válečného štváče Pavla, předtím podpořil hlupačku Danuši Nerudovou, která vlezla do zadnice Pětikoalici.
    Středula jen poškozuje a ničí stávkové hnutí a akce v ČR.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here