Vztahy mezi Slovenskem a Českem jsou na nejvyšší možné úrovni, řekl Pellegrini v Praze. Úřad vlády SR však zkritizoval Fialu i tuzemskou policii

AKTUALIZOVÁNO

Tlumit případné vášně, které by vzplály mezi oběma vládami. Takový úkol si vytyčili prezidenti Česka Petr Pavel a Slovenska Peter Pellegrini při první zahraniční návštěvě nové hlavy státu v Praze. Jinak ale dnešní den přinesl další, nové vášně…

»Musím upřímně panu prezidentovi poděkovat za přátelské a milé přivítání a pohostinnost. Vedli jsme otevřenou debatu o všech tématech,« uvedl na společné tiskové konferenci Pellegrini. Bilaterální návštěvy prezidentů obou zemí označil za nepsanou tradici a uvedl, že její dodržení bylo pro něj ctí. »Byla to pro mě samozřejmost a také snaha vyslat velmi jasný signál, že jsou vztahy mezi Slovenskou republikou a Českem na té nejvyšší možné úrovni. Názorová odlišnost je nemůže ohrozit ani zhoršovat,« řekl Pellegrini.

Dále mluvil i o tom, že jeho cílem je uklidnit situaci na Slovensku a snižovat napětí ve společnosti, které vyvrcholilo květnovým atentátem na předsedu vlády Fica.

Také český prezident Pavel konstatoval, že je rád, že Pellegrini tradici navštívit jako první ve funkci Českou republiku dodržel. Komunikaci se svým protějškem označila česká hlava státu jako věcnou a vyjádřila přesvědčení, že v ní budou oba dále pokračovat. »Vnímám to jako možnost nově definovat vztahy,« připojil Pavel. »Vlády se určitě lišit v názorech na mnohé věci budou, my jsme tu s panem prezidentem od toho, abychom tlumili vášně,« dodal.

Oba země, které jsou členy Visegradské čtyřky, zažívaly v posledních týdnech ochlazení vztahů poté, co před více než třemi měsíci česká vláda po nástupu Ficova kabinetu iniciovala zrušení česko-slovenských mezivládních konzultací s ohledem na odlišné názory na řešení ukrajinské krize. Vůči tomuto kroku se Pellegrini opakovaně vymezil při své prezidentské kampani. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně uvedl, že obnovení konzultací není na pořadu dne, a to i s ohledem na zdravotní stav svého protějšku Fica.

»Takovéto vyjádření premiéra Fialy nepovažujeme za uctivé a napomáhající našim dobrým sousedským vztahům,« napsal úřad slovenské vlády. Ten dnes zároveň dal najevo znepokojení nad tím, že výroky schvalující květnový atentát považuje česká policie za projev svobody slova. 

Již dříve tento policejní postoj kritizovali členové poslaneckého klubu SMER-SD. Jeho člen a bývalý policejní prezident Slovenska Tibor Gašpar mj. uvedl: »Napsat o Robertu Ficovi, že to prase bylo třeba zastřelit, je podle české policie úplně v pořádku. Vyjadřuji zhrození a rozčarování, kam jsme se dostali. Začíná se politizovat i v české policii, je to smutné.«

Jako podnět mu posloužil facebookový příspěvek předsedy strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřicha Rajchla. »Pokud někde napíšete jednu větu o tom, že Rusko vstoupilo na území Ukrajiny oprávněně, tak vám policie zaklepe na dveře druhý den a budete rádi, když od soudu odejdete s podmínkou… Ale pokud o atentátu na slovenského premiéra napíšete ‘zastřelit takovou svini, to je na metál’, ‘na každý prase se vaří voda’, ‘měl mířit výš’, případně ‘škoda, že ta Putinova filcka nechcípla’, tak je to svobodný projev vašeho názoru chráněný ústavou,« napsal Rajchl.

Pellegrini byl v tomto směru smířlivější. Diplomaticky uvedl, že chápe rozhořčení něterých slovenských politiků, ale že mu nepřísluší hodnotit práci české policie. Dodal nicméně, že ta slovenská podobné projevy »řeší rázně«.

Nově zvolený slovenský prezident, který vystřídal v polovině června v nejvyšší ústavní funkci v zemi Zuzanu Čaputovou, dnes na úvod své návštěvy jako první zavítal k dočasnému pomníku masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Loni v prosinci tam přišlo o život 14 lidí, jejichž památku Pellegrini uctil položením věnce.

»Tento hrozný čin všemi hluboko otřásl. Vyvolal však i mnoho otázek ohledně bezpečnosti. Jsem přesvědčený, že každý z nás může napomoci k tomu, aby nenávist a zlo neovládly naši společnost,« konstatoval.

Odpoledne se sešel slovenský prezident s dalšími českými ústavními činiteli v čele s předsedou vlády Fialou. Navštívil i exprezidenta Miloše Zemana, který se zúčastnil Pellegriniho inaugurace v Bratislavě a v prezidentské volbě podpořil pozdějšího vítěze na úkor poraženého diplomata Ivana Korčoka. »Děkuji slovenskému prezidentovi Petru Pellegrinimu za skvělé setkání v mé pražské pracovně!« napsal na svém Facebooku Zeman.

Pellegrini, tehdejší předseda Národní rady SR a šéf strany HLAS – sociálna demokracia, získal v dubnu ve druhém kole přímé volby téměř 1,4 milionu hlasů, jeho soupeř Korčok pak přibližně 1,23 milionu hlasů. Na procenta to dělalo poměr 53,12 %:46,87 %.

(pk)

FOTO – Facebook

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy