Webbův teleskop vydal další skvostné snímky. Tentokrát mlhoviny Tarantule

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila další snímek pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba. Zařízení zachytilo mlhovinu Tarantule, která je domovem nejžhavějších a nejtěžších známých hvězd. Mlhovina Tarantule se od Země nachází ve vzdálenosti »pouhých 161 000 světelných let«, jak napsala NASA. Leží v galaxii Velký Magellanův oblak a své jméno dostala podle oblaků prachu a plynu, které připomínají pavouka. Jde o největší a nejjasnější oblast zrodu hvězd v místní skupině galaxií, do které patří i naše Mléčná dráha.

Snímek zachycuje oblast rozpínající se přes 340 světelných let včetně místa, kde se rodí nové hvězdy. Webbův teleskop ukázal desítky tisíc dosud neviděných mladých hvězd, které byly dříve zahaleny kosmickým prachem.

Zobrazení stejné oblasti mlhoviny Tarantula vedle sebe ukazuje rozdíly mezi Webbovými snímky v blízké infračervené oblasti (blíže k viditelné červené, snímek vlevo) a ve střední infračervené oblasti (dále od viditelné červené, snímek vpravo). Každá část elektromagnetického spektra odhaluje a skrývá jiné vlastnosti, takže data v různých vlnových délkách jsou pro astronomy cenná pro pochopení probíhající fyziky.

Na snímku pořízeném Webbovou kamerou pro blízkou infračervenou oblast (NIRCam, vlevo) jsou patrné jasné, horké útvary, jako je jiskřící hvězdokupa masivních mladých hvězd a jasná hvězda vlevo nahoře, na níž jsou patrné Webbovy charakteristické difrakční hroty. Mladé, vynořené hvězdy září modře, zatímco rozptýlené červené body označují hvězdy, které jsou ještě zahaleny prachem. Struktura mlhoviny, kterou vyřezal hvězdný vítr masivních mladých hvězd, je složitě propracovaná.

I přesto, že lidstvo ke hvězdám vzhlíží už několik tisíciletí, jejich zrod je stále proces zahalený tajemstvím. A to i kvůli tomu, že jsme dřív nebyli schopni pořídit ostré snímky těchto hvězdných jeslí, napsala NASA. Na twitteru zveřejnila pro srovnání snímek z Webbova předchůdce, Hubbleova teleskopu.

»Webbův teleskop už začal s odhalováním dosud neviděného vesmíru a teprve začíná s přepisováním poznatků o zrodu hvězd,« dodala vesmírná agentura.

Teleskop Jamese Webba v hodnotě deseti miliard dolarů (245 miliard Kč) je projektem NASA a partnerů z Evropské kosmické agentury ESA a kanadské CSA. Zařízení vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Jde o dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled a vesmír od ledna letošního roku pozoruje ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země.

Další snímky pořízené Webbovým teleskopem si můžete prohlédnout i zde.

(mac, čtk)

FOTO – webbtelescope.org/MIRI: NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production, Twitter/Hubble

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy