Paroubek zvolen předsedou ČSSD. Mezi delegáty dorazil i exprezident Zeman

AKTUALIZOVÁNO

Jiří Paroubek se podle očekávání stal předsedou ČSSD České suverenity sociální demokracie. Strana ho zvolila do svého čela na dnešním sjezdu v pražském hotelu Ambassador Zlatá husa, který začal v 11 hodin a na který dorazilo 142 delegátů. Paroubek vystřídal v čele Janu Volfovou, jež se stala statutární místopředsedkyní.

ČSSD je nejstarší politickou stranou v zemi. Česká strana sociálně demokratická patřila od listopadu 1989 mezi ústřední politické síly spolu s ODS. Z jejích řad pocházeli předsedové vlády Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross, Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka. Nicméně ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici a zůstala mimo parlament. Pod vedením Michala Šmardy se loni na jaře rozhodla změnit název na prosté Sociální demokracie a zkratku na SOCDEM. Následně v červnu se někdejší zkratky ČSSD ujala Volfová, předsedkyně tehdejší České suverenity. 

Paroubek vstoupil do této strany teprve nedávno, ovšem důvěru mu vyslovily všechny krajské organizace. Dnes jednasedmdesátiletý politik stál v čele vlády v letech 2005 a 2006, přibližně rok a půl, před tím zastával přibližně osm měsíců funkci ministra pro místní rozvoj. V čele České strany sociálně demokratické byl zhruba čtyři roky do června 2010. Pod Paroubkovým vedením strana zvítězila v krajských a senátních volbách v roce 2008 a volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Nyní je tedy nově předsedou ČSSD – České suverenity sociální demokracie.

»Půjde nám o to se dobře připravit na krajské volby. Už dnes bychom mohli postavit kandiátku do voleb v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Půjde o to hledat vhodné koaliční politické partnery. Na levici i v politickém středu,« řekl Paroubek ve svém dnešním projevu s dodatkem, že hlavním cílem ČSSD budou volby do Poslanecké sněmovny. »A přípravě těchto voleb musí předcházet naše úsilí dotvořit celostátní organizační strukturu naší strany,« dodal Paroubek.

Na sjezd dorazil i exprezident Miloš Zeman, pozdravil se s Paroubkem i Volfovou a zasedl k čestnému stolku. O své účasti na sjezdu ČSSD mluvil už v lednu v rozhovoru pro iportaL24.cz. »Víte, já jsem přijal pozvání na únorový sjezd ČSSD – tedy České suverenity sociální demokracie, protože si myslím, že od osvědčené značky se neutíká,« prohlásil tehdy Zeman.

Dnes ve svém proslovu uvedl, že ČSSD má šanci být lídrem na levici a roztříštěnou levici i sjednotit. »Jste dědici velké strany,« řekl Zeman, jenž stál v čele vlády jako premiér za sociální demokracii v letech 1998-2002. Velké kritice naopak podrobil pětikoaliční kabinet Petra Fialy, který označil jako »vládu amatérů«.

Po volební části následovala část programová. Tu představil nový předseda Paroubek. Zmínil mj. nutnost jednat s Ruskem o příměří, ale také zestátnění ČEZu, což by »znamenalo podstatné zlevnění elektrické energie, což by srazilo inflaci a pomohlo by jak domácnostem, tak českému průmyslu, zejména pak malým a středním českým firmám«.

Základním cílem každé politické reprezentace v Česku musí být podle ČSSD srazit inflaci na přijatelnou úroveň kolem 2 procent a udržet vysokou zaměstnanost. Strana hodlá prosazovat výstavbu komunálních bytových domů, naopak nepřipustí změnu současného rovného přístupu všech občanů ke zdravotní péči. Cílem je rovněž udržet solidární důchodový systém průběžného financování, založený na principu zásluhovosti.

SLEDOVALI JSME ON-LINE

16.15 Statutární místopředsedkyně Jana Volfová ukončila sjezd. »V nejbližší době společně na shledanou,« řekla na závěr.

16.05 Slovo závěrem dostal předseda Paroubek. Mluvil o potřebě ideového stmelování strany a vyzval k tomu, aby odborníci z ČSSD zkusili psát do spřátelených médií – zmínil kromě svého serveru Vaše věc i webový deník iportaL24.cz. Na druhou misku vah ale položil Českou televizi jako médium neobjektivní. Delegátům sjezdu i hostům poděkoval a řekl, že se těší na další spolupráci.

15.59 Posledním řečníkem programové části sjezdu je odborník na energetiku Vladimír Vlk. Zkritizoval, že energie jdou dolů, ale potraviny nezlevňují. Vinu na tom má podle něj vláda, které chybí odbornost, čímž navázal na projev exprezidenta Zemana.

15.52 U mikrofonu promluvil Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů ČR. Varoval před znovuobnovením poplatků za zdravotnictví či před zvýšením platby za pohotovost.

15.47 Právník a expert na zemědělství Karel Nedbálek přečetl rezoluci, kterou ČSSD podpoří protesty zemědělců 19. února, kdy vyjedou v kolnách na Prahu.

15.37 Za mikrofon si stoupl exsenátor a expert ČSSD na zdravotnictví Vladimír Dryml. Varoval, že zdravotnictví kolabuje. Současnému ministru Válkovi vyčetl, že se chová jako zmatený stařík než jako šéf resortu zdravotnictví. »Nic proti důchodcům. Naopak. Ti nejvíce doplácejí na současnou situaci ve zdravotnictví,« řekl Dryml.

15.34 Jana Volfová oznámila, že ČSSD podá stížnost k evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Stěžuje si na to, že vláda okradla důchodce o valorizaci. Statutární místopředsedkyně řekla, že je jí líto, jak hnutí ANO svoji snahu po negativním rozhodnutí Ústavního soudu vzdalo.

15.14 Po obědové přestávce promluvil další z hostů – profesor Jan Žaloudík, zastupitel Jihomoravského kraje, bývalý senátor a děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. S nadsázkou řekl, že je zastupitelem za ČSSD dvakrát, zvolen byl totiž za stranu, která se dnes již jmenuje Sociální demokracie (SOCDEM). Mluvil o tom, že je potřeba sloučit zdravotní pojišťovny, minimálně některé. Prohlásil, že je potřeba udělat reformu ve zdravotnictví, kde se »socializují dluhy a privatizují zisky«.

14.10 Následuje oběd, poté by delegáti měli schválit předložené programové dokumenty.

13.50 Dalším bodem dne je tisková konference s novým vedením ČSSD, na níž nechyběl ani Miloš Zeman. »Beru to jako sjezd naděje. Naděje na obnovení silné sociální demokracie. Strany, která nebude nikomu podlézat a vrátí se k tradici, kdy bude stranou pro dolních deset milionů,« řekl exprezident.

13.40 »Důležité místo v našich představách hraje zdanění dividend odcházejících do zahraničí,« řekl Paroubek. »Značnou část problémů by jistě pokrylo progresivní zdanění velkých korporací,« dodal nový předseda.

13.14 Programovou část začal nový předseda Paroubek, který představil priority ČSSD, zpracované do dvou materiálů, jež dostali delegáti sjezdu na stůl, třetí teprve přijde elektronicky. Mezi prioritami pro volby do Evropského parlamentu, ačkoli není jasné, že se jich strana zúčastní, je dosažení míru na Ukrajině a na Středním Východě, zlepšení životní úrovně národa včetně zestátnění ČEZ, což by podstatně zlevnilo elektrickou energii a zamezilo inflaci, a zamezení magové migraci.

13.10 Členové republikové komise schváleni, dva delegáti se zdrželi. »Tím jsme skončili volební část,« upozornila Volfová. Začne programová část sjezdu.

13.07 Následovat bude volba členů Republikové kontrolní komise – navrženi jsou Tomáš Miczka, Pavel Janosil, Jiří Novák a Michal Wildner.

13.04 Yvona Legierská zvolena předsedkyní Republikové kontrolní komise, jediný hlas se zdržel.

12.57 Po přestávce následuje volba předsedy Republikové kontrolní komise. Kandidátkou je ekonomka a bývalá náměstkyně ministra financí Yvona Legierská.

12.35 Je vyhlášena dvacetiminutová přestávka.

12.32 Dalším hostem, který se postavil za řečnický pultík, byla tisková mluvčí iniciativy Ne základnám Eva Novotná. Zkritizovala, že politici se občanů neptají, že je potřebují jen jednou za čtyři roky. »Doufám, že vy se občanů ptát budete,« vyzvala členy ČSSD.

12.28 Jako host promluvil předseda strany DOMOV David Tygr Ploc. Pochválil Volfovou za její »geniální politický tah«, Zemana označil za »skutečného prezidenta« a Paroubka za »skutečného premiéra«.

12.23 Gawlas, Benda i Havránek byli optickou většinou zvoleni za místopředsedy.

12.08 Začínají proslovy kandidátů na místopředsedu. Nominováni jsou exsenátor Petr Gawlas a dále Petr Benda a Pavel Havránek. Všichni poděkovali za nominace a slova díky směřovala i k přítomnému Miloši Zemanovi.

12.06 Volfová požádala, aby byli zvoleni jen tři místopředsedové, přičemž toho čtvrtého by dodatečně volila Republiková rada. Cílem je, aby dostala šanci některá z osobností, jež se v jednotlivých krajích do strany hlásí, ale nemohly být dnes na sjezdu.

12.04 Volfová byla jednomyslně zvolena statutární místopředsedkyní ČSSD. »Děkuji Milošovi za prognózu a vám všem za důvěru,« řekla Volfová.

12.00 Volfová ve svém kandidátském projevu vyzvala, aby ti, kdo berou stranu jen jako výtah k moci, ji nevolili. »Oslovit občany jako neparlamentní strana je podstatně složitější. Hrajeme na nerovném hříšti,« řekla Volfová. »Pokud chcete, abych pracovala s vámi a abyste měli někoho, kdo bude každý den k dispozici, tak mi prosím dejte hlas. Chceme být vítěznou stranou a chci udělat vše pro to, abyste vy jednou mohli tuto zemi řídit,« vyzvala.

11.58 Je ohlášena volba statutárního místopředsedy. Jedinou nominantkou je Jana Volfová.

11.56 Sjezd ČSSD přijal usnesení, které poděkovalo Miloši Zemanovi za jeho účast i za projev.

11.53 Miloš Zeman na závěr svého projevu poblahopřál Jiřímu Paroubkovi ke zvolení předsedou a »jako prognostik« i ke zvolení Jany Volfové první místopředsedkyní. Zaplněný sál při potlesku znovu povstal.

11.50 »Jste dědici kdysi velké strany a přebíráte ji tehdy, kdy myšlenky sociální demokracie mají mizivou podporu. O to je váš úkol těžší, ale o to krásnější. Protože nebudete navazovat jen na to, co vyvtořili lidé před vámi, ale budete vytvářet vlastní dílo,« řekl Zeman. Obnovená sociální demokracie má pole něj šanci být jádrem české levice a může ji sjednotit.

11.42 Zeman řekl, že o úspěchu strany rozhoduje kvalita osobností. Ze šedých myší se podle něj stávají maximálně krysy. »Teprve tehdy, budete-li mít v čele tým, který je složený z odborníků, můžete být úspěšní,« řekl Zeman. Dotkl se toho, že kandidát na ministra financí musí být ekonom a pokračoval: »Měli byste požadovat, aby kandidát na ministra zemědělství nebyl teolog, kandidát na ministra školství nebyl muzikolog, a u ministra zahraničí nesmíte požadovat, aby byl jen bakalář, když i každý velvyslanec musí mít povinně magisterské vzdělání.« Tato vláda není ani levicová, ani pravicová, ale ani konzervativní, ani liberální. »Je to vláda amatérů,« připojil exprezident.

11.40 Slovo dostal třetí prezident Miloš Zeman. Poděkoval Janě Volfové, že našla odvahu k tomu, aby zahozená značka nejstarší a kdysi i nejsilnější české politické strany se zdvihla ze země a »naplnila se novým obsahem«. »Vážím si, že se do názvu vrátilo slovo ‚česká‘, i toho, že bylo do názvu doplněno slovo ‚suverenita‘,« pravil Zeman.

11.36 Jiří Paroubek byl jednomyslně zvolen předsedou ČSSD. Delegáti povstali a připravili novému šéfovi strany standing ovation.

11.35 Volební komise doporučila, aby všechny volby probíhaly aklamačně. Delegáti to jednomyslně schválili.

11.30 Ve společenské atmosféře chybí silný hlas levice. »Levice je roztříštěná,« prohlásil Paroubek. Uvedl, že neúspěšně vedl jednání s KSČM i SOCDEM. »Žádná z obou levicových stran nemá v průzkumech nad pět procent,« připojil expremiér, ale dodal, že chce nadále s představiteli obou levicových stran jednat. Pro novou ČSSD budou hlavním cílem volby do Poslanecké sněmovny v roce 2025. Pro ty je podle Paroubka třeba hledat osobnosti a jednat s odbory a všemi, kdo chtějí dělat politiku jinak než současná vláda, která má podporu pouhých 17 procent obyvatel. »Taková vláda s výjimkou japonské ve světě není,« řekl.

11.25 Jiří Paroubek označil jako problém militarizaci státního rozpočtu. Dotkl se mj. nákupu stíhaček F-35, ale i německých tanků Leopard či švédských obněných transportérů. Podle něj stamiliardy korun létají vzduchem. »Když jsem stál v čele vlády, tak jsme takhle nehospodařili,« konstatoval.

11.22 Paroubek se v projevu vyslovil proti přijetí eura. Podle něj může uvažovat o likvidaci naší měny v momentě, kdy je podhodnocena jak k dolaru, tak k euru, »jen prosťáček nebo IQ 107«. Po tomto bonmotu se sálem rozezněl potlesk.

11.18 Jiří Paroubek mluví o konfliktu na Ukrajině. Označil ho jako zbytečný. Uvedl, že zástupně vypadá jako konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ale ve skutečnosti jde o konflikt mezi Ruskem a USA, respektive kolektivním Západem. Česká vláda podle Paroubka přilévá benzín do ohně.

11.13 Kandidát na předsedu Paroubek poděkoval krajským organizacím strany za nominaci na předsedu ČSSD. Chce obnovit hnutí, které bylo dlouhá léta vládní stranou, vůdčí silou ve vládě nebo v opozici. Má být vůdčí silou proti asociální vládě. Pětikoaliční kabinet zkritizoval, že je personálně slabý a podléhající zahraničním vlivům. »Premiér Fiala jezdí do Bruselu v předklonu jako vazal,« přirovnal kandidát na předsedu.

11.12 Bylo oznámeno, že všechny krajské organizace navrhly na předsedu Jiřího Paroubka.

11.11 Volfová uvedla, že ona není ten, kdo by měl vést ČSSD. »Tato strana potřebuje člověka, který by s ní vítězil,« řekla s dodatkem, že je ráda, že Jiří Paroubek přijal nominaci na předsedu

11.09 Předsedkyně ČSSD Volfová přišla za mikrofon přednést zprávu o činnosti strany od posledního sjezdu. »Měla jsem sen, a tím bylo, že se vrátí tradiční sociální demokracie na českou politickou scénu,« uvedla Volfová. Zkritizovala, že si SOCDEM neváží nejen značky, ale i úspěšného prezidenta a premiéra. »Stalo se, že se můj sen vyplnil. Oni odhodili značku s tím, že je to balvan u nohy, že je nevhodná, my jsme ji zvedli. Pro tuto značku jsme dýchali a chceme, aby jednou byla opět značkou vládní,« uvedla Volfová.

11.04 Jako první promluvila k sálu Jana Volfová, optickou většinou bylo schváleno pracovní předsednictvo i jednací a volební řád, stejně jako program sjezdu.

11.00 Sálem zazněla česká hymna.

10.42 Do kongresového sálu dorazil třetí prezident České republiky Miloš Zeman za potlesku delegátů. Jako první se pozdravil s Jiřím Paroubkem, následně přivítal Janu Volfovou se slovy: »Jani, tobě to dnes sluší.« Následně se fotil s členy strany i hosty.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková, VIDEO – iportaL24.cz/Martin Kalous

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy