Home Domácí Žádost o důchod bude možné podat i elektronicky

Žádost o důchod bude možné podat i elektronicky

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Žádosti o přiznání důchodu zřejmě budou moci lidé podávat také on-line. Umožňuje to vládní novela o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, kterou dnes schválila Sněmovna. Normu nyní posoudí Senát. Pokud bude přijata, mohla by začít platit od prosince.

Cílem novely je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zjednodušit a zefektivnit práci jak na České správě sociálního zabezpečení, tak pro klienty v komunikaci s tímto úřadem. Novela zároveň ruší místní příslušnost okresní správy sociální zabezpečení při sepisování žádosti o přiznání důchodu v listinné podobě. To znamená, že kdo bude chtít požádat o důchod, bude tak moci udělat na kterékoliv správě sociálního zabezpečení v rámci České republiky.

Novela také upravuje od ledna termíny výplaty penzí. Bude jich méně a důchod by lidé měli dostávat v první polovině měsíce. Termínů pro výplatu penzí by mělo být nově pět, a to v sudé dny první poloviny měsíce. Nyní je termínů 12, od druhého do 24. dne v měsíci. Nově mají být mezi šestým a 14. dnem v měsíci. Někteří senioři tak budou dostávat peníze dříve než teď. Důchody se budou podle předlohy vyplácet na kalendářní měsíc, nikoli na takzvaný klouzavý měsíc, tedy od splatnosti do splatnosti. »Je to zase krok, který je ve prospěch klientů a těch, kteří dostávají výplaty důchodů v České republice,« uvedl Jurečka.

Poslanci v novele také upravili placené volno pro zaměstnance, kteří působí na táborech a akcích pro děti a mládež a zjednodušili proces státní úhrady mzdy nebo platu zaměstnavatelům. Nově vymezuje skupinu lidí, kteří mohou o placené volno žádat, s cílem zlepšit jim podmínky. Možnost se má vztahovat i na tábory, které organizují třeba dobrovolní hasiči, sportovní kluby a církevní spolky. Na druhou stranu budou muset být takové organizace zapsané v rejstříku nejméně pět let, místo nynějšího jednoho roku. Novela získala podporu téměř všech přítomných zákonodárců.

Více přesčasů pro lékaře

Sněmovna v úterý v noci znovu schválila dočasné zavedení možnosti další přesčasové práce ve zdravotnictví. Ustanovení budí spory a část lékařů pracujících v nemocnicích hrozí, že přestane přesčasy sloužit. Novelu poslancům vrátil s úpravami Senát, Sněmovna ji schválila v původní verzi.

Ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci ve zdravotnictví se do novely dostalo poslaneckou úpravou při jejím dřívějším sněmovním schvalování. Má platit do konce roku 2028. V současnosti se taková přesčasová práce řeší s ohledem na nedostatek lékařů zejména v menších nemocnicích právě dohodami, což už nebude možné. Kritici poukazují na to, že úprava umožňuje zhruba zdvojnásobit počet hodin přesčasů u lékařů či záchranářů.

Dobrovolnost zpochybňovala Věra Adámková (ANO), podle které si mladý lékař nedovolí přednostovi říci, že nebude sloužit.

Novela zákoníku práce ale zejména zpřesňuje vymezení práce na dohody, čímž má být předvídatelnější. Takzvaným dohodářům bude zaměstnavatel nejméně tři dny předem plánovat pracovní dobu a rozvrh by měl poslat pracovníkovi písemně. Pracovníci na dohody by také měli od příštího roku dovolenou i příplatky za práci o svátcích, víkendech, v noci nebo ve ztíženém prostředí. Při placení odvodů budou pobírat ošetřovné. Po půl roce u firmy by dohodáři navíc mohli žádat o běžnou pracovní smlouvu.

Lidé pracující na dálku by podle předlohy mohli dostávat od zaměstnavatele náhradu ve výši prokazatelných nákladů nebo paušální částkou za plyn, elektřinu či vodu. Novela připouští i třetí variantu, podle níž by zaměstnanec nedostával při práci z domova na zvýšené náklady provozu obydlí nic.

Lidé s dětmi do devíti let či pečující o blízké budou mít podle novely nárok na kratší úvazek, práci na dálku či jiné uspořádání pracovní doby. Zamítnutí by jim zaměstnavatel musel zdůvodnit. Těhotným ženám či rodičům dětí do jednoho roku by nesměl nařídit práci přesčas.

Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here